Madam Martha Koyu Hikayesi | Burgazada

Burgazada’da Madam Martha Koyu Kesinlikle Gidilmesi Gereken Yerlerden Biri.

Bir kere koy her türlü mavi ve yeşilin birleştiği muazzam bir yer. Ama o atmosferi yakalayabilmek için bu koya planlayacağınız geziden önce Madam Martha ‘nın hikayesini bir de benden dinlemelisiniz.

Koya adını veren güzelliği dillere destan Martha 1920 yılında  Mersin’de doğmuş. Mısır asıllı bir Hristiyanmış ve aynı zamanda Türkiye’nin ilk balerinlerinden biriymiş. İstanbul’da yaşarken aşık olmuş ve hiç vakit kaybetmeden  evlenmiş. Evlendikten sonra sevdiği adamla birlikte Burgazada’ya yerleşmiş ve ada halkıyla çok kısa sürede kaynaşmış. Yardımseverliği ile tanınmış halk arasında. El işi takılar yapar ada halkına dağıtır, koyların temizlenmesine destek olurmuş.

Martha deli dolu özgür ruhluymuş. Giyimi kuşamı, konuşması, yaşam şekli ada sakinlerinden farklıymış. Denize aşıkmış mesela, adaya da öyle. Vaktinin çoğunu bugün Martha Koyu diye bilinen koyda ve orada bulunan kulübede geçirirmiş. Yaz kış yüzermiş. Öyle ki doğum sancısı tuttuğunda bile denizdeymiş ve  oradan hastaneye gitmiş. Bir oğlu olmuş Martha’nın büyüyen ailesinin içine Burgazada sevgisini de katmış.

Martha’nın Burgazada’yı bir kaç kez yangından kurtardığı bile söyleniyor. Burgazada’ya kendini adamış diyebiliriz onun için.

Madam Martha Koyundan Bir Kare
Madam Martha Koyundan Bir Kare

Martha’nın En Büyük Tutkusu Deniz.

Hergün çıplak denize girermiş,denize kendini bıraktıkça yenilendiğini, tazelendiğini düşünürmüş.

Ama yüzyıllar boyunca değişmeyecek bir gerçek var ki oda  topluluklar kendilerinden farklı olanları istemezler. Ada halkı da Martha  hakkında çok fazla konuşmaya, fısıldaşmaya başlamış. Bu fısıltılar Martha ve ailesinin kulağına kadar gelmiş ve büyük üzüntüler yaratmış ailede. 1980 lerin başında  bir gün Martha daha fazla dayanamayacağını hissederek “Artık rahat edersiniz” notuyla birlikte ilaç içip kendini denizin soğuk sularına bırakarak  intihar etmiş.  Martha kendini hep denize ait hissetmiş olmalı ki sonsuzluğu da denizde karşılamış.

Ada halkı çok üzülmüş bu kayıba ve Martha’nın adını ölümsüzleştirmek için adada ki en sevdiği yere adını verip hikayesini dilden dile aktarmışlar….

Ben bu koya gittiğimde bu hikayeyi bilerek gittiğim için herhalde denizde bir yerlerde Martha’yı yüzerken gördüğümü hayal ettim. Gerçekten farklı bir deneyimdi. Sizde mutlaka bu koyun havasını teneffüs edin, belki benim göremediğim Martha’yı siz görebilirsiniz.

Sevgiyle kalın…

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın. https://www.instagram.com/geziyourumcom

3 thoughts on “Madam Martha Koyu Hikayesi | Burgazada

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir