Belcekız Koyu Efsanesi | Ölüdeniz Efsanesi | Fethiye

Fethiye‘nin ünlü Belcekız Plajının adını ilk duyduğunuzda eminim sizde bu isim nereden geldiğini merak etmişsinizdir. Efsanelere meraklı biri olarak eve döner dönmez bende  konuyu araştırmaya başladım. O muhteşem turkuaz mavisi hırçın denize yakışır bir hikaye çıktı araştırmalarımdan.

Bakın neler diyor hikayemizde;

Çok eski zamanlarda bu yöreden geçen gemiler içme suyu almak için şimdi Belcekız Plajı’nın olduğu yere demir atarlarmış. Sandalla kıyıya yanaşırlar ve uzun yolculukları için gerekli suyu  aldıktan sonra yollarına devam ederlermiş. İşte bu günlerin birinde bu gemilerden birinin kaptanının oğlu atlamış diğer arkadaşları ile birlikte sandala, kıyıya doğru yanaşmış. Sandaldan iner inmez gözüne dünyalar güzeli bir kız çarpmış. Denizciler çapkın olur derler ya bu genç adamın da her limanda bir sevgilisi varmış. Ve bu kızı da bir şekilde elde etmeyi planlamış. Dünyalar güzeli genç kızda  hiç bir şeyden haberi olmadan pazarda neşeyle alışveriş yapıyormuş.

Belcekız ile İlk Yakınlaşma

Genç adam kızın yanına yaklaşmış ve saçındaki kurdeleyi çözüp saçlarını serbest bırakmış. Kız şaşkınlıkla döndüğünde çocukla göz göze gelmiş, kalbi yerinden fırlayacak gibi çarpmış. Ömründe bu kadar yakışıklı bir çocuk görmemiş ama aynı zamanda büyük bir paniğe kapılıp hızla kaçmış oradan. Çocuk arkasından gitmiş ama kızı yakalayamamış, elinde kurdele ile gemisine dönmüş. Çetin geçen yolculuğunda da  genç adam kızı bir türlü aklından çıkaramamış ve bir daha o sahile gidebilmek için gün saymaya başlamış.

Belcekız
Belcekız

Sonunda uzun bir zaman aradan sonra o gün gelip çatmış. Gerekirse bu köyü karış karış dolaşıp kızı bulmaktan başka amacı yokmuş. Sandal yanaşır yanaşmaz hemen inmiş etrafı kolaçan etmiş ama kızı görememiş. Hızlı adımlarla aramayı başlamış kızı. sonunda ara sokaklardan birinde evinin önünü süpüren kızı görmüş. Kızda bir süre sonra izlendiğini anlayıp kafasını kaldırınca çocuğu karşısında bulmuş. Ne yapacağını şaşırmış, eli ayağı birbirine girmiş. Çocuk yavaş adımlarla yanına gelip kurdelesini uzatmış. Önce çekinse de titreyen ellerle kurdeleyi alıp gülümsemiş. Çocuk bir anda başlamış oracıkta kendini anlatmaya. Kızda başı önünde hafif utanarak ve gülümseyerek dinlemeye başlamış.

Belce kız 

Genç adamın daha fazla vakti kalmayınca cebinden bir mendil çıkarıp kıza vermiş. Kızda kurdeleyi artık kalbinin sahibi olan gence uzatmış. Aralarında söze dökülmeyen bir anlaşma imzalanmış. Kız o günden sonra genç adamın yolunu gözlemeye başlamış, genç adamda gözünü diğer limanlardaki kızlara kapayıp bir tek bu kızı düşünmeye, sevmeye başlamış. İşte bu kızın adı Belce Kız’mış.

Şok Eden Ölüm Haberi

Gel zaman git zaman genç adam kızı sık sık ziyarete gelmeye başlamış, aralarında önüne geçilmeyen büyük bir aşk başlamış. Sonunda genç denizci Belcekız ile evlenmeye ve onu tanıdığı bu güzel köye yerleşmeye karar vermiş. Cebine bir yüzük atmış son yolculuğuna çıkmış kalbi yerinden çıkmak üzere atlamış sandala. Ama babası hiç gitmesini istememiş çünkü büyük bir fırtına kopmuş o ara. Ama  aşık söz dinler mi? Biraz açığa demirlemiş gemiyi sandala da tek başına binmiş,  ama fırtına o kadar şiddetlenmiş ki sandal alabora olmuş. Kimse de görememiş genç adamı. Fırtına dindiğinde ise elinde sıkı sıkı tuttuğu yüzük ile birlikte cansız bedeni sahile vurmuş. 

Bu Acıya Daha Fazla Dayanamayan Genç Kız

Toplanan kalabalığı gören genç kızda ne olduğunu anlamaya çalışarak genç adamın yanına gitmiş. Gözlerine inanamamış, sevdiği adam cansız yerde yatıyormuş, üzerine atılmış, sarılmış, sarsmış ağlamış ama her şey faydasız. Yavaşça avucunu açınca da kendisine alınmış yüzüğü bulmuş. Oracıkta o acıya daha fazla dayanamayarak bayılmış.

Uyandığında ise kalbindeki acı daha da büyümüş, ne zavallı yaşlı annesi gelmiş aklına ne de kardeşleri. Çıkmış bir kayalığın üzerine sevdiğine kavuşmak için kendini hırçın sulara bırakmış. İşte genç adamın öldüğü yere Ölüdeniz denmiş, kızın kendini hırçın sulara bıraktığı yere de Belcekız denmiş.

Yüzyıllarca anlatılan bir hikayeye konu olmuş aşıklar. Ve o dalgalarda hiç durulmamış yüzyıllar boyunca…

Sevgiler,

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın.   https://www.instagram.com/geziyourumcom

One thought on “Belcekız Koyu Efsanesi | Ölüdeniz Efsanesi | Fethiye

Yorumlar kapatıldı.