Kamondo Merdiveni ’nin Etkileyici Hikayesi

Karaköy İstanbul’un en eski yerleşim yerlerinden biri ve her bir köşesinde tarih kokan pek çok hikaye var. Bu yazımızda size belki yüzlerce kez üzerinden geçtiğiniz, belki bir fotoğraf karesinde gördüğünüz yada sizin fotoğrafını çekip ölümsüzleştirdiğiniz Kamondo Merdiveni ’nin hikayesinden bahsedeceğiz. Hikaye yakın zamana ait sıcacık bir sevgi ve büyük bir aile trajedisini içeriyor.

Kamondo Merdiveni Nerede Bulunuyor?Adını Nereden Alıyor?

Öncelikle merdivenin tarihine bir bakalım; Kamondo Merdiveni, Karaköy’de Voyvoda Caddesi’yle Banker Sokağı’nın birleştiği yerde bulunuyor ve adını İstanbul’un ünlü Yahudi ailelerinden Kamondo Ailesinden alıyor. Aile 1850’li yıllarda İstanbul’un ünlü bankerlerinden biri, aynı zamanda İstanbul’un modern bir görünüm kazanması adına yapılan bir çok işte imzalarının olduğu biliniyor. Ve ne yazık ki bu ailenin son derece üzücü bir de hikayesi var.

Merdivenler Kim Tarafından Yaptırıldı?

Ailenin büyüklerinden Abraham Salomon Kamondo bu merdiveni torunları için yaptırmış. Evet yanlış duymadınız merdivenler torunlarını çok seven bir dede tarafından yaptırılmış. Niye mi? Abraham Salomon Kamondo’nun Avusturya Lisesi’nde okuyan torunlarının okula gitmek için evlerinden her gün uzun bir yokuş çıkmalarına gönlü razı olmamış ve hem o yörede yaşayanların hayatlarını kolaylaştırmak, hem de torunlarının yolunu kısaltmak için bu harika mimariye sahip merdivenleri yaptırmış. O günden bu güne de merdivenler pek çok kişinin işini kolaylaştırmış.

Gelelim Kamondo ailesinin hikayesine;

İstanbul’da rahat bir hayatları olan aile sahibi olduğu bankanın yurt dışına açılması gerektiğini düşünerek bir süre sonra Paris’e taşınmış, ancak merkez yine Galata ’da kalmış. Abraham Salomon Kamondo Paris’e yerleştikten kısa bir süre sonra ölmüş ve vasiyetine istinaden naaşı İstanbul’a getirilerek Hasköy’deki anıtmezara defnedilmiş. Ölümü Karaköy esnafı tarafından büyük üzüntüyle karşılanmış ve bir günlük yas ilan edilmiş.

Abraham Salomon Kamondo’nun Ölümü ve Sonrası Yaşananlar

Abraham Salomon Kamondo’nun ölümünden sonra banka torunlar tarafından yönetilmiş ve 19. Yüzyılın başlarında yeni şirketler eklenerek işler bir hayli büyümüş. Ancak bu sırada Fransa’da artan Yahudi düşmanlığı nedeniyle yaşam son derece zorlaşmaya başlamış. Ailenin Fransız uyruğuna geçen ilk ferdi Nissim Kamondo’nun I. Dünya Savaşı’na katılması ve hayatını kaybetmesi ailenin sonunu hazırlayan ilk acı olay olmuş. Nissim’in kız kardeşi Beatriz, eşi ve çocukları ile birlikte Nazi Kamplarında öldürülmüş. Annesi İrene ise Katolik mezhebine geçerek soykırımdan kurtulmuş ve ailenin diğer fertleri hayatlarını kaybettiği için savaş sonrası ailenin tüm mal varlığının sahibi olmuş.

Onun ölümü ile birlikte de bu büyük aile de tarihin tozlu sayfalarındaki yerini almış. Aileden günümüze kalan ise Kamondo Merdiveni’ninden başkası değil.

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın. https://www.instagram.com/geziyourumcom

One thought on “Kamondo Merdiveni ’nin Etkileyici Hikayesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir