Kız Kumu Efsanesi | İmkansız Aşk | Marmaris

Her başlangıcın bir bitişi olduğu gibi, her bitişin de bir başlangıcı olması ne garip değil mi? Biten bir hayat yüzyıllarca sürecek bir efsaneye hayat verirken, dilden dile dolanacak bir aşka dönüşecek bir bakış sizi hayattan koparabiliyor, işte yaşamakta  böyle bir şey değil mi zaten? Bu yazımızda  Marmaris’teki Kız Kumundan ve bu doğa üstü olayın nasıl meydana geldiği ile ilgili  efsanelerden bahsedeceğim size, bitiş ve başlangıçların, ümit ve ümitsizliğin kol kola girdiği efsanelerden, Kız Kumu Efsanesi sizlerle….

Kız Kumu

Önce biraz Marmaris Orhaniye’de bulunan  Kız Kumundan bahsedelim isterseniz; 600 metre uzunluğunda kırmızı kumdan meydana gelen muazzam bir oluşum bu. Üzerinde yürürken uzaktan denizin üzerinde yürüdüğünüz izlenimi veriyor.

Kız Kumu Efsanesi
Kız Kumu Efsanesi

GELELİM EFSANELERE;

Kız Kumu Efsanesi – İmkansız AŞK

Çok eski zamanlarda bu topraklarda hüküm süren kralın kızı fakir bir delikanlıya kalbini kaptırmış. İşte bu hikayedeki bitişin başlangıcı bu olmuş. Kral kızını bu fakir gence vermek istememiş. Böylece sevgililer gizli gizli buluşup hasret gidermek zorunda kalmışlar. Aşık delikanlı genç kızı kumsalda bekler, kızın ışıkla işaret verdiği yere gidermiş. Kral da  kızını bu gençten uzak tutmak için  takip ettirmeye başlamış. Bu takiplerden birinde askerler iki genci bir arada görüp krala nasıl buluştuklarını haber vermişler.

Kralda delikanlıyı öldürmek için plan yapmış. Önce kızını kumsalda beklerken yakalatmış , genç kız askerlerin elinde tutsakken askerler de gencin kumsala gelmesini beklemişler. Genç adam sevdiğinin ışığı yaktığını düşünüp o yöne doğru koşmaya başlamış. İşte bu arada genç kız askerlerin elinden kurtulmanın bir yolunu bulup sevdiğini kurtarmak için kaçmış ama suyun diğer yanına geçmek mümkün değilmiş. İmkansız gibi gözükmesine rağmen bir an tereddüt etmeden suya atlamış.  İşte tam bu anda bir mucize gerçekleşmiş ve kızın attığı her adım kuma dönüşmüş, kızın peşinden gelen askerlerde suya gömülmüş. Genç kız nihayet sevgilisine ulaşmış ve ona sarılmış . Ancak uzak mesafeden  bir okçu genci öldürmek için bir ok fırlatmış ve bu ok genç yerine kıza saplanmış. Her yer kızın kanıyla kırmızıya boyanmış. Delikanlı kızı kucakladığı gibi sandalına bindirip oradan uzaklaşmış.

O günden sonrada iki sevgiliyi bir daha gören olmamış. Genç kızın ayak bastığı ve kanıyla kırmızıya boyadığı  kumlar bugüne kadar gelmiş ve koyda Kız Kumu olarak adlandırılmış. Yaşanan bu olay Kız Kumu Efsanesi olarak yöre haklı tarafından hala anlatılmakta.

Gelelim diğer bir efsaneye;

Kız Kumu Efsanesi – Eteğine Taşlar Dolduran Genç Kız

Geçmiş zamanlarda köyde yaşayan genç bir kız karşı kıyıda yaşayan bir delikanlıya sevdalanır. Ancak ailesi onun için çoktan başka birini seçmiş ve düğün hazırlığına başlamıştır. Genç kız bu evliliği istemediğini bütün uğraşılarına rağmen bir türlü ailesine anlatamaz ve düğün günü gelir çatar. Genç kız bu acıya daha fazla dayanamayarak sahile koşar ve karşı kıyıya geçip sevdiğine kavuşmanın yollarını arar. Eteklerine taşlar doldurur ve onları denize dökerek kendine karşı kıyıya kadar yol yapmaya çalışır. Bu arada köy halkı da gelinin düğünden kaçtığını fark edip peşine düşerler. Genç kız denizin ortasına geldiğinde ise  eteğindeki tüm taşlar biter ve peşinden gelen köy halkı tarafından öldürülür. Ertesi günde bu günahsız genç kızın geçtiği yerler kumla kaplanır ve kanı da bu kuma renk verir.

Kız Kumu Efsanesi
Kız Kumu Efsanesi

Ben tüm kalbimle ilk efsanenin gerçek olmasını ve bir umutta olsa genç kızın iyileşip ömür boyu sevdiğiyle mutlu yaşamasını dilerim ama başta da dediğimiz gibi hayat böyle bir şey başlangıçlar bitişler hep iç içe….

Unutmadan söyleyeyim bu yol üzerinde yürürken dilek tutanların dileklerinin gerçekleşeceğine dair bir inanış var. Denemekten zarar gelmez dimi? Kim bilir belki dileklerimiz gerçek olur.

Yeni hikayelerde buluşmak üzere

Sevgiler….

İnstagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın.  https://www.instagram.com/geziyourumcom

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir