Şahmeran Efsanesi | Başı İnsan Gövdesi Yılan

Şahmeran efsanesi ile ilgili çeşitli bölgelerde farklı hikayeler anlatılmaktadır. Biz size bu yazımızda  Mersin bölgesinde Cemşab adlı çobanın başından geçen hikayeyi anlatacağız. 

Şahmeran Efsanesinin Doğuşu

Mersin’in bir köyünde çobanlık yapan Cemşab ismindeki genç , arkadaşlarıyla beraber bir mağara keşfeder. Bu mağara fazlasıyla derin ve içerisinde bol miktarda bal bulunmaktadır. Arkadaşları balı almak için Cemşab’ı mağaraya salarlar. Ancak bir süre sonra kopan halatla beraber Cemşab kuyuya düşer, korkan arkadaşları ise Cemşab’ın öldüğünü düşünerek orayı terk ederler.

Kuyuda mahsur kalan Cemşab , kuyunun içinde ışık saçan bir oyuk görür ve  oyuğu genişleterek , büyüleyici bir manzara ile karşılaşır . Muhteşem meyvelerin ve yiyeceklerin bulunduğu bu yerde maran isminde başı ve gövdesi insan vücudu yılan şeklinde olan varlıklar görür. Bu varlıklar ise Şahmeran adı verilen yılan etrafında toplanmıştır. Şahmeran karşılaştıkları ilk andan itibaren Cemşab’ı çok sever. Aynı şekilde Cemşab’ta bu yüzü çok güzel, belden aşağısı yılan olan Şahmeran’ı çok sever. Uzun yıllar boyunca mutlu bir şekilde burada yaşayan Cemşab, ailesini çok özler. Bu özlem karşısında dayanamayan Cemşab , Şahmeran’a gitmek istediğini söyler. Şahmeran istemeyerek de olsa Cemşab’a  gitmesi için izin verir. Ancak ona kimsenin yanında kıyafetini çıkartmamasını ve kendisinden bahsetmemesini söyler.

Şahmeran Efsanesi
Şahmeran Efsanesi

Köyüne Dönen Çoban 

Köyüne dönen çoban bir süre sözünü tutar. Şahmeran’dan kimseye bahsetmez. Bu sırada ölümcül bir hastalığa tutulan dönemin padişahını ülkenin dört bir yanından gelen hekimler iyileştirmeye çalışır. Bu hastalığın hiç bir çaresi yok derken sadece bir tanesi Şahmeran adında bir yılanın olduğunu , bu yılanın etini yediğinde ağrılarından kurutulup iyileşeceğini söyler.

Bunu duyan padişah vezirine şahmeranı bulması için emir verir. Hekimden şahmeranı gören kişinin sırtının yılan derisi gibi pul pul olacağını  öğrenen vezir çok geçmeden Cemşab’a ulaşır. Ondan çeşitli işkencelerle ve ailesini tehdit ederek Şahmeran’ın yerini öğrenir. Yakalanan Şahmeran, Cemşab’a çok kızgın olmasına rağmen yine de ona kıyamaz. Cemşab’a “başındaki etin zehirli , gövdesindeki etin  iyileştirici, kuyruğundaki etin ise yiyen kişiyi çok akıllı” yapacağını söyler. Vezirin padişaha ihanet edeceğini ve öldüreceğini söyleyen Şahmeran başındaki eti vezirin, gövdesindeki eti ise padişahın yemesi gerektiğini söyler. Son kalan kuyruğundaki eti ise Cemşab’ın yemesi gerektiğini söyler. Cemşab Şahmeran’ın söylediği gibi yapar ve vezir ölür. Cemşab ise iyileşen padişah tarafından yeni vezir yapılır.

Bir sonraki hikayemizde görüşmek üzere…

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir