Aydos Kalesi Fethediliş Hikayesi | İstanbul

Aydos Tepesi’nden net bir şekilde görünen ve restorasyon çalışmalarında sona gelinen Aydos Kalesi yakında ziyaretçilerini ağırlamaya başlayacak. O  zamana kadar Aydos Tepesi’nden  görebildiğimiz kalenin çok ilginç bir fethedilme hikayesi var ki çoğu kişi bilmez.

Aydos Tepesi Photo:Ömer Tuztaş

Aydos Kalesi Nasıl Fethedildi ?

Kale 1328 yılında Orhan Gazi döneminde Abdurrahman Gazi komutasındaki Osmanlı Ordusu tarafından fethedilmiş. Amaç; Gebze Kalesini fethetmek için buradan gelebilecek Bizans yardımının önünü kesebilmekmiş.

Yüksek bir tepe üzerinde kurulu olan kalenin zapt edilmesi çok zor gözüktüğünden Abdurrahman Gazi farklı stratejiler geliştirmeye çalışıyormuş ama yol bulamamış bir türlü. Ordu  kalenin etrafını çevirmiş ve yoğun ateş altında çarpışmalar başlamış.

Günlerce süren kuşatma altındaki  kalenin tekfurunun Eleni adındaki güzeller güzeli ve bir o kadar akıllı olan kızı bir gece  rüyasında ateşler içinde yanan bir kuyuya düştüğünü, kuyudan kendisini bir Osmanlının kurtardığını görmüş. Uyandığında rüyasını tüm ayrıntıları ile hatırlamış ve uzun süre etkisi altından kurtulamayarak  kendisini kurtaran kişiyi sürekli düşünmeye başlamış.

İşte tam bu sırada Abdurrahman Gazi kalenin tekfuru ile görüşme talebini iletmiş ve tekfur talebi olumlu karşılanmış. Burada Eleni Abdurrahman Gazi’yi görür görmez rüyasında gördüğü kişinin o olduğunu anlamış, içi içine sığmamış, yanına gidip rüyasındaki adamı yakından görmek istemiş  ama Abdurrahman Gazi hiçbir şeyden haberi olmadan kalenin kendilerine teslimi konusunda görüşmesine devam etmiş.

Aydos Kalesi’nin fethine kim yardımcı olmuştur? 

Bu ziyaret sonrası Abdurrahman Gazi’yi aklından ve kalbinden çıkaramayan genç kız, kalenin fethi için Osmanlılara yardım etmeye karar vermiş. Ve bir gece Abdurrahman Gazi’ye bir yazı yazarak surlardan aşağıya atmış. Askerler yazıyı bulup  Abdurrahman Gazi’ye iletmişler. Yazıda sabaha karşı surların girişine geldikleri taktirde bir halat yardımıyla Eleni’nin askerleri içeri alacağı yazmaktaymış. Osmanlı Ordusu  sabaha karşı  Eleni’nin gösterdiği yoldan kalenin içine sızarak kısa sürede kaleyi fethetmiş ve askerleri de esir almış.

Ertesi gün Abdurrahman Gazi Eleni’yi Orhan Gazi’nin huzuruna çıkarmış ve olanları anlatmış bunun üzerine Orhan Gazi genç kızı Abdurrahman Gazi ile nikahlamış. Abdurrahman Gazi’nin Eleni’den oğulları olmuş.  Bu oğullar ilk Osmanlı akıncılarından olmuşlar ve Rahmanoğulları adıyla anılmışlar.

Bu arada kısa bir bilgi ; Kale ele geçirildikten kısa bir süre sonra terkedilmiş ve sonrasında da yıkılmış. Nedeni ise İzmit’in fethedilmesi ile birlikte Orhan Gazi’nin  Aydos Kalesi’nin yıkılarak İzmit Kalesi’ne geçilmesini istemesiymiş.

Yapılan kazı çalışmalarında Aydos Kalesinden günümüze Osmanlı Dönemi’ne ait çok az kalıntı kalmamasının sebebi de bu.

İşte yüzyıllarca sürecek Rum, Türk aşklarından mutlu son ile bitenlerden biri aynı zamanda Osmanlıların büyük zaferlerinden birine de ev sahipliği yapmış.

Mutlu sonlarda biten hikayelerinizin olması dileklerimle…

Sevgiler,

Ana sayfa fotoğrafı için instagram: gumsnshoes’e teşekkür ederiz.

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın. https://www.instagram.com/geziyourumcom

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir