Hatay Efsaneleri | Asi Nehri Efsanesi | Musa Ağacı Efsanesi

Anadolu yöresinde anlatılan nice efsaneden biri de her karış toprağında  doğanın bin bir mucizesini barındıran Hatay ‘a ait. Bu efsaneler öyle efsaneler ki asırları birbirine bağlıyor. Hatay Efsaneleri denilince belkide akla gelen ilk hikayelerden bir tanesi, bu topraklara bereket getiren Asi Nehri nin oluşumuna kadar gerilere gidiyor.

Hatay Efsaneleri – Asi Nehri Efsanesi

Ejderhanın Kalbine Saplanan Mızrak

Hikayemiz binlerce yıl öncesinde  Samandağ’ın Hıdır Bey köyünde geçmekte. Bu köyün su kuyusunun başında bir ejderha bekler ve halka bu suyu her yıl kendisine bir kızın kurban edilmesi karşılığında dağıtırmış. Köy halkı da susuz kalmamak için bu şarta boyun eğip her yıl bir kızlarını kurban olarak sunarlarmış ejderhaya. Son olarak sıra kralın kızına gelmiş. Kız ejderhanın önüne kurban olarak sunulmuş ama bu sefer bir çoban yetişip elindeki mızrağı ejderhanın kalbine saplayarak kızı kurtarmış.

Kayaya Çarpan Ejderha ve Asi Nehrinin Oluşumu

Asıl hikaye ise bundan sonra,kalbine mızrak saplanan ejderha , çoban kendisini öldürmesin diye hızla kuyunun başından uzaklaşmış. Canının acısından  yeri göğü yararak Lübnan’a kadar ulaşmış ve burada sert bir kayaya çarpmış. Çarptığı kayanın altından o kadar çok su fışkırmış ki bir anda ortaya çıkan su Hatay’a kadar ulaşmış. Su nehir olmuş coşmuş ulaştığı her yere bereket getirmiş, işte bu nehir bugünün Asi nehriymiş. Ve kralın kızını kurtaran da bir çoban değil “Hızır A.S.”mış. Halk ona o günden sonra Hıdır Bey demiş ve ejderhayı yaralayan mızrağının saplandığı yerde de bugüne kadar gelmeyi başaran bir çınar ağacı yeşermiş.

Musa Ağacı Efsanesi

Hatay ile ilgili bir başka hikaye ise; Günlerden bir gün Hz. Musa Allah-ı Teala’ya “Dünyanın en akıllı adamı kim?” diye sorar, O da ” Hıdır Bey‘dir “diye cevap verir. Musa peygamberde onu bulmak için yollara düşer. Hıdır beyin ülkesini bulmak için elinde bir kaç ipucu vardır sadece. Onu bulunca cebindeki balıklar canlanacak, değneğini yere saplayınca bir ağaç olup kendisine gölge yapacak ve güneşli gökyüzünde bir anda yağmur yağmaya başlayacaktır. Uzun bir yolculuk sonrası bu mucizelerin hepsi Musa Peygamberin başına gelince Hıdır Bey’in ülkesine geldiğini anlar ve ilk gördüğü kişiden onu bulmak için yardım ister. (Bu arada bir gün yolunuz Hıdır Bey Köyü’ne düşerse Musa Ağacını görerek sizde bu mucizeye tanıklık edebilirsiniz.. ) Çoban olan bu kişi kendisine hiç soru sormaması karşılığında kendisini Hıdır Bey’in yanına götüreceğini söyler ve yola çıkarlar.

Asi nehri kıyısından yola devam ederken çoban kıyıdaki kayıkları deler, Musa Peygamber nedenini sorar ancak adam cevaplamaz, biraz daha giderler bu sefer adam Musa Peygamber’in engel olmaya çalışmasına karşın ufak bir çocuğu öldürür, Musa Peygamber nedenini sorar bunu da söylemez, biraz ilerleyince yol kenarındaki bir köyün duvarını onanır, Musa Peygamber yine dayanamaz nedenini sorar bu sefer çoban sinirlenir ve ona anlaşmayı bozduğunu söyler. Kayıkları düşman almasın diye deldiğini, çocuğun büyüyünce çok kötü biri olacağı için öldürdüğünü ve duvarın sahiplerinin yaşlı olduğu için duvarı ördüğünü söyler ve Hıdır Bey’in kendisi olduğunu itiraf ederek ortadan kaybolur.

işte bu andan sonra buluştukları yer olan Hatay Samandağ günümüzde de çok ziyaret edilen bir yer olur ve kutsal kabul edilir.

Bugünkü hikayemizde de heybemize bir sürü ders yükleyip yolumuza başk başka yörelerin başka başka hikayeleriyle devam ediyoruz….

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın. https://www.instagram.com/geziyourumcom

Sevgiler,