Hasan Boğuldu Hikayesi | İmkansız Aşk

Assos’a giderken Hasan Boğuldu şelalesine uğramıştık. Kaz Dağları Tabiat Parkı içerisinde bulunan bu şelaleyi görmeden sizde yolunuza devam etmeyin. Muhteşem bir manzaraya sahip olan bu şelalenin bir hikayesi olduğunu oraya varınca anlamıştık.

Aynı zamanda Hasan Boğuldu Hikayesini zamanında Hülya Avşar’ın rol aldığı bir filme de konu olmuş. Şelalenin hemen yanı başında bulunan tabelada yazan hikayeyi sizler için bizde anlatalım istedik.

Hasan Boğuldu Hikayesi

Hasan Boğuldu Hikayesi sonu acı biten bir aşkın hikayesi olarak biliniyor. Zaten şelalenin ismine bakıldığında neden bu isim verilmiş sorularını sormaya başlıyoruz. Gelelim hikayemize;
Bu hikaye Ovalı köyünde yaşayan Hasan ve Oba hayatı yaşayan Emine arasında geçiyor.

İstenmeyen Aşk

Hasan ova köyünde yerleşik hayatta yaşayan bir delikanlıdır.Emine ise yörük hayatı yaşayan  yani  bir yerde sabit kalmayan sürekli yer değiştiren bir köyde yaşamaktadır. Birbirlerini görünce aşık olan bu iki genç evlenmek isterler. Ancak yörük hayatı yaşayan birisi ile oba hayati yaşayan birisinin evlenmesi çok zordur. Ama Hasan pes etmez ve Emineyi ailesinden ister. Hasan’ın çok istekli olması sebebiyle Emine’nin ailesi Hasan’ı bir zorlu bir sınava tabi tutmaya karar verirler. Hasan bu sınavdan geçerse Emine’ye kavuşacaktır.

"<yoastmark

Zorlu Sınav

Yörük halkı Hasan’a, kendi köyünden aldığı bir çuval tuzu Emine’nin köyüne çıkarma görevini vermişlerdi. Eğer bu sınavdan çıkarsa Hasan Emine’ye kavuşacaktır. Bu yolculuk esnasında Emine’de Hasan’ın yanında olacaktır. Hiç düşünmeden görevi kabul eden Hasan Ova köyünden aldığı bir çuvalı Oba köyüne taşımaya başlar. İlk başlarda gayet rahat bir şekilde ilerleyen Hasan sıcağın bastırması ve yorgunluk sebebiyle çok zorlanmaya başlamıştır. Çuvaldaki tuz Hasan’ın sırtını da yakmaya başlayınca yolculuk çekilmez bir hal almıştır. Emine Hasan’a destek olmaya çalışsa da Hasan’ın takati kalmaz ve çuvalla birlikte yığılır kalır. Bu duruma dayanamayan Emine geleneklere aykırı olmasına rağmen çuvalı sırtına alır ve kendi taşımaya başlar. Hasan’ın arkasından geldiğini düşünerek bir süre yoluna devam eden Emine, Hasan’ın arkasında gelmediğini görünce paniğe kapılır. Hasan’ı aramaya başlar ve Hasan’ın gömleğini şelalenin oradaki  derede bulur. Ancak Hasan’dan ne o gün ne de diğer günlerde haber alamaz.

Bu acıya daha fazla dayanamayan Emine, Hasan’ın gömleğiyle günler sonra şelalenin oradaki ağaca kendini asar ve hayata gözlerini yumar. Bu hikaye kuşaklar arasında Hasan boğuldu şelalesi hikayesi şeklinde yayılır.

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın.  
https://www.instagram.com/geziyourumcom