Efteni Gölü Efsanesi | Düzce Efsaneleri

Düzce’yi gezerken ve araştırma yaparken birden çok efsanede karşımıza çıktı. Bu efsanelerden en bilinenlerini de sizlerle paylaşmak istedik. Düzce’nin en güzel göllerinden bir olan Efteni Gölü ile birlikte başlayalım efsanemize. Efteni Gölü Efsanesi sizin de çok ilginizi çekecektir. Düzce‘yi gezerken  sizlerde de güzel bir his oluşturacağını temenni ediyoruz.

"<yoastmark

Efteni Gölü Efsanesi – Efteni Gölü İsmini Nereden Almış?

Bizans ordusu katıldığı bir savaştan dönerken gölün kıyısında konaklamış. Bu sırada sefere katılan prenses Eftelya ’nın elleri ve yüzünde yaralar çıkmış. Çok ağrılı olan bu yaraları ne yaptıysa geçiremeyen Eftelya büyük acılarla kıvranıyormuş. Konaklama yerinde Eftelya ’nın emrindeki kızlardan birinin dikkatini yerden çıkan sıcak su çekmiş. Bu farklı suyun prensese iyi gelebileceğini düşünen kız hemen prensesinin huzuruna çıkarak düşüncesini dile getirmiş. O zamana kadar denemediği yol kalmayan Eftelya hemen bu su ile banyo yapmış ve beklemeye başlamış. Ertesi gün yaralarının iyileşmeye başladığını görünce mutluluktan ne yapacağını şaşırmış. Bu iyileşmeyi gören Bizans imparatoru da sıcak su kaynağının olduğu yere bir hamam yapılması yönünde talimat vermiş ve prensesi tam olarak iyileşmesi için bir süre orada bırakarak yoluna devam etmiş.

Düzce Efteni Gölü
Düzce Efteni Gölü

Bizans Prensesi Eftelya Gönlünü Türk Gencine Kaptırmış

Her geçen gün Eftelya daha çok iyileşmeye başlamış ve vaktini gölün kıyısında dolaşarak geçirir olmuş. Bu gezilerinin birinde bir Türk genciyle karşılaşıp bu yiğide gönlünü kaptırmış. Böylece İki düşman ülkenin aşıkları kimsenin  duymaması için gizli gizli buluşmaya başlamışlar. Aşkları her geçen gün artan birbirleri olmadan yapamayan aşıklar  her gün görüşmek için gölü geçmek zorunda kalıyorlarmış. Ama bir gün prenses karşı kıyıya geçerken sandalı batmış ve oracıkta boğularak ölmüş, sevgilisi arkasından deliye dönmüş  ama nafile. Bir büyük sevda daha karanlık sulara gömülmüş. Ama o güzel prenses ve sevdası hiç unutulmamış. O günden sonra göle prensesin ismi verilmiş ve yıllar sonra günümüze Efteni Gölü olarak gelmiş.

Yeni hikayelerde buluşmak üzere,

Düzce’de gezebileceğiniz yerlere ulaşmak için tıklayınız.

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın. https://www.instagram.com/geziyourumcom