Cin Aralığı Sokak Hikayesi | Cumalıkızık Köyü | Bursa

Bursa Cumalıkızık köyüne gittiğinizde buranın farklı bir dokusunun olduğunu o kadar iyi  hissediyorsunuz ki. Sonra başlıyorsunuz bu başkalığı araştırmaya ve bilin bakalım ne keşfediyorsunuz, Cin Aralığı Sokak hakkındaki  büyük kahramanlık hikayesini ….

Cumalıkızık köyünde neler yaşandı?

Kurtuluş savaşı yılları… her cephede farklı destanlar yazılıyor. Gün geçmiyor ki büyük kahramanlıklar duyulmasın. Erkekler, neredeyse çocuk yaştaki gençler cephede, hepsi de tekrar dönemeyeceklerini bildikleri bir yola çıkmış. Kalplerinde  sadece vatan sevgisi var, akıllarında ise düşmanı alt etmek için sonsuz bir istek.

Geride kalanlar ise kadınlar, yaşlılar ve çocuklar. Onlarda bir yandan yoklukla başa çıkmaya çalışırken bir yandan da  cepheye bir şeyler göndermek için gece gündüz  çalışıyorlar. İşte Cumalıkızık köyü de bu köylerden biriymiş. Bu köyde yaşayan öksüz Ali’de dedesiyle birlikte tarlada çalışıp cephede çarpışan babası için dua edermiş.

Çarpışmalar gün geçtikçe köyden duyulmaya başlamış. Artık Ali’yi  de  dedesini de uyku tutmaz olmuş. Top tüfek sesleri arasında bir hayata alışmak çok zormuş .

Derken bir gece kapıları yumruklanmaya başlamış. Dede torun korkudan tir tir titriyorlarmış ama yapacak bir şey yok diye düşünüp açmışlar kapılarını. Ve korkulan olmuş, karşılarında silahlı Yunan Askerleri.  Ne olduğunu anlamadan katmış askerler yaşlı dede ile torununu önlerine iteleyerek yürütmeye başlamışlar. Dedesi torununu sakinleştirmeye çalışmış ama Ali olacakları biliyormuş. Daha önce diğer köylerdeki Yunan saldırılarından kurtulanlardan dinlediği hikayeleri hatırlamış ama o kadarcık aklıyla bile korkmamış. Babasına layık bir evlat olmaya kararlıymış. Köy meydanına vardıklarında diğer köylülerinde orada olduğu görmüş . Herkes büyük bir sükûnetle beklemekteymiş. Ali’’nin dikkatini tek bir şey çekmiş o da yüzlerindeki gururlu ifadeymiş.

Cumalıkızık Köyü halkı Yanmaktan Cin Aralığı Sokak Sayesinde Nasıl Kurtulmuş?

Bütün köy halkını  camiye sokmuşlar ve kapıyı üstlerine örtmüşler. Dışardan bir çıra sesi duyulmuş,  caminin çevresine toplanan çalılar bir anda alev almış. Ümitsiz bir bekleyiş başlamış içerde, herkes sevdiğine sıkı sıkı sarılmış. Ama Ali vazgeçmeye hiç niyetli değilmiş. Daha önce arkadaşlarıyla keşfettikleri caminin bir çıkış yolu olduğunu hatırlamış.

Cin Aralığı Sokak
Cin Aralığı Sokak

Dikkatli bir kaçış planı yapmalıymış çünkü dışarıda da Yunan Askerleri bekliyormuş.  Ali sessizce herkese yolu göstermiş ve yavaşça çıkacakları yeri anlatmış. Bu sayede köy halkı caminin arka tarafına ulaşmış. Ali bir yandan Yunan askerlerinin göremeyeceği bir yerden nasıl kaçabileceklerini düşünürken girdikleri sokakta iki evin bittiği noktada bir aralık fark etmiş. Dışarıdan bakıldığında çıkmaz sokak gibi görünen bu sokak sadece 1 insanın geçebileceği genişlikteymiş. Ali hızlıca herkesi tek tek geçirmiş bu sokaktan, en son kendi de geçerken Yunan askerlerinin köy halkının kaçtığını fark ettiklerini ve onları aramaya geldiklerini görmüş. Sokağın dibine saklanmış. Yunanlılar bu köşeye kadar takip ettikleri Türklerin bu kadar dar bir yerden geçemeyeceğini, buradan sadece cinlerin geçebileceklerini söyleyerek uzaklaşmalarını izlemiş. Köy halkı tehlike geçer geçmez yollarına devam edip Türk askerlerinin olduğu yere ulaşmışlar.

Cin Aralığı Sokak
Cin Aralığı Sokak
Öksüz Ali köy halkını kurtarmış, bu dar sokağın adı da Cin Aralığı Sokak olarak kalmış…
İşte böyle, bu taşı toprağı ayrı  bir çok destanı barındıran ülkenin evladı olmak büyük gurur öyle değil mi?
Görüşmek üzere,
Sevgiler,
instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın. https://www.instagram.com/geziyourumcom

One thought on “Cin Aralığı Sokak Hikayesi | Cumalıkızık Köyü | Bursa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir