Balıklıgöl Nasıl Oluştu? | Balıklıgöl Efsanesi | Şanlıurfa

Peygamberler şehri diye bilenen Şanlı Urfa’nın en bilinen ve ziyaretçi akınına uğrayan yerlerinin başında Balıklıgöl gelir. İnsana huzur veren ve değişik bir atmosfere girmesini sağlayan Balıklıgöl ’ü özel ve önemli kılan ise yüzyıllardır kulaktan kulağa yayılan hikayesidir…

Bu hikâyeyi dilerseniz bir de bizden dinleyin;

Balıklıgöl hangi peygamber zamanında oluşmuş?

Hz. İbrahim’in yaşadığı şehrin kralı çok zalim bir adam olan Nemrut’muş. Halkı da putlara taparmış. Bu zorluklar içinde Hz. İbrahim’in doğduğu sene Nemrut’un kahinlerinden biri doğan çocuklardan birinin onu öldüreceği yönünde kehanette bulunmuş ve Nemrut’ta hemen adamlarına o sene içinde doğan çocukları öldürtmüş.

Ancak  İbrahim Peygamberin annesi bu zulümden kaçarak  bir mağaraya gizlenmiş. Burada çocuğunu doğurmuş ve doğan çocuğu dişi bir ceylan emzirmiş. İbrahim Peygamber biraz büyüyünce onu Nemrut’un askerleri bulmuş huzuruna çıkartmışlar. Çocuğu olmayan Nemrut, çocuğu görür görmez sevip evlat edinmiş ve Hz. İbrahim Nemrut’un yanında büyümeye başlamış. Ancak yaptığı zulümleri ve halkını zorla putlara tapmaları konusunda zorlaması zamanla Nemrut’a nefret beslemesine sebep olmuş.

Balıklıgöl
Balıklıgöl

İnsanların kendi yaptıkları putlara tapmasını da anlamsız bulan İbrahim Peygamber içinde yeşeren Allah inancını çevresindekilerle paylaşmaya başlamış. Nemrut’tan çok korkan halk, içten içe anlatılanlara hak versede  hiçbir şey yapamamış. Bu arada Nemrut’un diğer evlatlığı Zeliha’da  İbrahim Peygamber’e inanmış ama korkudan o da Nemrut’a karşı gelememiş.Bu arada İbrahim Peygamber ve Zeliha arasında bir sevgi bağı oluşmuş.

Bir tören günü herkesin törene gittiği bir sırada Hz. İbrahim bütün putları kırmış ve baltayı da en büyük putun omzuna bırakarak uzaklaşmış. Halk törenden döndükten sonra karşılaştıkları bu manzarayı hemen Nemrut’a haber vermişler.   Nemrut’ta törene katılmayan tek kişi olan İbrahim Peygamber’i yargılaması için bir heyet kurmuş. Huzura çıkan İbrahim Peygamber‘e putları kimin kırdığı sorulduğunda “Görüyorsunuz ya balta büyük putun omuzunda, bu durumda bu işi yapan bu put olmalı” demiş. Heyettekiler karşı çıktığında ise  “Benim anlatmak istediğimde tam olarak bu, siz kendi elleriniz ile yaptığınız putlara tapıyorsunuz , onlardan medet umuyorsunuz, oysaki birkaç taş parçasını kırdığına bile inanmıyorsunuz” demiş. Halk büyük bir şaşkınlık ve öfke ile Hz. İbrahim’in üzerine yürümüş. Nemrut’ta İbrahim Peygamber’in yakılmasını emretmiş.   Toplanan odunlar Halil-ürrahman Gölü’nün bulunduğu yere yığılmış, karşısına iki büyük sütun yapılmış ve İbrahim Peygamber’in buradan ateşe atılması planlanmış. Bu arada Zeliha’da İbrahim’in affı için yalvarmış ama ne yazık ki Nemrut yumuşamamış.

İbrahim Peygamber yanmaktan nasıl kurtulmuş?

İbrahim Peygamber için tüm hazırlıklar tamamlanmış ve sütunların arasına gerilip ateşe doğru fırlatılmış.  İbrahim Peygamber odun yığınlarının arasına düşer düşmez düştüğü yer göl olmuş, odunlarda balıklara dönüşmüş. Balıklar yandıkları için üzerlerinde kara lekeler oluşmuş. Bu göle  Halil-ürrahman Gölü adı verilmiş, Zeliha’nın göz yaşlarından oluşan küçük göle de “Zeliha’nın gözyaşları” anlamına gelen  Aynızeliha Gölü adı verilmiş.

Balıklıgöl
Balıklıgöl

O günden sonra halk arasında gölün ve içerisindeki balıkların kutsal olduğu ve bu balıklara dokunanların öleceğini veya sıkıntıya düşeceklerine inanılmaya başlanmış….

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın. https://www.instagram.com/geziyourumcom

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir