Beyazıt Cami Hikayeleri | Kuruluş Hikayeleri

En Eski Selatin Cami

Sultan II. Beyazıd tarafından 1501-1506 yılları arasında yaptırılan Beyazıt Cami İstanbul’un en merkezi yerlerinden birinde bulunmaktadır. Dağınık bir şekilde dizilmiş cami, türbe, mektep, tabhaneler aşhane-imaret, medrese, hamam ve kervansaraydan oluşmakta olan eserin mimarı konusunda bir netlik bulunmamaktadır. Ayrıca; İstanbul’da orjinalliğini koruyan en eski selatin cami (*) olarak kabul edilir .Bu güzel caminin hikayeleri de oldukça fazla. Beyazıt Cami Hikayeleri ile sizleri baş başa bırakalım.

Beyazıt Cami hikayeleri

Bu kutsal mekan ile ilgili başta Evliya Çelebi olmak üzere bir çok seyyahın heybesinde saklı kulaktan kulağa iletilen hikaye var. En bilinenleri sıralayalım dilerseniz; Beyazıt Camii’ndeki ilk namazı kim kıldırmıştır? Caminin tamamlanmasından sonra cemaat caminin açılışı ve ilk namazın kılınması için toplanmış. Sultan Beyazıd Hanİkindi namazının sünnetini hiç terk etmeyen kişi camiyi açsın” deyince kimseden ses çıkmamış. Bunu gören Sultan “Elhamdülillah ben hiç terk etmedim” diyerek hem caminin açılışını yapmış hem de ilk namazı kıldırmış.

Beyazıd Camii
Beyazıd Camii
Beyazıt Cami mihrabı hangi olağanüstü olay ile belirlenmiştir?

Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde de yer verdiği olayda; Mimarbaşı Sultan’ın huzuruna çıkarak caminin mihrabını nereye koyalım diye sormuş. Sultan Beyazıd’ta mimardan ayağının üzerine basmasını istemiş. Mimarbaşı Sultanın ayağına basar basmaz Kabe-i Şerif’i görmüş ve hemen Sultan’ın ayaklarına kapanıp yüzünü sürmüş. İlk iş olarak caminin mihrabını inşa etmiş. O zamandan sonra İstanbul’da yapılan tüm camilerin kıblesi de Beyazıt Cami ’ne göre belirlenmeye başlamış .

Beyazıt Camii’nin yapımında Hızır (A.S) bulundu mu?

Sultan, Beyazıt caminin yapımında kendisi de bedenen çalışmış. Bir gün yine çalışmaya devam ederken bir işçinin duvarlardan birini çok hızlı bir şekilde ördüğü dikkatini çekmiş. Başlamış bu işçiyi takip etmeye. Bir süre sonra anlamış ki bu bir işçi değil Hızır (A.S.)’ın ta kendisi. Hemen yakalamış kolundan ve her namaz vakti bu camide bulunacağını söylerse kolunu bırakacağını söylemiş. Hızır (A.S.) özrünü istemiş bunun mümkün olmayacağını söylemiş. En son haftada bir uğrama sözü verince Sultan Hızır’ın kolunu bırakmış. Bu hikaye dolayısıyla o günden bugüne kadar Hızır (A.S.)’ın her hafta bu camiye uğradığına inanılır. Hatta he uğrayışında namazını kırmızı kuşaklı minarenin civarında kıldığı söylenir.

Beyazıt Cami yazımızı beğendiyseniz? Süleymaniye Cami ile ilgili yazımıza da göz atabilirsiniz.

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın. https://www.instagram.com/geziyourumcom

3 thoughts on “Beyazıt Cami Hikayeleri | Kuruluş Hikayeleri

Yorumlar kapatıldı.