Manneken Pis Hikayeleri | Brüksel | Belçika

Manneken Pis heykeli 

Büksel’de beni en çok şaşırtan şey Manneken Pis heykeli oldu. Niye diyeceksiniz, Avrupa’nın pek çok ülkesinin dünyaca ünlü sembolü var. Mesela Fransa denilince akla Eyfel Kulesi geliyor, İngiltere denilince Saat Kulesi, İtalya denilince Pisa Kulesi. Belçika denilince akla gelen ve bahsettiğim ihtişamlı yapıların yanında çok daha mütevazi olan rue de l’Etuve‘de yer alan Manneken Pis heykeli bunu nasıl başarmış insan şaşkınlıkla izliyor. Bir de heykeli ziyarete gelen kalabalığı görünce şaşkınlığınız büyüyor doğal olarak.
Bu durumda iş başa düşüyor, şaşkınlığınızı önceden atmanız için size bu heykel ile ilgili dilden dile dolanan hikayeleri anlatmaya başlayayım bakalım bu hikayeler heykeli görünce sizi nasıl etkileyecek ;

Manneken Pis
Manneken Pis

Hikayelerden ilki ;

Zengin bir aileye mensup bir tüccarın Brüksel ziyareti sırasında bir festivalde tek oğlunu kaybetmesi hakkında. Tüccar tüm şehri talan ediyor kaybolan oğlunu bulmak için ama tüm aramalarına karşın bulamıyor, bulana ödül vereceğini söylüyor yine yok. Tam ümidini kesiyor ki şu an heykelin bulunduğu yerde çocuğunu işerken buluyor. Ve o sevinçle bu heykeli yaptırıyor. Eminim heykelin bu kadar ünlü olacağı aklının ucundan bile geçmemiştir.

Gelelim diğer bir hikayeye;

( Ben bu hikayeyi daha çok sevdim 🙂 ; bu hikayeyi Harry Potter vari bulduğum için sevdim sanırım. Yaşlı bir cadı bir sebepten ötürü bir ölümlüye çok kızıyor ve intikam almak için adamın çocuğunu heykele çevirmeye karar veriyor. Bu arada cadının planlarını duyan yaşlı bir heykeltraş küçük çocuğa benzeyen bir heykel yapıyor ve cadı küçük oğlana lanet okumaya başladığında yaşlı adam çocukla heykelin yerini el çabukluğuyla değiştirerek cadıyı kandırıp çocuğu kurtarıyor. Bazı kaynaklar çocuğun kurtarılmadığını ve heykele dönüştüğünü yazar ama ben mutlu sonları seviyorum galiba, hem heykele bu gözle bakmak biraz korkutucu gibi 🙂

Manneken Pis
Manneken Pis

Hikayelere devam;

Heykel boşa ünlü olmamış tabi… bir gece küçük bir çocuk eve giderken bir azizin kapısına işemeye başlıyor, aziz garip sesler duyuyor ve evinden çıkıyor. Küçük çocuğu görüyor ve kapısının önüne işediği için çok sinirleniyor hemen oracıkta çocuğu sonsuza dek heykele dönüştürüyor. Sonra pişman olup çocuğun babasını buluyor ve babadan oğluna benzer bir heykel getirmesi durumunda çocuğu hayata döndüreceğini söylüyor. Çocuğun babası hemen benzer bir heykel yaptırıyor ve küçük çocuk hayata geri dönüyor.

Manneken Pis
Manneken Pis

Gelelim en bilenen hikayeye;

Brüksel kuşatılmış, halk saldırılara direniyor ve kuşatma kalkmak üzere, karşı güçler ayrılmadan önce şehri yakmak için ateş açıyorlar. İşte rue de l’Etuve’den yürüyen küçük bir çocuk yanan fitili görüyor. Ama nereden su bulacağını bilemiyor ve söndürmek için fitilin üzerine işeyerek fitili söndürüyor. Kuşatma kalkıyor ve bu destansı hareketi onurlandırmak için çocuğun heykeli dikiliyor. Bende Bir Belçika vatandaşı olsam bu hikayeye inanmayı tercih ederdim herhalde.
61 cm’lik bir heykel hakkında dilden dile yayılan hikayelerden bir kısmı bunlar, siz hangisine inanmak isterseniz içlerinden birini seçip heykel önünde güzel bir fotoğraf çektirebilirsiniz.
Görüşmek üzere, sevgiler….

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın. https://www.instagram.com/geziyourumcom

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir