Sardala Koyu | Kocaeli – Kandıra | Kamp Deneyimleri

5
(1)

Yazılarımızı okuyanlar bilirler uzun zamandır kamp planları yapıyorduk ama her seferinde farklı aksilikler nedeniyle ertelemek zorunda kalıyorduk. Ama insanoğlu bir şeyi aklına koymaya görsün sonunda bir yolunu buluyor. Bizde hem temmuz sıcaklarının bastırdığı günlerde yapılacak kampın deniz kenarında olması  gerekir diye düşünerek, hemde İstanbul’a yakınlığını da göz önünde bulundurarak harika bir koy olan Sardala Koyu ‘nu  keşfetmeye karar verdik.

Sardala Koyu
Sardala Koyu

Sardala Koyu Ulaşım

Kocaeli, Kandıra‘da bulunan Sardala Koyu’na İstanbul’dan ulaşım yaklaşık 1,5-2  saat gibi  kısa bir süre. Koy Ağva’ya ise 20 dakika uzaklıkta. Özellikle Hafta içi son derece sakin olduğunu duyduğumuz koy hafta sonu ise  kalabalık. Muhteşem bir manzaraya ve denize sahip olan Sardala Koyu’na kamp kurmaya gidebileceğiniz gibi günü birlikte gidebilirsiniz. Her halükarda mutlaka yanınızda yiyecek ve içecek bulundurmanız şart. Çünkü alışveriş yapabileceğiniz en yakın yer 15-20 dakika uzaklıkta. Ayrıca; özellikle hafta sonu yoğunluğunda koya yakın yerlerde park alanı bulmak sorun.

Sardala Koyu Kamp Alanları

Sardala Koyu’nda yaklaşık 100 metre ve 200 metre uzunluğunda iki kumsal bulunuyor. Ancak kumsallardan biri bol miktarda kaya ve  yosun barındırdığından tatilciler gidişi daha zahmetli olan ikinci koyu tercih etmekteler. Ayrıca  100 metre uzunluğunda olan koyda geceleri kurbağa sesinden dolayı uyumanın da çok zor olduğunu söylemek isterim. biz gittiğimizde bizi karşılayan güzel bir sürprizle karşılaştık.Yanlarında saz ve gitar getiren bir grup kampçı kah denizin içinde kah kamp ateşinin önünde tüm gün bizi söyledikleri şarkılar ve türkülerle mest ettiler. Umarım sizde bizim kadar şanslı olursunuz.

Koy ile birlikte birazda kamp yapmaktan bahsetmek istiyorum. Daha önce hiç kamp deneyimi olmayıp bu macerayı yaşamak  isteyenler varsa burayı biraz daha dikkatli, okuyabilirler. Kamp denilince akla ilk gelen şey çadır. Bizim çadırımız nispeten eskiydi ve kurulması biraz vakit aldı. Sizin de böyle bir durumunuz varsa ve ilk kez çadır kuruyorsanız öncelikle kurulum videoları izlemenizi öneririm. Sonra mat ve uyku tulumu olmazsa olmazlar. Pratik mangallarda size yapacağınız yemekler için size yardımcı olacaktır. Yemekten sonra da közde kahve keyfi  sizi tekrar kamp yapmak için teşvik edecektir.

Belirtmeden geçemeyeceğim bir sorunu var bu güzel koyun. Ne yazık ki koy kampçılar ve günü birlik gelen tatilcilerin çöplerini etrafa dökmesi nedeniyle gün geçtikçe kirleniyor. Gününüzü güzel hatıralar ile tamamladıktan sonra sizden ricam çöplerinizi toplayarak buradan ayrılmanız olacaktır.

Son olarak ; kamp malzemelerinizi gitmeden tekrar tekrar incelemeniz ve ihtiyaçlarınızı belirlemeniz size kolaylık sağlayacaktır. Sardala koyu odun açısından zengin bir yer bu yüzden ateş yakmak için odun sıkıntısı yaşamayacaksınız. Ancak odunları hava kararmadan toplamak faydanıza olacaktır geceleri fazlasıyla çiğ yağıyor, odunlar ve çadırlar oldukça ıslak oluyor. Üşütmemeye dikkat edin.  Kendinize iyi bakın.

Görüşmek dileğiyle…

Alaçatı’da kamp yapmak isteyenler için Delikli Koy yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın. https://www.instagram.com/geziyourumcom

Bu yazıya oy vermek ister misiniz?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Kullanılan Oy Sayısı 1

Şu ana kadar kullanılan oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Sardala Koyu | Kocaeli – Kandıra | Kamp Deneyimleri” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.