Abant Gölü Efsanesi | Bolu | Abant Gölü Nasıl Oluştu?

Her güzel yerin bir efsanesi olduğu gibi Abant Gölünün de efsanesi de ilginize çekecek bir hikayesi var. Abant Gölü Efsanesi umarım ilginize çekecektir. Bir zamanlar Abant Gölü ’nün olduğu yerdeki  kilisede  görevli papazlar kutsal öküzleri ile birlikte yaşarlarmış. Bu güçlü öküz büyük bir alana yayılan tarlayı hiç zorlanmadan sürer ve burada yaşayan köylüleri beslermiş.  Köy halkı öküzün üzerine titrer ve geçimlerini sağlayan öküz ve papazlara büyük minnet duyarlarmış. Kutsal sayılan öküzün boyunluğu ve sabanı  sihirli olduğuna inanılan  bir çeşit altındanmış . Öküzün bunlar nedeniyle  daha güçlü olduğuna  ve tarladaki mahsulün daha fazla ve doyurucu olduğuna inanılırmış.

Abant Gölü Efsanesi – Abant Gölü Nasıl Oluştu?

Uzun yıllar papazlar kutsal öküzle tarlayı biçmiş, ürünleri yöre halkı büyük bir keyifle tüketmiş. Ancak bir gün kutsal öküz tarlayı biçerken yere yığılmış. Papazlar çare olamamış öküzün derdine. Kısa süre sonra öküz ölmüş. Papazlar ve köylüler büyük bir üzüntüye kapılmışlar. Sonra da büyük bir paniğe…Çünkü papazlar öküz olmadan  tarlayı sürememişler.  Zamanla  tarlayı otlar kaplamış, bakımsız bir hal almaya başlamış. Başka bir yiyecek üretme ihtimali  olmayan halk arasında da açlık ve kıtlık baş göstermiş.

Abant Gölü Efsanesi
Abant Gölü Efsanesi

Yöre Halkı Kutsal Öküz Olmadan Nasıl Geçinecekler?

Bu sırada kilise de hala bir miktar tahıl, sebze ve meyve olduğunu duyan halk açlığın da etkisiyle toplanarak kiliseye saldırmış. İşte tam o sırada tarlanın bulunduğu  yerde büyük bir gürültü ve toz dumanı ile birlikte kocaman bir delik açılmış. Deliğin içinden de etrafa ateş püskürmeye başlamış. Halk hem şaşkın, hem korkmuş bir şekilde hızla kaçmaya başlamış.

İçinden Ateş Püsküren Delik Tekrar Kapatılabilecek mi?

Bu akıl almaz olayı gören papazlar bu işin ilahi bir işaret olduğunu düşünmüşler. Bütün gün bu işareti nasıl değerlendireceklerine karar verememişler. İçlerinden biri kutsal öküzün sihirli saban ve boyunluğunun bu işin sırrını çözebileceğini söylemişler. Akşam hava karardıktan sonra tüm papazlar toplanıp ilahiler eşliğinde tarlaya gitmişler. Papazlardan biri heybesinden altın saban ve boyunluğu çıkarmış ve ateş püsküren toprağın içine doğru fırlatmış. İşte tam bu anda gökyüzü birden aydınlanmış, güneş  tepede belirmiş, etrafı yabani havyan sesleri ve mis gibi çiçek kokuları doldurmuş. ve delikten ateş yerine su fışkırmaya başlamış.  İşte içi balıklarla dolu etrafı verimli topraklar ile çevrili Abant Gölü  ’de böyle oluşmuş.

Abant Gölü Efsanesi
Abant Gölü Efsanesi

O zamandan sonra yöre halkı hiç açlık çekmemiş, gölün etrafına kendi ektikleri ürünlerin mahsullerini yemişler, gölden çıkardıkları balıklarla beslenmişler…..

Hepimiz çaresiz olduğumuz zamanlarda bir mucize gerçekleşmesini bekleriz. Ama mucize belki de sizsiniz, çözümü hep kalbinizde aramanız dileklerimle…

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın. https://www.instagram.com/geziyourumcom

One thought on “Abant Gölü Efsanesi | Bolu | Abant Gölü Nasıl Oluştu?

Yorumlar kapatıldı.