Roma Efsanesi | Roma İsmini Nereden Alıyor?

Roma şehrinin adını nereden aldığı ile ilgili bir çok rivayet var. Ben sizinle bilinen en eski hikayeyi paylaşmak istedim. Roma şehrinin kuruluş hikayesi ve yaşanan olaylar eminim sizin de ilginizi çekecektir. Çok fazla bekletmeden  Roma efsanesi ile sizleri baş başa bırakıyorum.

Roma Efsanesi I Roma Şehri Adını Hangi Tarihi Kişilerden Aldı

Bir efsaneye göre  Alba Longo ülkesi  hükümdarının kardeşi , abisini yenerek yönetimi ele geçirir. Abisinin bir de kızı vardır. Hükümdarlığını tehlikeye sokabilecek bir varis  yeni hükümdarı çok tehdit ettiğinden oğlu olmayan devrik hükümdarın kızını da güvenlik amacıyla bir manastıra kapatır. Ama gel zaman git zaman tüm müdahalelere rağmen kızın ikiz oğulları olur ve adlarını Romulus ve Romus koyar. Bu arada yeni hükümdar da çocuklardan haberdar olur. Hemen askerlerine çocukların Roma’nın içinden geçen Tiber nehrine, annelerinin ise hapse atılması emrini verir.

Castel Sant Angelo photo:francesca_polcini
Castel Sant Angelo

Nehre bir sepet içinde atılan cocuklar nehirde ilerlerken bir çamura saplanırlar. Ters dönen sepetten çocukları dişi bir kurt kurtarır ve yuvasına getirir. Burada kurt kendi sütüyle çocukları besler büyütür. Ormanda büyüyen kardeşler bir gün aç kaldıklarında kader bu ya dedelerinin çiftliğine yemek bulmak amacıyla girerler ve yakalanırlar. Dedeleri de bilmeden torunlarının hapse atılmasını ister ve çocuklar hakim karşına çıkarlar. Orada başlangıcından itibaren başlarına gelenleri anlatmaya başladıklarında dedeleri onların torunları olduğunu anlar.

Çocuklar ise annelerine ve kendilerine yapılan kötülükleri tek tek öğrendiklerinde yeni hükümdardan öç almaya karar verirler. Uzun bir hazırlık döneminden sonra sarayı basar, hükümdarı öldürür ve tahtı yine dedelerine verirler.  Eski mutlu günlerine kavuşan ülkede kutlamalar yapılırken hükümdar kardeşlere ödül olarak suya bırakıldıkları yere bir şehir kurabileceklerini bildirir.

Roma Efsanesi I Şehrin kuruluşu

Büyük bir mutlulukla işe koyulan iki kardeş şehri kurmak için çok uzun süre çaba sarf ederler.  Bu arada artık şehre bir isim konulması gündeme gelir ki,bu her şeyin sonunu hazırlayacak bir konu halini alır. Çünkü iki kardeş bu konuda günlerce tartışır ama bir karara varamazlar. Hatta birbirlerine diş bilemeye, düşmanlık beslemeye başlarlar. Sonuçta tutuştukları bir kavgadan Romulus ve adamları galip çıkar ve şehri kurmak için çalışmaya başlar. Romus’ta bunun üzerine kardeşini küçük düşürücü hareketlerde bulunur. Bu durumda kendine hakim olamadığı bir anda Romulus kardeşi Romus’u öldürür.  Kente kendi adını kardeşinin kanı üzerine veren Romulus o günden sonra bir daha asla eskisi gibi olamayacak, ellerinde kardeş kanı ile hayatını mutsuz ve yarı deli gibi geçirecektir.

Roma Efsanesi - Photo: merlijnscharn
Roma Efsanesi

Tersten okununca aşkın şehri ‘Amor’ olan ve büyülü bir güzelliğe sahip bu şehrin ne yazık ki bir kardeş canı üzerine kurulu olduğunu bilmek insanı müthiş şaşırtıyor ve üzüyor.

Hırslarının kurbanı olan insanların hayatta ne çok pişmanlıkları olabilir bir kere daha düşünelim bence …

Görüşmek üzere ?

Foto Galeriye Ulaşmak İçin Tıklayınız…

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın. https://www.instagram.com/geziyourumcom

2 thoughts on “Roma Efsanesi | Roma İsmini Nereden Alıyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir