Eyfel Kulesi hikayesi | Paris | Fransa

Paris yazımda kendimi hep Eyfel Kulesi ’nde hayal ettiğimi söylemiştim. O anın tarif edilemez mutluluğu ile kuleye ait okuduğum her şeyi önce unuttum. Zaman geçip orada olmaya alışınca, merdivenlerinden çıktıkça, demirlerine dokundukça biraz araştırma fırsatı bulduğum kule ile ilgili hikayeler bir bir gözümün önüne geldi. Belki gittiğinizde aynı hisleri paylaşırız diye bu hayret uyandırıcı bilgileri sizlerle de paylaşmak istedim…

Gelelim Eyfel Kulesi  ‘nin  Hikayesine ;

Bir kere ben yapının ismini mimarından aldığını sanıyordum ki aslında inşaatı üstlenen şirketin sahibi olan Gustave Eiffel’den aldığını öğrendim. Anlayacağınız mimar güme gitmiş, biz buradan mimar Stephen Sauvestre’a bi selam çakalım…

Kulenin öncelikle  Paris yerine 1887 yılında Barselona’da gerçekleşecek bir fuar için yapılması planlanmış. Ama İspanyol yetkililer yapıyı beğenmeyince Fransız İhtilali’nin yüzüncü yılı kutlamaları kapsamında kulenin  Paris’te yapılması kararı alınmış. Yani belki Barselona  denildiğinde aklımıza Eyfel Kulesi gelecekti ve İspanya’ya dünyanın en çok kazandıran yapısını görmek için milyonlarca turist akını olacaktı. Açılışından bu yana Eyfel Kulesi’ni yaklaşık 250 milyon turist ziyaret etmiş ve her yıl yaklaşık 7 milyon turist ziyaret ediyor. Öngörülü olmanın önemini anlıyorsunuz dimi dostlar….

Eyfel Kulesi
Eyfel Kulesi

Yapım aşamasından başlayarak ziyaretçi akınına uğrayan kulenin maliyetinin ¾’ü kule tamamlandıktan 5 ay sonra karşılanmış ancak kule yapım aşamasında ve sonrasında halk, sanatçılar ve mimarlar tarafından Paris’in utanç veren yüzü olarak çok fazla eleştiri almış. Eleştirilere daha fazla dayanamayan yöneticiler yıkım kararı almışlar. İnanabiliyor musunuz ?  Eyfel Kulesi’nin yıkılması gündeme geliyor. Ben ilk duyduğumda bayağı şaşırdım açıkçası. Ne yazık ki bazı şeylerin kıymeti çok geç anlaşılıyor, hatta bazen kaybettikten sonra….

Kulenin yıkımdan kurtulma hikayesi de çok ilginç; yıkılmak üzere iken kulenin telgraf anteni olarak kullanılmasına kararı veriliyor ve  I. Dünya Savaşı’nda radyo frekanslarını engelleyerek Almanya’nın ilerlemesinin durdurulmasında rol oynuyor. Bakın kaderin yaptığına ??

Kuleye ait çok fazla rakamsal detay var ancak bunları o yükseklikte aklınızda tutmanız mümkün olmadığı için hiç üzerinde durmuyorum.

Ziyaretiniz sırasında Eyfel’in 3. kattaki terasına çıkıp “Paris seni yendim” diye bağırırken önce beni sonra bu anlattıklarımı hatırlayın olur mu? Bir kuleden çıkan hayat derslerine sizde şaşırmadınız mı?

Görüşmek üzere sevgiler….

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın. https://www.instagram.com/geziyourumcom

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir