Köroğlu Efsanesi | Kahramanlık Hikayesi

Çok eski bir tarihe ev sahipliği yapan Bolu’nun en ünlü efsanelerinden biri Köroğlu Efsanesi ‘dir. Bu yiğit delikanlının nasıl bir efsane haline geldiğini, hikayesinin nesiller boyunca ne şekilde korunduğunu öğrenmek isterseniz  o zaman efsaneyi bir de benden dinleyin;

Köroğlu’nun Babası Yusuf’un Başına Neler Gelmiş?

Zengin ve kudretli Bolu Beyi atlara olan ilgisi ile  nam salmış. Kendisine bağlı çalışan seyisi Yusuf’ta atlar konusunda çok bilgili ve onları yetiştirmek konusunda son derece becerikliymiş. Bir gün Bey Yusuf’tan uzak illere gidip kendisine hızlı ve güzel bir tay almasını istemiş. Bunun üzerine Yusuf yollara düşmüş, bir çok tay görmüş ve Beyine layık olabilecek bir tane  bulmuş. Bu tayı doğuran kısrak  Fırat kıyısında otlarken nehirden çıkan bir aygırdan hamile kalarak tayı doğurmuş. Irmakların kenarında büyüyen aygırların tayları çok makbulmüş. Başlangıçta çok çirkin olan bu tay büyüyünce çok hızlı ve güçlü bir ata dönüşecekmiş. Yusuf’ta bunu bildiğinden tayı düşünmeden almış. Ancak Bolu Beyi bu çirkin tayı görünce Yusuf’un kendisiyle dalga geçtiğini düşünerek çok sinirlenmiş ve Yusuf işin aslını bir türlü Beye anlatamamış. Çok sinirlenen Bey’in talimatıyla Yusuf’un gözlerine mil çekilmiş ve yanına  çirkin olduğu düşünülen tay da verilerek  konaktan kovulmuş.

Tayı yanına alan Yusuf büyük bir intikam isteğiyle köyüne dönüp  oğluna her şeyi anlatmış. Gerçekleri öğrenen oğlu da intikam yemini etmiş ve büyük bir özveriyle tayı yetiştirmeye başlamış. Yıllar geçmiş, Kırat adını verdikleri tay müthiş hızlı ve her türlü savaş oyunu bilen savaşçı bir ata,  Yusuf’un oğlu Ruşen Ali’de cesurluğu ile nam salmış bir babayiğide dönüşmüş.

Köroğlu efsanesi
Köroğlu efsanesi

Köroğlu Efsanesi – Köroğlu Nasıl İntikam Alacak?

İşte bu zamanlarda Yusuf rüyasında Hızır’ı görmüş. Hızır Yusuf’a Aras Irmağı’ndan üç sihirli köpüğü içmesini istemiş. Bu köpüklerden biri Yusuf’a ölümsüzlük, diğeri yiğitlik ve sonuncusu da şairlik kazandıracakmış. Yusuf uyanır uyanmaz gece gördüklerini oğluna anlatmış ve Aras Irmağı’na doğru  yola çıkmışlar. Irmağa vardıklarında köpükleri Ruşen Ali görmüş ve babasına haber vermeden hemen içmiş. Yusuf önce üzülse de oğlunun intikamını alacağını bildiğinden mutlu olmuş ve kısa süre sonra da ölmüş.

Bolu Göynük Gezilecek Yerler Yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Babasının ölümünden sonra dağda kaçakçılığa başlayan Ruşen Ali’nin namı kısa sürede yayılmış. Bu yolla çokça servet yapıp kendine Bolu’nun karşısında bir kale yaptırmış. Buradan çeşitli yerlere seferler düzenlemiş. Bu sırada Bolu Beyi’nin kardeşi Döne Hatun’u kaçırıp evlenmiş. Kısa süre sonra Bolu’yu basıp yakıp  yıkmış ve Bolu Beyi’nin evini yağmalayarak babasının  intikamını almış.

O günden sonra Bolu Beyi ara ara Köroğlu’nu yakalamak için çalışmış ama Köroğlu her seferinde beyin elinden kurtulmuş.

Köroğlu Neden Ortadan Kaybolmuş?

Ve yıllar  sonra Kıratı’yla birlikte bir gün Köroğlu ortadan kaybolmuş.

Bunun üzerine bir çok rivayet söylenir olmuş;

Bir söylentiye göre bir Yahudi’nin getirdiği tüfekle oynayan Köroğlu’nun beyleri birbirlerini vurmuşlar, Köroğlu da ‘Tüfek icat oldu mertlik bozuldu’ diyerek beyliğini dağıtıp ortadan kaybolmuş. Bir başka rivayete göre de Köroğlu dağda bir çobanda tüfek görünce ne olduğunu merak etmiş, anlamaya çalışırken kendini vurmuş ve ölmüş. Bir başkasında da bir düşmanı ile dövüşürken karşısındaki tüfekle Köroğlu’nu vurup öldürmüş.

Ölümü bir sır perdesi arkasında gizlense ve bir çok söylentiye sebep olsa da Köroğlu’nun destanı yıllara meydan okuyarak bugünlere kadar gelmeyi başarmış.

Bie başka efsanede buluşmak üzere dostlar,  sevgiyle kalın….

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın. https://www.instagram.com/geziyourumcom

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir