Despot Evi Hikayesi | Balıkesir Cunda Adası

Cunda Adası’nda sahilde yer alan çok eski bir yapı hakkında hikayemiz. Adını ilk sorduğumda yanlış duyduğumu düşündüğüm yapının adının gerçekten “ Despot Evi ” olduğunu öğrendiğimde hikayesini öğrenmem gerektiğini düşündüm. Gerçekten etkileyici bir hikayesi var, bu yazıyı okuduktan sonra eminim sizde öyle düşüneceksiniz. Sözü çok fazla uzatmadan sizi bu gizemli evin hikayesiyle başbaşa bırakıyorum.Eminim ilginizi çekecektir.

Despot Evi
Despot Evi

Despot Evi Hakkında Bilinmeyenler Despot Nedir ?

Öncelikle “DESPOT “  kimdir  İle başlayalım anlatmaya. Despot Rum Ortodoks din adamlarına verilen bir rütbe.  Despot , Yunanistan’ın devlet olduğu gün halkın  sevinçten verdiği bağışlardan kazandığı paraları  doğum yeri olan Cunda’ya getirmiş. Bu  paraların bir kısmıyla 1862 yılında  bu binayı sarımsak taşından  inşa ettirmiş.  Despot, gelirken yanında getirmiş olduğu paralarla rahat bir yaşam sürerken servetinin bir kısmını saklamış. Halk arasında despotun saklanan hazinesi dilden dile yayılınca hırsızlar hazineye sahip olma planları yapmaya başlamış.  1877 yılında eve  gelen hırsızlar Despot’u altınların yerini söylemek için sıkıştırmışlar ama hiç bir şey öğrenememişler. Sonra Despot’u öldürmüş ve evde buldukları altın, gümüş  ve değerli eşyalar ile birlikte  15.000 Osmanlı lirasını da alarak kaçmışlar.

Despot Evi
Despot Evi

Despot ölümünün ertesi günü büyük bir cenaze merasimiyle Taksiyarhis kilisesinin apsisi dışında gömülmüş.  Despot’un ölümünden sonra Osmanlı Devleti  Kiliseden Despot Evi’ni satın alarak Hükümet Binası olarak kullanmaya başlamış.

Osmanlı Devletinin malı olan Despot Evi  halk tarafından 1921 Eylülünden itibaren  öksüz yurdu olarak kullanmaya başlamış. Kurtuluş savaşının kazanılması ile Rumlar bölgeden ayrılınca, Türkler aynı binayı hem ilkokul hem de öksüz yurdu olarak 1980 yılına kadar kullanılmış.

1980 yılında öksüz yurdu yeni binasına taşınınca Despot Evi kullanılmamaya başlanmış. Kapalı  olmasına rağmen gizlice içeri girenler tarafından tahrip edilmiş.  Tüm bu olaylara tanıklık yapan ev  bugüne kadar gelmeyi başarmış.Şimdilerde fotoğrafseverler için oldukça cezbedici bir yer olan Despot Evini sizde ziyaret edip fotoğraflar çekebilirsiniz.

Bazen dili olsa da anlatsa dediğimiz durumlar vardır ya,  birde bu binanın yakın tarihe yaptığı tanıklıkları dinlemeyi hayal edin dostlar.

Sevgiler,

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın. https://www.instagram.com/geziyourumcom

One thought on “Despot Evi Hikayesi | Balıkesir Cunda Adası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir