Hermiyas Efsanesi – Hermiyas’ın Yunusla Olan Dostluğu

Ege’nin en eski yerleşim yerlerinden olan Milas aynı zamanda Hermiyas Efsanesi de ev sahipliği yapmıştır. Yüzyıllar önce dönemin en yaman, en korkusuz balıkçıları burada yaşarmış. Balıkçıların aileleri de bir yandan onların eve dönmesini bekler, bir yandan da gelecek seferler için tekneleri hazırlarlar, ağları onarırlarmış. Birbirlerine son derece bağlı insanların yaşadığı, bir o kadar da mutlu bir kasabaymış burası.

Milas
Milas

Hermiyas Kimdir ?

Milas’a bağlı Güllük’te yaşayanlardan biri de küçük Hermiyas ve yaşlı nenesiymiş. Babası da balıkçıymış küçük Hermiyas’ın, küçük oğlunu çok sever hem de güzel oğluyla gurur duyarmış. En büyük dileği onunda kendisi gibi korkusuz bir balıkçı olmasıymış ama bunun için çok uzun yıllar beklemesi gerektiğini bilirmiş. Bu cesur balıkçının dünyalar kadar sevdiği eşi Hermiyas’ı doğururken ölmüş. Bu yüzden güzel bebeğinin çok sevgili eşinden bir emanet olduğunu düşünür, gözünden sakınırmış balıkçı. Ama bir gece teknesinin fırtınada alabora olmasıyla çok sevdiği oğlundan sonsuza kadar ayrılmış. Denizde dalgalar ile boğuşurken ve son nefesini verirken bile tek düşünebildiği oğlu olmuş.

Babası öldüğünde Hermiyas çok küçük yaşta olduğu için babasını hatırlayamaz, nenesinden onunla ilgili hikayeler anlatmasını istermiş. Nenesi anlattıkça hayallere kapılır, kendini büyük ve ünlü bir balıkçı olarak görürmüş. Bu yüzden o da küçük yaşlarından itibaren denizlere sevdalanmış. Nenesi de bu sevdadan bir o kadar korkarmış, oğlunu denizlere veren ve yüreği parçalanan nenemiz oğlundan kalan tek yadigarın da denizler tarafından alınacağına endişelenirmiş. Bu yüzden Hermiyas’ın denize girmesi hatta yaklaşması bile yasakmış. Ama bu küçük Hermiyas’ı durduramazmış, gizli gizli denize gider kah kenarında oturur tekneleri izler, bir gün onlarla uzak denizlere açılmayı hayal edermiş, kah denize girip dalgalarla oyunlar oynarmış. Bu arada bir yunus dostu bile olmuş. Denize her girişinde yunus yavaşça yanaşır Hermiyas ile oyunlar oynarmış.

Hermiyas’ın Dalgalarla Mücadelesi

Bir gün yine arkadaşlarıyla gizlice denize gitmiş, biraz açılınca korkunç bir fırtına patlak vermiş. Arkadaşları kıyıya yüzmüşler ama Hermiyas kulaç attıkça kıyıdan uzaklaşmış, küçük bedeni dalgalar arasında kalmış. Çocuklar koşarak balıkçılara haber vermişler, küçük çocuğun kurtarılması için büyük bir çaba gösterilmiş ama Hermiyas dalgalar arasında kaybolmuş bir daha da ne cansız bedenini gören olmuş ne de bir haber alan. Yaşlı nenesi bu üzüntüyle hemen oracıkta ruhunu teslim etmiş. Bütün kasaba bu büyük acıyla kalakalmış.

Milas Efsanesi
Milas Efsanesi

Hermiyas Efsanesi ‘nin Doğuşu

Gel zaman git zaman bir balıkçı Hermiyas’ı bir yunus balığının üzerinde gördüğünü söylemiş. Halk başta buna inanmamış ama balıkçı ısrarla bana el bile salladı demiş. Aradan birkaç gün geçmiş ki bir başka balıkçı da aynı söylemlerle ve büyük bir heyecanla Hermiyas’ı yunusun üzerinde gördüğünü söylemiş, hem de etrafa gülücükler saçarak balıkla birlikte dalıyormuş. Bunun üzerine balıkçılar küçük çocuğu tekrar aramaya karar vermişler ama yine bir iz bulamamışlar.

Günler sonra yunus balığının ve Hermiyas’ın küçük bedeni kıyıya vurmuş. Halkın arasından bir yaşlı “işte dostluk budur” demiş. “Yunus dostu olan Hermiyas’ı denizde bırakmamış, alıp evine getirmiş. Kendisi de dostunun yanında kalmış, ölürken bile” diye açıklamış. Halk bu dostluk karşısında hem büyük bir üzüntü hem de büyük saygı duymuş ve nesiller boyu yayılan bu hikaye üzerine Güllük halkı Hermiyas ve Yunus’un heykelini yaptırıp dostluk simgesi olarak dikmişler. Ve bizlerin karşısına Hermiyas Efsanesi olarak çıkmış.

Kalıcı, güzel dostluklar yaşamanız dileğiyle….

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın.https://www.instagram.com/geziyourumcom