Sümela Manastırı Efsanesi | Trabzon

Trabzon ’a ait efsanelerden en bilineninin Sümela Manastırı ile ilgili olması çok doğal değil mi? Manastır o kadar farklı bir atmosferi barındırıyor ki mutlaka bir doğa üstü olaya tanıklık ettiği hissi uyanıyor zaten insanda.

Gelelim Sümela Manastırı Efsanemize;

Sümela Manastırı
Sümela Manastırı / Fotoğraf : Yüksel Yavuz

İsa peygamberin 12 havarisinden biri olan Luka‘nın Meryem Ana‘yı ilk resmeden kişi olduğu söylenir. İşte bu resimlerden birini bir tahta parçası üzerine çizer Luka. Efsane de bu ya üzerinden yıllar geçer ve resim (ikona) elden ele dolaşıp  bir sürü zorluk atlattıktan sonra Atina’ya ulaşır.

İşte bu ikonaya  hiç dokunulmadan uzun yıllar Atina’da kalır ve görenleri kendine hayran bırakır. Çeşitli isimler verilir ikonaya,birileri Kara Meryem der, birileri Kara Melek, hatta Kara Madonna diyenlerde olur. İşte bu ünlü ikona gel zaman git zaman  4’üncü yüzyılda Atina’dan ayrılmak ister. İlahi güçler bu isteğe bir daha hiç bir yere ayrılmak istemeyeceği kadar güzel bir yere götürülme sözü ile karşılık verir ve melekler resmi Maçka dağlarına doğru uçurarak bir ağaç kovuğuna yerleştirirler.

İşte tam da o gün Maçka’dan kilometrelerce uzaktaki  Barnabas ve Sophranios isimli iki  keşiş rüyalarında Meryem Ana‘yı görür. Meryem Ana keşişlerden Trabzon’a gitmelerini ve kovuktaki ikonanın olduğu bölgede kendi adına bir kilise yapmalarını ister.

Keşişler bu rüyadan çok etkilenerek uzun ve zahmetli bir yola koyulurlar.

Ancak onlardan önce buradaki yerli halk resmi bulur, önce yakmaya çalışırlar resim yanmaz, parçalamak isterler parçalanmaz, dereye atıp başka yerlere gitmesini isterler dere resmi sürüklemez. Bu durumda daha fazla çabalamanın onlar için kötü bir sonuca sebep olabileceğini fark ederler ve  resmi tekrar kovuğa yerleştirip bir daha dokunmazlar. Bu arada İki keşişin aramaları sonuç verir ve ikonaya ulaşırlar. Ulaşır ulaşmaz da hemen işe koyulup ikonanın bulunduğu kovuğa önce bir kilise, sonrada büyük bir manastır yaparlar. Bu iki keşiş kendilerini yaptıkları şimdiki adıyla Sümela Manastırı‘na adarlar ve aynı gün ölene kadar burada yaşarlar.

Efsanemiz burada bitiyor dostlar belki bu manastırı ziyaret etmek için size bir sebep daha bulmuş oluruz ne dersiniz

Sevgiler ….

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın. https://www.instagram.com/geziyourumcom

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir