Bozcaada Efsanesi – Çanakkale (Truva)

Bozcada gibi  bir coğrafya’da efsane olmadan olmazdı zaten. İşte Bozcaada’nın en bilinen efsanesi; Bozcaada Efsanesi

Poseidon ve Aşık Olduğu Kız

Dünyalar güzeli Trak kökenli bir kızın  yine aynı köyden aşık olduğu bir delikanlı varmış.  Güzel, bir gün ormanda dolaşırken tanrı Poseidon ile karşılaşmış,  Poseidon görür görmez kıza vurulmuş ama kızın bir  sevdiği olduğu için tanrıya yüz vermemiş.

Güzelin karşısına defalarca çıkan Poseidon, kızı kandırmayı başaramamış ve kıza karşı hem sevgisi, hem öfkesi büyümüş içinde. Son karşılaşmalarında ise kıza zorla sahip olmuş. Kız büyük bir üzüntü ve utançla köyüne dönmüş ama kimseye bir şey söyleyememiş. Bir kaç ay içinde  karnı büyümeye başlamış  kızın, bu durumu da köy halkından ve sevdiğinden saklamayı başarmış. Nihayetinde   bir deniz kıyısına giderek doğum yapmış ve bebeği buraya bırakıp her şeyi unutarak köyüne geri dönmüş.

Bozcaada Efsanesi
Bozcaada Efsanesi

Bozcaada Efsanesi Klonai şehri

Bebeği bir kuğu bulmuş ve büyütmüş. Çocuk kuğu ile yaşarken Bozcaada’nın karşısındaki Klonai şehri halkı çocuğu bulmuş ve ona kuğu kuşu anlamına gelen “Kyknos” adını vermişler. Kyknos küçük yaşlarından itibaren katıldığı savaşlardaki kahramanlıkları, adaleti, iyilikleriyle şehirde sayılan ve sevilen biri haline gelmiş. Halk bu cesur yürekli savaşçıyı kralları olarak ilan etmiş. Kyknos krallığını büyütmek için başka bir krallıktan bir prenses ile evlenmiş. Bu evlilikten bir kızı ve Tenes isimli bir oğlu olmuş. Uzun yıllar mutlu bir evlilikle  birlikte  huzurlu bir krallıkta yöneten Kyknos’un mutluluğu karısının hastalanması ve kısa süre sonra ölmesi ile son bulmuş.

Bozcaada Gezisi Yazımıza Buradan Ulaşabilirsiniz.

Bir dönem sonra yeniden evlenen Kyknos kendine çok genç ve güzel bir eş seçmiş.  Ne yazık ki kısa sürede halkın hayranlığını kazanan yeni kraliçenin kalbi yüzü kadar  güzel değilmiş. Kral ve ailesinden kurtulup krallığı tek başına yönetme isteği varmış kraliçenin. Ve yapabileceği en büyük düşmanlığı yaparak Kyknos’a oğlu Tenes’in kendisinde gözü olduğunu söyleyerek iftira atmış, kral hiç dinlemeden oğlunu denizin derin sularına attırmış. Dalgalar zavallı Tenes’i   o zaman Leukophrys denilen Bozcaada’ya getirmiş . Vicdan azabına daha fazla dayanamayan kraliçe  bir süre sonra Kral’a  oğluna iftira attığını söylemiş. Bunu öğrenen Kral, oğlundan af dilemek için adaya gelmiş, ancak Tenes babasını affetmemiş ve babasının gemisini  kıyıya bağlayan halatları keserek babasından uzaklaşmış. Bu adada herkesten uzak yaşamaya devam eden Tenes  adaya gelen korsanlarla savaşırken bir  mızrağa hedef olmuş ve genç yaşta öldürülmüş.

Böyle dostlar, hayat bazen çok acımasız, kalbinizi binlerce parçaya bölebiliyor. Bize düşen Tenes’in yaptığı gibi küsmek  olmamalı bence,  her seferinde hayata tutunmak ve yeniden başlamak için bir sebep bulmalı …

Başka bir geziye ait efsanede buluşmak üzere,

Hayata dört elle sarılmamız dileğiyle,

İnstagram sayfamıza ulaşmak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir