Kız Kulesi Hikayeleri | 3 Farklı Hikaye

İstanbul’un en önemli tarihi değerlerinden biridir Kız Kulesi. Denizin ortasında bir kule,  İstanbul’a bu kadar yakın ama  bir o kadar da mesafeli bir yerde durur zamana direnerek. Öyle bir hafızası vardır ki kim bilir nelere tanıklık eder de kimseyle paylaşmaz, içinde taşır. Tıpkı tanıklık ettiği efsaneler gibi….

Böylesi bir yapının  her dönem ayrı bir efsaneye konu olması o kadar doğal ki…

Kız Kulesi hakkındaki en bilenen efsaneler

En bilinenin efsaneden başlayalım isterseniz;

Çok eski dönemlerde Kızkulesi Adası Kubadabad Saltanat Kentinin haremliğiymiş. Adada çevresi sularla çevrili bir kale ile, birbirinden güzel köşklerin ortasında yüksek bir kule varmış.

İşte bu kulede Selçuklu Sultanının güzeller güzeli kızı yaşarmış. Çünkü sultanın falcısı kızının 18 yaşına girdiğinde bir yılan tarafından öldürüleceği yönünde kehanette bulunmuş. Bunun üzerine Sultan kızı için bu kuleyi yaptırmış ve kuleye kızı ile birlikte yaşayan cariyeler dışındakilerin girmesini yasaklamış.

Gel zaman git zaman genç kız 18 yaşına gelmiş ve çok kötü bir hastalığa yakalanmış. Uzun uğraşılardan sonra ölümlerden dönüp sağlığına kavuşmuş.  Genç kızın iyileşmesini kutlamak isteyen halk kuleye hediyeler gönderemeye başlamış.  Halktan yaşlı bir kadın genç kıza bir sepet üzüm göndermiş ve ne yazık ki üzümün içerisinde küçük bir yılan varmış.

Kız Kulesi
Kız Kulesi

Yılan gece uykuya dalan güzel kızı sokup öldürmüş.

insan  ne kadar direnirse dirensin kaderinden kaçamaz der efsane. Ama ben vazgecmekten yana asla olmadım,  bir yol hep vardır . Vazgeçip kadere teslim olmak kolayı seçmek olur çünkü…

Kız Kulesi’nde geçen aşk hikayesini duydunuz mu?

Kızkulesi denilince akla gelen diğer bir efsanede “Hero ve Leandros”un ölümsüz aşklarına ait…

Efsaneye göre çok eski zamanlarda Hero adındaki genç rahibe kulede kumrulara bakmakla görevliymiş. Her yıl ilkbaharda kule çevresinde törenler yapılır, aşkı bulamayanlar hayallerindeki sevgililerine kavuşabilmek için Afrodit’e yakarırlarmış.

Boğazın karşı kıyısında oturan Leandros da bu törene katılmak için tapınağa gelmiş ve Hero’ya ilk görüşte  aşık olmuş. Hero’ da aynı hisleri duymuş genç adama karşı ama  bir rahibe olduğundan bir erkekle birlikte olması ve  evlenmesi yasakmış.

Vazgeçmeye niyeti olmayan Leandros ne pahasına olursa olsun Hero’ya kavuşmayı aklına koymuş. Bir gece kıyıdan Kule’ye bakarken, Kızkulesi’nin tepesinde bir ateşin yandığını gören Leandros kuleye doğru yüzmeye başlamış. Bu arada   Hero’ da  elindeki meşale ile Leandros’a yol göstermiş. Tüm  gücüyle yüzmeye başlayan genç adam nihayet  Kule’ye varmış ve Hero’ya kavuşmuş. Leandros o geceden sonra her gece  Hero’ya olan özlemini dindirmek için kuleyi ziyaret etmeye başlamış.

Leandros, fırtınalı bir gecede yine Hero’ya kavuşmak için Boğaz’ın azgın sularına bırakmış  kendini. Hero da her gece olduğu gibi meşalesiyle Leandros’a yol göstermek istemiş ancak bir süre sonra rüzgarın da etkisiyle meşale  sönmüş.  Karanlıkta yolunu kaybeden Leandros, nereye doğru yüzeceğini bilememiş  ve yorgun düşen  Leandros daha fazla dayanamayıp Boğazın karanlık sularında kaybolmuş. Sabaha kadar sevgilisini bekleyen Hero,  sabah Leandros’un cansız bedenini karşı kıyıda görünce bu acıya dayanamamış ve o da kendini boğazın sularına bırakmış….

Hero acılara dayanıp sevgilisini kalbinde yaşatmak yerine acılarına son vermeyi seçmiş. Kaçmak bir çare gibi gözükse de tarih savaşanlara kahraman der unutmayın…

Son efsanemiz ise Osmanlı dönemine ait.

Istanbul’u kuşatan Battal Gazi kuşatma başarısız olunca Kız Kulesi’nin karşısındaki kıyılara yerleşmiş. Üsküdar kıyılarında  uzun süre kalmasının asıl nedeni de Üsküdar tekfurunun kızına aşık olmasıymış. Tekfur bunu öğrenince korumak amacıyla kızını Kız Kulesi’ne kapatmış.  Battal Gazi’de bir gece güzel bır plan yapıp tekfurun kızı ve kuledeki hazineleri aldıktan sonra Üsküdar’dan atına atlayıp oradan uzaklaşmış.

Işte hepimizin bildiği  “Atı alan Üsküdar`ı geçti” sözü de bu hikayeden gelir….

Diğer efsanelerde buluşmak üzere,

Galata Kulesi Efsanesi İçin Tıklayınız.

Sevgiler…

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın. https://www.instagram.com/geziyourumcom