Özgürlük Heykeli Hikayesi | Osmanlılar mı Yaptırdı?

Özgürlük Heykeli , Amerika denilince akla gelen en önemli ve ihtişamlı eserlerden bir tanesidir. Peki bu heykelin biz Türk halkı için nasıl bir anlam ifade ettiğini biliyor musunuz? Kim tarafında yaptırılıp  nereye konulmak istenmiştir? Neden Amerika’ya verildiğini tüm bu soruların cevaplarına geçmeden önce biraz Özgürlük Heykelini tanımaya ne dersiniz…

Özgürlük Heykeli Hakkında Kısa Bilgi

ABD’nin New York kentinde bulunan Özgürlük Heykeli 1886 yılından bu yana Amerika’nın en büyük simgelerinden biri olma özelliği taşıyor. Heykelin toplam uzunluğu  93 metreyi bulurken heykelin başındaki taçta bulunan 7 sivri uç ise 7 kıtayı temsil ediyor. Aynı zamanda Heykelin sağ elinde bir meşale, sol elinde ise  bir kitabe bulunmaktadır. Kitabenin üzerinde ise Amerika’nın bağımsızlık bildirgesi yazıyor. Heykeli ziyarete gelen ziyaretçiler 168 basamağı çıkarak heykelin meşale kısmına kadar ulaşabiliyorlar.

Şimdi gelelim Özgürlük Heykelinin bizi etkiyen kısmına;

Heykeli Yapan Heykeltraş Kimdir?

19.yy da Osmanlı topraklarında olan Mısır, Hidiv denilen valiler tarafından yönetilmekteydi. Valiler içişlerinde bağımsız fakat dışişlerinde Osmanlı devletine bağlı idi. Dönemin padişahı Sultan Abdüllaziz ve Mısır Hidiv’i Said paşanın Süveyş Kanalı inşasının tamamlanmasından sonra Port Said Lİmanına konulmak üzere planlanmıştı.

Heykelin yapımı için Sultan Abdullaziz  peşinatı ödenerek Fransız Heykeltraş Bartholdi ile anlaşmaya varmıştı. Fransa’daki atölyesinde heykelin yapımını gerçekleştiren heykeltraşın eseri parçalar halinde deniz yoluyla Süveyş Kanalına götürülecekti.

Özgürlük Heykeli
Özgürlük Heykeli Hikayesi

İstenmeyen Heykel;

Kavalalı Said Paşa heykelin Müslüman Mısır halkında huzursuzluk çıkaracağı düşüncesine kapılarak heykelin inşasını istemedi. Bunun üzerine heykel Fransız heykeltıraşın müzesinde yaklaşık 20 yıl boyunca bekledi.20 yıl sonra Fransız hükümeti , ABD hükümeti ile aralarındaki ilişkiyi artırmak için bu heykeli ABD ye hediye etti.Ve Heykel yenilenerek şimdiki yeri olan New York’un Liberty adasına yerleştirilmiştir. Ve Parçalar halinde yapımı tamamlanan heykel şimdilerde ABD’nin en ünlü eserlerinden bir tanesidir.

Tabi şunu belirtmeden geçmeyelim tüm bu anlatılanlar sadece gerçeği tam olarak yansıtıp yansıtmadığını bilmiyoruz.

Beğeneceğinizi umduğum Magusa Limanı türküsünün hazin dolu hikayesine buradan ulaşabilirsiniz.

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın. https://www.instagram.com/geziyourumcom

Hoşça kalın…