Güzelcekız Efsanesi | Aynalı Mağara | Amasya

Peçeli Güzel

Eski zamanlarda Amasya’da bulunan bir krallıkta Güzelcekız adında bir prenses yaşıyormuş. Güzelcekız İsmini,  büyüdükçe artan güzelliğinden alan prensesi görenler kendilerinden geçer ve bayılırlarmış. Bu yüzden güzel kız çareyi yüzünü bir peçe arkasına gizlemekte bulmuş. Bir süre sonrada halk onu peçeli görmeye alışmış.

Gel zaman git zaman kız evlenme çağına gelmiş, ama kimse yüzünü görmediğinden hiçbir krallıktan kıza talipli çıkmamış. Başka çocuğu olamayan ve krallığının devamı derdine düşen kralda bu sorunu nasıl çözeceğini kara kara düşünmeye başlamış. Ve çevredeki bütün krallıklara haber gönderilmiş, ‘kim ki yüzündeki peçeyi açıp kızımın yüzüne bakabilir o kişiyi kızımla evlendireceğim ‘demiş. Bu haber kulaktan kulağa yayılmış. Bir yandan bu güzelliği merak edenler, bir yandan bu mükafatı isteyenler sarayın yolunu tutmuşlar.

Güzel prenseste önce bu habere itiraz etse de sonunda kaderine razı gelmiş. Bir yandan da yüzüne bakabilecek birinin bulunup bulunmayacağı konusunda merak içindeymiş.

Kralkaya mezarları
Kralkaya mezarları

Güzelcekız ‘ın Peçesini Açan Delikanlı

Nihayet dört bir yandan gelen talipliler Amasya meydanında toplanmış. Güzelcekız’da peçesi ile meydandaki yerini almış. Birer birer kızın yanına giden şehzadelerin, yiğitlerin peçeye dokunmasıyla kendilerinden geçip bayılmaları bir olmuş. Bir, iki ,üç derken yüzlercesi peçeyi kaldıramadan oradan ayrılmak zorunda kalmış. Güzelcekız ve babası büyük bir ümitsizliğe düşmüşler.

Gün sonunda alan boşalmış ve tam her şey toparlanırken fakir bir yiğit ‘Bende şansımı denemek istiyorum ’ diye Güzelcekız’ın yanına yaklaşmış. O anda kimsenin bu peçenin açılacağından umudu yokmuş. Ama Güzelcekız bu yakışıklı yağız delikanlıyı görünce peçesini onun açmasını çok istemiş. Bunu kalpten dilediği anda delikanlı bir anda peçeyi kaldırıvermiş. Şaşkın bakışlar karşısında bir anda etraf önce kapkara sonra olmuş sonra gözleri kamaştıran bir parlama, ışık topu olur bu ikilinin olduğu yerde. Kimse bakamaz oraya bir süre. Sonunda da etraftaki herkes büyük bir ateş topunun etrafı sardığını görerek yere kapaklanır. Ve korkunç bir gürültünün sonu sonsuz bir sessizliğe dönüşür, insanlar yavaş yavaş yerlerinden kalkarak etrafı kolaçan etmeye başlarlar ve bu iki gencin kömürleşmiş yan yana uzanmış ölü bedenlerini görürler.

Bu muazzam olaya şahitlik edenler gençler için iki ayrı oda içinde kaya mezar hazırlayıp gömerler. Zamanla kaya mezarlığının dışı Güzelcekız’ın yüzü gibi parlamaya başlar. Bu yüzden daha sonra bu mezarlığa ‘Aynalı Mağara’ denmeye başlar.

Sevgiler….

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın.