Efes Efsaneleri | Kuruluş Efsanesi |Yedi Uyuyanlar Mağarası

Efes Antik Kenti ile ilgili sayısız efsane var.Bu muazzam kenti gezme fırsatı yakaladığınızda bu efsanelerin gerçek olabileceği hissine kapılıyorsunuz. Hikayeler sizi öyle farklı çağlara götürüyor ki Efes’in zamansız bir mekan olduğu gerçeğiyle yüz yüze geliyorsunuz. Bir kısmı hayal gücünüzü zorlayan, bir kısmı düşündürüp bir kısmı sizi heyecanlı maceraların içine sürükleyen  hikayeler bunlar. Aslında ben size daha bu tarih kokan diyarı gezmeden bu hikayeleri anlatmak istiyorum ki, gezerken o büyülü atmosferin içine girebileceksiniz.Buyurun bakalım sizin için seçtiğim Efes Efsaneleri ne bir göz atalım;

Efes Efsaneleri – Efes Kenti Nasıl Kurulmuştur?

Atina Kralı’nın yiğit ve gözü pek oğlu Androklos  küçük yaşlardan itibaren Ege’nin karşı kıyısını merak edermiş. Büyüdüğünde denizler aşıp buraları keşfetmek ve kendi ülkesini kurmak ister, türlü türlü hayaller kurarmış. Gel zaman git zaman yağız bir delikanlı olduğunda izin almak için babasının huzuruna çıkmış.

Babası biraz kaygılansa da oğluna tek bir şart öne sürerek izin vermiş. Androklos’tan Apollon tapınağına çıkarak kahinlerden  izin almasını istemiş. O da sevinçle tapınağa gidip kahinlere durumunu anlatmış  ve kendi ülkesini nerede kuracağını sormuş. Kahinler önce istirahata çekilerek prensi merak içinde bırakmışlar. Döndüklerinde ise Androklos’a şehri balık ve domuzun işaret ettiği yere kurmasının uygun olacağını söyleyerek izin vermişler. Prens önce büyük bir şaşkınlığa kapılsa da kulağına bu sözleri küpe yaparak bir ordu kurmuş ve hiç bilmediği bu toprakları keşfetmek üzere büyük bir gemi ile yola çıkmış.

Efes Antik Kenti
Efes Antik Kenti

Uzun ve zorlu bir yolculuk sonrasında karşı kıyıya geçmeyi başaran ordu sahile çıkıp yoluna devam etmiş. Açlık ve yorgunluk baş gösterince prens bir yerde durup kamp kurma emri vermiş. Burada denizden avlanan balıklar pişirilip yemeğe hazırlanırlarken bir yaban domuzu gelip bir balığı çalıp hızla uzaklaşmış. İşte bunu gören Androklos kahinlerin sözlerini hatırlamış ve hızla atına atlayarak domuzun peşine düşmüş, domuz uzun süre koştuktan sonra şimdiki Efes’in bulunduğu yere gelip soluklanmış burada çaldığı balığı bir güzel yemiş. Androklos’ta kenti burada kurmaya karar vermiş ve şimdinin ünlü Efes Antik Kenti’nin ilk temelleri atılmış.

Efes Efsaneleri – Yedi Uyuyanlar Mağarası’nda Kimler  Yatıyor?

Çok eski çağlarda bir oduncu her gün odun topladığı Efes dağlarında yazılı bir taş bulur. Bu taş çok ilgisini çeker fakat ne yazdığını anlayamaz. Yanına aldığı taşı odunlarını satmak için şehre indiğinde bir bilgeye götürür ve ondan ne yazdığını öğrenmek ister.

Bilge yazıyı okur ama oduncuya ne yazdığını söylemez.  Onun yerine ” Bütün malımı sana bırakayım taşta sende  kalsın, yeter ki beni o taşı bulduğun yere götür” der.

Oduncu teklifi kabul etmez eğer yazanı kendisine okumazsa başka birinden yardım alacağını söyleyince bilge adam çaresizce ” Bu taşın çıktığı yerde üç küp altın bulacaksın. Onlar sayesinde krallığını hatta tanrılığını ilan edeceksin” der. Oduncu başta gülse de taşı bulduğu yere gider ve başlar kazmaya. Bilgenin bahsettiği altınlara ulaşması çok uzun sürmez. Derken gel git zaman bulduğu altınlar sayesinde zengin olur. İyilik seven bir insan olduğu için zenginliğinin bir kısmını halkın yararına işler yapmakta kullanır ve halkın sevgisini kazanır.

Bu arada ülkenin kralı ölür ve bu yardımsever adam kral olmaya aday olur. Ve halk tarafından kral seçilir. Uzun süren hükümdarlığı sonunda kendini halktan üstün görerek tanrılığını ilan eder. Ancak  vezirlerinden altı tanesi bunu kabul etmez. Bu duruma çok sinirlenen kral onları huzurundan ve ülkesinden kovar.

Bu altı kişi yolda gördükleri aynı dertten yakınan bir çoban ile birlikte şimdi yedi uyuyanlar diye bilinen mağaraya girip uzun bir uykuya dalarlar. Aradan uzun yıllar geçtikten sonra uyandıklarında çok acıkmış olduklarını fark ederek şehre inerler. Burada alışveriş için verdikleri paranın eski bir para olduğunu gören halk askerlere haber verir. Bu durumdan korkan yedi uyurlar hızlıca tekrar mağaralarına dönerler ve mağara kapısı tekrar açılmamak üzere kapanır.

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın. https://www.instagram.com/geziyourumcom

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir