İnsuyu Efsanesi | İnsuyu Mağarasının Gizemli Hikayesi

Burdur‘un muhteşem güzellikte ve aynı derecede gizemli İnsuyu Mağarası‘nın  yüzyıllar ötesine uzanan bir hikayesi olduğunu mağaraya girer girmez yüzünüze vuran atmosferden anlıyorsunuz. İşte bu sene gezme fırsatı yakaladığımız mağaraya olan merakım eve döndüğümüzde bunu araştırmam konusunda beni cesaretlendirdi. Bakın ortaya nasıl bir efsane çıktı; Karşınızda İnsuyu Efsanesi …

Sagalassos Hükümdarının Kızı Asume

Çok eski çağlarda Burdur’da hüküm süren Sagalassos Krallığının hükümdarı  biricik kızı Asume‘nin evlilik çağına geldiğini görür ve hem krallığına güç katacak, hem de güvenilir bir damat adayı  aramaya başlar. Çevre krallıklardan kendisine kızıyla tanışmak isteyen prenslerden gelen haberleri değerlendirir önce cesaretlerini dener, sonra kendisinden sonra kral olabilecek vasıflar taşıyıp taşımadıklarına bakar ama kızına uygun bir damat bulamaz.  

İnsuyu Mağarası
İnsuyu Mağarası

Sonunda bir yarışma düzenlemeye karar verir ve çevre krallıklara duyurular yapar. Yarışma günü gelir çatar. Çeşitli meziyetleri denemek için çok sayıda yarışma yapılır ve uzak krallıklardan gözü kara, cesur bir genç tüm sınavları bir bir geçerek yarışmada birinci gelir. Kral nihayet istediği gibi bir damada kavuşmanın ve zamanı geldiğinde bu gence rahatlıkla krallığını emanet edecek olmanın verdiği mutlulukla akşam bir yemek düzenler.  Yemekte kızı ve müstakbel damadını tanıştıracak bir an önce evlilik hazırlıklarına başlayacaktır.

Mutsuz Bir Evlilik

Yemekten önce kızının yanına gidip bu isteğini iletir ancak kızı hiç tanımadığı biriyle evlenmek istemediğini söyleyerek gençle tanışmayı reddeder ve bu evliliğin gerçekleşmemesi için babasına yalvarır. Ancak bu kralı kızdırmaktan başka bir işe yaramaz.  Yemek zamanı gelir genç Asume’yi görür görmez beğenir ama Asume kendisine hiç bakmaz. Yine de bu yemekte nişanları yapılır bir kaç hafta içinde de düğünleri olur.

Genç adam prensesteki mahzunluğu ve kırgınlığı bir türlü çözemez. Asume’de genç adamı tanıma gayretinde bulunmaz mutsuz bir şekilde kaderine razı olur.

İnsuyu Mağarasında Ölüme Terk Edilen Çift

Gel zaman git zaman seneler geçer, ama prens ve prensesin evlilikleri her geçen gün daha kötüye gider ve sarayın içinde kavgasız bir gün geçmez. Uzun süre durumun düzelmesi için bekleyen kralda en sonunda umudunu yitirir ve tüm uyarılarına rağmen kavga gürültü kesilmeyince kızını ve damadını cezalandırmak için adamlarına emir verir ve adamlar ikisini alıp İnsuyu Mağarası’nın en ücra köşesine bırakıp ölüme terk ederler.

Önceleri buradan kurtulmak için çok uğraşan çift bir süre sonra bunun imkansız olduğunu fark ederler ve İnsuyu Mağarası’nın şifalı sularını içerek beslenirler. Bu arada ne olursa olur ve karı koca birbirlerini sevmeye başlarlar. Asume kocasına baştan beri bir şans vermediğine hayıflanır, prens ise karısının derdini bir kez bile sormadığına üzülür. Birbirine kenetlenen ve her geçen gün sevgisi büyüyen çiftin aşkları bir ışık kümesi halini alır.

İnsuyu efsanesi Dilek Gölü
İnsuyu efsanesi Dilek Gölü

İnsuyu Mağarasında Yaşanan Mucize

Prens ve prenses bu büyülü ışığı izlediklerinde ise bir mucize gerçekleşir ve mağaradan kurtulmayı başarırlar. Bu mucize ile birbirlerine daha da bağlanan çift krallığa dönerek kraldan kendilerini affetmelerini isterler. Hem kızını özleyen hem de yaptıkları karşısında büyük bir vicdan azabı duyan kralda onları kucaklar. O günden sonra krallıkla sadece kahkaha sesleri duyulur  ve bir ömür boyu mutlu bir şekilde yaşarlar.

işte bu mucizeden sonra da mağarayı ziyaret eden karı kocalar hiç ayrılmamış.

Bu da mağarayı ziyaret etmeniz için küçük bir tüyo…. Hayata ve size getirdiklerine sırtınızı dönmeden önce şans verin derim. Ne getireceğini kim bilebilir ki 🙂

Sevgiler, 

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın.  https://www.instagram.com/geziyourumcom

One thought on “İnsuyu Efsanesi | İnsuyu Mağarasının Gizemli Hikayesi

Yorumlar kapatıldı.