Adana Efsaneleri – Adana Hakkında Bilinmeyen Efsaneler

Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan Adana yöresi kulaktan kulağa dolaşan sayısız efsaneye, halk deyişine ve yürekleri burkan acıklı türkülere vatan olmuş. Şimdi bu yörenin efsanelerine bizimle birlikte bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz? Buyurun Adana Efsaneleri ‘ne

Adana efsaneleri  – Taş Köprü Efsanesi

Adana’nın en önemli tarihi eserlerinden biri olan Taş Köprü’nün neden yaptırıldığı konusunda duyacağınız bu efsane Anadolu’nun  her taşının altında farklı bir hikaye yattığının ispatı gibi….

Taş Köprü Neden Yaptırılmıştır?

Eski adıyla Adania Kralı’nın güzeller güzeli kızı hakkında bir büyücü bir kehanette bulunmuş ve kızın bir yılan tarafından sokulup öldürüleceğini öngörmüş .  Tabi kralı büyük bir korku sarmış, kızını koruması gerekliymiş ama nasıl?  Şehrin önünden akan nehrin içinde bulunan adada yaşarsa ölmekten kurtulacağını düşünmüş. Hemen kızı için adaya bir ev yaptırmış ve genç kız burada yaşamaya başlamış . Ancak kaderden kaçmak ne yazık ki mümkün olmamış bir gece gelen bir yılan kızı sokup öldürmüş. Acılı kral da  kızının anısını yaşatabilmek amacıyla nehrin iki yakasını birleştiren bir köprü yaptırmış. Köprünün adını “ Taş Köprü “ koymuş ve kızının anısı sonsuza kadar yaşasın diye yıkılsa da tekrar yapılması için köprünün ayaklarından birinin dibine bir hazine saklamış. Ve kim ki köprüyü tekrar onarmak isterse bu altınları kullansın ve yeniden onarmak için aynı yere yine hazine bıraksın diye vasiyet etmiş….

Adana efsaneleri - Tarihi Taş Köprü
Adana efsaneleri – Tarihi Taş Köprü

İşte bu köprünün nesiller boyunca korunmasının sebebinin bu vasiyet olduğu söyleniyor.

Veeee hikayenin sonunda gökten üç elma düşmüş;

Biri kızını koruyamayan ancak anısının yüzyıllar boyunca korunmasını sağlayan Adania Kralının kucağına,

Biri köprülerine ve kralın vasiyetine sahip çıkan ve nesilden nesile hikayenin aktarılmasını sağlayan Adanalıların kucağına düşmüş.

Son elmada Adana ziyaretinizde Taş Köprü’ye uğrayıp bu hikayeyi sitemizden okuyanların kucağınıza düşecek….

Adana efsaneleri – Ulucami Efsanesi

 Ramazanoğulları döneminde yaptırılan  Adana’nın tarihi camilerinden Ulucami’nin de yapımı ile ilgili çok ilginç bir o kadar yürek burkan bir hikayesi var;

Ramazanoğlu Halil Bey bir gece rüyasında ak sakallı bir dedenin kendisinden cami yaptırmasını istediğini görür. O da hemen gösterilen yerde bugünkü Ulu Cami’yi yaptırmaya karar verir ve hızlıca caminin temeli atılır. O gece  bir rüya daha görür ve rüyasında çocuğunun kanını caminin temeline akıtması istenir. Sabah büyük bir korku ile uyanır, üç gün üç gece odasına kapanır. Düşünür taşınır en sonunda  bir tek oğlunu bu yolda kurban etmesi gerektiğine karar verir. Caminin temelini atan ustadan  çocuğunu öldürüp kanını istendiği gibi temele akıtmasını ve oğlunun kanlı gömleğini ona getirmesini ister.

Ramazanoğlu Medresesi
Ramazanoğlu Medresesi

Usta Bey’in Emrini Yerine Getirecek mi?

Ustada verilen emri yerine getirmek üzereyken Bey’in tek oğlu olduğunu düşünür ve beyliğin devamı için çocuğa kıymanın doğru olmayacağı kanısına varır. Ama Bey’e gidecek kanlı gömlek için yoldan geçen garip bir çocuğu öldürür ve onun kanlı gömleğini Bey’e götürür.  Beyin oğlunu da saklarlar. Ancak aradan geçen sürede çocuk saklandığı yerden kaçar ve babasına ulaşır. Böylece bey çocuğu yerine başka bir çocuğun öldürüldüğünü anlar. Ustalara kızar ve “Vay Adana’m, gariplerin şehri olacak.” der. Bu arada cami inşası bitirilip ibadete açılır.

Bu tarihten sonrada Adana garipler şehri olur. Fakir halkın  Adana’ya göç etmeleri de bu efsaneye bağlanır.

Yeni efsanelerde görüşmek üzere….

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın. https://www.instagram.com/geziyourumcom

One thought on “Adana Efsaneleri – Adana Hakkında Bilinmeyen Efsaneler

Yorumlar kapatıldı.