Akdamar Efsanesi | Akdamar’ın İsmi Nereden Geliyor?

Bilindiği üzere Akdamar Adası, Van ile Bitlis arasında yer alan ve Van Gölünde bulunan adalardan bir tanesidir. Adanın toplam uzunluğu 3 kilometreyi bulmaktadır. Akdamar Adasının doğal güzelliğinin yanı sıra son yıllarda inanç turizmi açısından da ülkemiz için önemli bir yer olmuştur. Adada Ermeniler tarafından yapıldığı bilinen Akdamar Kilisesi özellikle hristiyan, ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

Tabiki böyle güzel bir yerin bir hikayesi de olmalıydı. Şimdi gelelim adaya ismini veren o hüzünlü hikayeye ;

Baş Keşişin Güzelliği Dillere Destan Kızı Tamara

Tamara, Kilisenin Baş keşişinin güzelliğiyle dikkat çeken kızıdır. Tabi o zamanlar adanın ismi henüz Akdamar olmamıştır. Tamara, dinsel törenlerde ayinlerde giyimi kuşamıyla hep ilgi odağı olmuştur. Tabi ki bu durum adada bulunan diğer keşişlerin kızları tarafından pekte  hoş karşılanmaz.

Adanın Karşısında Yaşayan Genç

Akdamar adasının karşısında bir kulübe de yaşayan elinden her iş gelen bir delikanlı yaşarmış. Bu delikanlı günün yorgunluğunu gölde yüzerek atar sonra gölün kenarında dinlenerek geçirirmiş. Günlerden bir gün yine gölde yüzmeye başlayan genç, hızını alamamış ve  adada  almış soluğu. Oldukça yorulan genç bir ağaca yaslanarak dinlenmeye başlamış. Bu sırada adada gezintiye çıkan Tamara ile karşılaşmışlar. İlk bakışta birbirlerinden etkilenen bu iki genç başlarda birbirlerine karşı ürkek davranmışlar. Ancak günün sonunda birbirlerinden hoşlanmışlar ve bu karşılaşma bir aşk doğurmuş. Gün bitip hava kararırken her akşam buluşmak için sözleşmişler. Böylece her akşam Tamara elinde fenerle Adanın kıyısına gelecek ve bunu gören delikanlıyla buluşacakmış.

Akdamar
Akdamar

Bir süre bu buluşma bu şekilde devam etmiş. Ancak bu buluşmayı fark eden ve Tamara’yı sevmeyen diğer keşişlerin kızları durumu Tamara’nın babasına anlatmışlar. Bu durumdan oldukça rahatsız olan Baş Keşiş kilisede bu birlikteliğin kendisine zarar vereceğini düşünmüş ve plan yapmış.

Van Gölünün Sularına Gömülen Aşıklar

Fırtınalı günlerden birinde Tamara’nın babası baş keşiş elinde fenerle çıkmış Akdamar Adasının kenarına ve gencin gelmesini beklemiş. Gencin geldiğini fark edince adanın etrafında sürekli yer değiştirmiş. Fenere doğru yüzmekten ve dalgalardan dolayı oldukça yorulan  genç daha fazla dayanamamış ve boğulmaya başlamış. Bu sırada durumu fark eden Tamara gölde sevdiği gencin boğulduğunu görmüş. Ve Genç boğulurken ağzından çıkan son sözler “Ah Tamara!!”olmuştur.” Ah Tamara!!” sözleri gecenin sessizliğinde yankılanırken Tamara tüm bu olanlara dayanamamış ve kendini Van Gölünün sularına bırakmış.

Akdamar Adasının İsmi Tamara’dan geliyor

Baş keşiş kızının ölümünden sonra nasıl bir hata yaptığının farkına varmış ve genç ölürken söylediği “Ah Tamara!!” sözü kulağından hiç gitmemiş. ve  Adanın ismini Ahtamara olmuş. Daha sonra “Ah Tamara!!” sözü ve hikayesi uzun yıllar anlatılmış ve zamanla adanın ismi dilden dile değişerek Akdamar olmuştur.

Hikayemize, görüş ve önerilerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Mutlu Kalın.

İnstagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın. https://www.instagram.com/geziyourumcom