Kız Kalesi Efsanesi – Mersin Efsaneleri

Ülkemizin dört bir yanında çeşitli efsanelere konu olmuş birbirinden etkileyici bir çok yapı vardır.Bu yapılardan bir tanesi de Akdeniz‘in en güzel şehirlerden biri olan Mersin‘de bulunan Kız Kalesi‘dir. Bu kale aynı zamanda etkileyici bir efsaneye de konu olmuştur. Öncelikle Kız Kalesinin tarihinden ve kız kalesine ulaşımın nasıl yapıldığından bahsedelim. Daha sonra sizi çok bekletmeden Kız Kalesi Efsanesi ile baş başa bırakacağım.

Kız Kalesi Efsanesi
Kız Kalesi Efsanesi

Kız Kalesi Tarihi ve Kız Kalesine Ulaşım

Mersin’in Erdemli ilçesi sınırları içerisinde yer alan Kız Kalesi Erdemli merkeze 23 km uzaklıkta,Mersin merkezine ise 60 km uzaklıktadır. Kasabaya minibüs ile ulaşılabileceği gibi, 170 no’lu otobüsü de kullanabilirsiniz.

Kıyıya yaklaşık 600 metre uzaklıkta bulunan Kız kalesine ulaşmak için bölgede bulunan balıkçı teknelerini kullanabilirsiniz.

Eski adı Korykos olan kız Kalesi tarih içerisinde; Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Karamanlılar ve Osmanlılar gibi çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Kalenin tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmemesine rağmen kale içerisinde bulunan bir yazıttan faydalanılarak 1199 yılında I. Leon tarafından yaptırılmış olabileceği düşünülmektedir.

Kız Kalesi Efsanesi

Gelelim Kız Kalesi Efsanesine ; Vaktiyle Korykos(Kız Kalesi) kentine hakim bir Kral yaşarmış, bu kral bir kız çocuğu olması için sürekli Tanrıya dualar edermiş aradan yıllar geçmiş ve Kral bir gece o mutlu habere mazhar olmuş, kendisinin güzeller güzeli bir kızı olacağını öğrenmiş.Kısa bir süre sonrada kentte kutlamalar yaparak kızının doğumunu kutlamış.

Mersin Kız Kalesi
Mersin Kız Kalesi

Yıllar geçtikçe Kralın kızı daha bir güzelleşmiş, güzelleştikçe ona bakan gözler daha da çoğalmış bu durum kralında dikkatinden kaçmamış ve köye gelen bir Kahin tarafından kızının geleceği ile ilgili bilgi almak istemiş.Ancak kahinin cevabı kralı oldukça üzmüş, kahin krala kızının bir yılan tarafından sokularak öldürüleceğini söylemiş.Bu durum karşısında ne yapacağını şaşıran kral çareyi denizden 600 metre uzaklıkta yılanların erişemeyeceği bir kale yaptırmakta bulmuş.Ama kaderden kaçmak ne mümkün, bir gün köylüler tarafından hediye olarak bir sepette gönderilen üzümlerin arasına giren bir yılan bu güzel kızın sonu olmuş.Kızcağız oracıkta hayata gözlerini yummuş ve bize de hüzünlü bir hikaye bırakmış…

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın.https://www.instagram.com/geziyourumcom

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir