Çırpınırdın Karadeniz Türküsü Hikayesi

Bu yazımızda son günlerde sıkça konuşulan dinlerken tüylerimizi diken diken eden bir türkünün hikayesinden bahsedeceğiz. Bu türkü Çırpınırdın Karadeniz Türküsü bir kaç araştırma ile bizimde çok etkilendiğimiz bu hikaye eminim sizleri de çok etkileyecektir.

Çırpınırdın Karadeniz Türküsü, Sözler Ahmet Cevad

Çırpınırdın Karadeniz Türküsünü araştırmaya başladığımızda karşımıza kardeş ülke Azerbaycan’ın ünlü şairi Ahmet Cevad çıktı. Aynı zamanda
döneminin en büyük şairlerinden olan Ahmet cevad 1914 yılında kaleme almış bu etkileyici şiiri.
Türk milletine ve Türk ordusuna olan sevgisini dile getirdiği bu şiirinin bir kaç yıl sonra bir ülkenin kurtuluşunda söyleneceğini belki de o da bilemezdi.

Tarih 15 Eylül 1918 Azerbaycan’ın Kurtuluşu

Şiirin yazılmasından 4 yıl sonra Sovyet orduları ve Ermeni orduları birleşip Azerbaycan’a saldırıya geçerler. Yaklaşık 40 bin Azerbaycan vatandaşının öldürüldüğü bu savaşlarda Sovyet ve Ermeni orduları köyleri yerle bir ederler.
Bunun üzerine Azerbaycan halkının önde gelenleri o sırada Birinci Dünya savaşında olan Türkiye’ye mektup yazarlar. Bu mektupta sizin kardeşleriniz burada ölüyor bize yardım edin yazmaktadır.

Mektup  Enver Paşa‘ya ulaşır. Enver Paşa ise o sırada savaşta olduğu için kardeşi Nuri Kıllıgil Paşa‘yı görevlendirir. Nuri Paşa Kafkas İslam ordusunu oluşturarak Azerbaycan’a doğru harekete geçer. Gence’de  yaklaşık 45 gün boyunca Azerbaycan askerine eğitim verdikten sonra Azerbaycan Askerleri ve Kafkas İslam ordusu askerleri ile  ilerleyişe geçer. Tüm bölgeleri düşman askerinden kurtara kurtara Bakü‘ye kadar gelirler.

Bestekar Üzeyir Hacıbeyli

Bakü meydanına gelindiğinde başta Nuri Paşa arkasında Kafkas Ordusu Bakü meydanına giriş yaparlar. Halk onları coşku ile galibiyet sevinciyle karşılar. Bu esnada bestekar Üzeyir Hacıbeyli , sözleri şair Ahmet Cevad’a ait olan Çırpınırdın Karadeniz şiirinin besteler ve coşku katlandıkça katlanır.
O artık Çırpınırdın Karadeniz şiiri değil. Çırpınırdın Karadeniz Türküsü olmuş ve Bir milletin kurtuluşunun en büyük simgelerinden bir olmuştur. İşte o sözler…

Mağusa Limanı Türküsünün hikayesi için tıklayınız.

Çırpınırdın Karadeniz
Bakıp Türk’ün bayrağına
Ah ölmeden bir görseydim
Düşebilsem toprağına
Sırmalar sarsam koluna
inciler dizsem yoluna
Fırtınalar dursun yana
Yol ver Türk’ün bayrağına
Kafkaslardan aşacağız
Türklüğe şan katacağız
Türk’ün şanlı bayrağını
Turan ele asacağız
Azerbaycan bayrağını
Karabağ’da asacağız
instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın.