Minnepark hikayesi | Brugge | Belçika

Yurtdışı gezilerimde en beğendiğim şehirlerin başında gelen ve tarihi dokusuyla insanı etkileyen Belçika’nın Brugge kentinin atmosferine çok yakışan Minnewater Park’ın insanın içine işleyen bir hikayesi var. Minnepark hikayesi eminim sizinde oldukça ilginizi çekecektir.

Bir film seyretmiştim yaşanan bir olaydan sonra şehir lanetleniyor ve yüzyıllar boyunca hiç değişmeden aynı şekilde kalıyordu. İşte Brugge ‘da sanki size anlatacağım hikayeden sonra hiç değişmeden hikayenin yaşandığı dönemde kalmış hissi uyandırıyor insan üzerinde. Belki bu şehrin laneti de AŞK’tır….

Minnepark hikayesi ;

Eski zamanlarda; beklemenin bir ömür sürdüğü, seviyorum dediğinde canınızı ortaya koyduğunuz zamanlarda  yani,  Minne adında bir kız yaşarmış Brugge’ye uzak bir yerlerde. Kader onu her aşk hikayesinde olduğu gibi kalbinde kelebekler uçuran bir adam ile karşılaştırmış. Bu sefer adamımız Brugge’li Stromberg. Her insanın başına gelebilecek bu hikayenin efsane olması hikayenin kahramanına bağlı. Minne babasından bu aşka asla izin çıkmayacağını duyduğunda boyun eğseydi bu hikaye  nesilden nesile aktarılamazdı tabi ki . Ama zavallı Minne karşı koymuş babasına ve hikayesi bugünlere kadar gelebilmiş. Bir gece  vakti hiç kimseye duyurmadan hayatında bir kere tek başına  uzaklaşmaya cesaret edemediği evinden bir bilinmeze, Brugge’a doğru yola çıkmış. Ancak cesur insanlar kendi hikayelerini yaratabilir, diğerleri kendileri için yazılanları yaşarlar.

Minne  büyük bir hevesle çıktığı bu yolda büyük zorluklarla karşılaşmış, günü gelmiş aç kalmış, susuz kalmış, kalacak yer bulamamış. Yol uzayıp mevsim şartları çetinleştikçe daha da zorlanmaya başlamış. Ama öyle hissediyorum ki umudunu hiç kaybetmemiş. Kaybetmemiş ki yoluna devam etmiş ve nihayet Brugge’a ulaşmış. Vakit kaybetmeden Stromberg’in nerede yaşadığını bilmeden dolaşıp onu aramaya başlamış. Ama artık yorgunluğu, yolda başlayan ve ilerleyen hastalığı artmaya başlamış. Kendisi ümidini kesmese de vücudu artık kendisini taşıyamayacağı bir anda yere yığılmış.

Minnewater Park - Minnepark hikayesi nin geçtiği yer
Minnewater Park – Minnepark hikayesi nin geçtiği yer

Bir Aşkın Hazin Sonu

Yavaş yavaş gözlerini kapatırken işte o mucize yaşanmış ve Minne’nin Stromberg’i onu görmüş. Kim olduğunu bilmeden yardım amacıyla koşarak kızın yanına gittiğinde ise gözlerine inanamamış. Bir hayal gördüğünü düşünmüş, sevdiğinin bu kadar yolu nasıl geldiğini anlayamamış. Kız o arada yavaşça gözlerini açmış, karşısındakinin bir hayal olmadığını anlaması uzun zamanını almış. Sarılmışlar hiç ayrılmamak istercesine ama onları bu kuytuda kavuşturan kaderin ne yazık ki daha üzücü bir planı daha varmış. Minne’nin artık gitme vaktinin geldiği gerçeğiymiş bu. Genç adam sarılıp asla bırakmak istemeyeceği sevdiğinin cansız bedenini kucakladığını fark etmiş. Ve bir daha hiçbir şey aynı olmamış onun için. İşte bu hikaye ve bu cesur kız o kadar çok sevilmiş ki Brugge’de onun öldüğü yer park haline getirilmiş ve Minne’nin ismi verilerek bundan sonra Minnepark olarak anılmış.

Tam son nefesini verdiği yere bir köprü kurulmuş ve bu köprünün üzerinden sevdiği ile birlikte geçenlerin bir daha hiç ayrılmayacağına inanılmış. Bende parkta öylece otururken inandım söylenene.

Sizde Brugge’ye gittiğinizde bu parka uğrayın, Minne’yi hatırlayın ve sevdiğinize sıkıca sarılın dostlar, ne kadar şanslı olduğunuz hatırlayın

Sevgiler,

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın. https://www.instagram.com/geziyourumcom