Sarıkız Efsanesi | Kaz Dağları Efsaneleri

Sarıkız ve ailesi Ayvacık yakınlarında bir köyde yaşarlarken sarıkızın annesi amansız bir hastalığa yakalanır ve bir süre sonra vefat eder. Onu çok seven babası “Artık buralarda duramayız ne yana baksam anneni görüyorum” diyerek kızını alır, evini barkını toplar Güre Köyü yakınlarındaki Kavurmacılar Köyü‘ne göçer.

Kavurmacılar Köyü
Kavurmacılar Köyü

Sarıkız ve Babasının Yeni Hayatı

Yeni evlerine ve köye kısa sürede uyum sağlayan baba kızı köy halkı da kucaklar, dertlerini unutturmaya çalışır. Yeni hayatlarının koşuşturması arasında zaman geçip gider, Sarıkız büyür ve işlerin başına geçer babası da elini ayağını işlerden yavaş yavaş çeker. Bu arada babasının içinde büyük bir özlem büyür, en büyük dileği ölmeden hacca gitmektir. Sarıkız’da bu özlemi bilir ve babası daha çok yaşlanmadan önce hacca göndermeyi ister. Sonunda kendisini yalnız bırakmak istemeyen babasını da ikna eder ve babası Sarıkızı bir komşusuna emanet edip hacca gider.

Köyde Çıkan Söylentiler

Hacca gidip gelmek o zamanlarda yaklaşık bir yıla yakın zaman alır. Bu sürede de Sarıkız komşusuyla birlikte çalışır, vaktin bir an geçmesini  bekler ve babasına kavuşmanın hayallerini kurar. İşte tam bu dönemde çok güzel bir genç kız olan Sarıkız’ın bir çok taliplisi çıkar, Sarıkız babası yokken gelen bu tekliflerin hepsini geri çevirir. Köyün delikanlıları da bu reddedilişi bir türlü hazmedemezler ve Sarıkız ile ilgili dedikodular çıkarmaya başlarlar. Zamanla bu dedikodular o kadar çoğalır ki Sarıkız’ın kulağına kadar gelir. Artık köyde rahat rahat dolaşamaz, kendisini misafir eden komşusu da bir zaman sonra onu istemez.

Tam bu zor zamanlarda babasının köye dönmesiyle çok büyük mutluluk yaşar. ama bu mutlulukta kısa sürer.  Çünkü dedikodular babasının kulağına da gelir ve ne yazık ki o da kızına inanmaz. Ama bir yandan da kızına kıyamaz yanına bir kaç kaz alıp kızını Kaz dağlarının zirvesine bırakır. Sarıkız hiç itiraz edemez, kaderine boyun eğer, çok sevdiği babası ile birlikte evini barkını da kaybeder.

Kaz dağlarında Yaşayan Sarışın Kız

Aradan uzun yıllar geçer. Yolu Kaz dağlarına düşen yolcular dağda yollarını kaybettiklerinde yada acil bir ihtiyaçları olduğunda sarışın bir kızın kendilerine yardım ettiğini, sonradan da ortadan kaybolduğunu söylemeye başlarlar. Hatta bu kızın yanındaki kazların bir süre sonra çiftçilerin mahsullerine zarar verdiğini söylemeleri üzerine Sarıkız’ın eteğine doldurduğu taşları saçarak kazlar için bir avlu oluşturduğu, o günden sonra kazların mahsullere zarar vermediğini görürler. Kaz Avlusu olarak geçen bu yerin kalıntılarının günümüze kadar gelmiştir.

Bu hikayeleri duyan Sarıkızın babası da bahsedilen kızın kendi kızı olduğunu anlar ve onu görmeye gider. Kızını bugün Sarıkız Tepesi denen yerde bulur. Uzun süre sonra görüşen baba kız hasret giderirler, sonra babası abdest almak ister, Sarıkız’da babasına su getirir ve yardım eder. Babası suyun tuzlu olduğunu söyleyince Sarıkız elindeki testiyi vadilere doğru uzatır ve tekrar babasının eline döker. Babası suyun bir anda tatlandığını görür ve kızının erdiğini anlar. Tam o anda kızcağız da ortadan kaybolur. Böylece babası kızına iftira edildiğini anlar ve köy halkına beddua eder.Bugün Kavurmacılar Köyünde yaşayan kimsenin kalmaması ve köyün kütükten silinmesi işte bu sebeptendir.

Sarıkız’ın babası üzüntüyle tepelerde dolaşırken ölür, buraya baba tepe denir. Sarıkız’ın öldüğü tepeye’de Sarı Kız Tepesi denir. Yöre halkı da Ağustos aylarında onları anmak için bu tepelere çıkarlar…

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın.https://www.instagram.com/geziyourumcom

2 thoughts on “Sarıkız Efsanesi | Kaz Dağları Efsaneleri

Yorumlar kapatıldı.