Ters Lale Hikayesi | Selimiye Cami Efsanesi | Edirne

Edirne denilince ilk akla gelen yapılardan birisi ve belki de  en önemlisi Selimiye Cami‘dir. Mimar Sinan’ın ustalık eserim dediği bu muhteşem yapıya gidenler bilirler. Camide müezzin mahfilindeki direklerin bir tanesinde ters lale motifi işlenmiştir. Bu ters lale motifiyle ilgili çeşitli hikayeler anlatılmaktadır. Yazımızda size en bilinen hikayelerden bir kaç tanesini anlatacağız. 

Bahçesini Satmak İstemeyen inatçı Teyze

Şimdiki Selimiye Caminin bulunduğu yerde, anlatılanlara  göre yaşlı inatçı bir teyzenin lale bahçesi bulunuyormuş. Mimar Sinan caminin yapılacağı alan belirlendikten sonra herkesi ikna etmiş. Ancak lale bahçesinin sahibi Yaşlı teyzeyi ikna etmek çok zor olmuş. Ama En sonunda amacına ulaşmıştır. Bu çabalarını caminin bitiminde  müezzin mahfiline ters lale şeklinde işleyerek camiye gelenlerin görmesini vesile olmuştur.

Müezzin Mahfili
Müezzin Mahfili

Halk tarafından en bilinen hikaye budur.

Mimar Sinan’ın Vefat Eden Torunu Fatma

Bu hikaye Ters Lale motifinin işlenmesinde doğruya en yakın olduğu düşünülen ve en hüzünlü hikayedir. 

Mimar Sinan, Selimiye Cami’nin yapımı için Edirne’ye gittiğinde çok sevdiği torunu Fatma’yı İstanbul’da bırakır. Ancak caminin yapımı uzun süreceğinden daha fazla bu hasrete dayanamaz ve Fatma’yı yanına aldırır. Bir süre sonra  Edirne’de hastalığa yakalanan Fatma, yakalandığı hastalığa daha fazla direnemez ve hayata gözlerini yumar. Bu tarifsiz acı karşısında çok üzülen Mimar Sinan, bir türbe inşa eder ve türbedeki mermer sandukaya ters lale motifini işler. Ustasının bu motifi işlerken çok üzüldüğünü gören çıraklardan bir tanesi  durumdan çok etkilenerek aynı motifi müezzin mahfilini ayakta tutan direklerden bir tanesine de işler.

Ters Lale Motifi
Ters Lale Motifi

Mahcubiyetin Simgesi Ters Lale

Bu hikaye ise Mimar Sinan’ın nasıl tevazu sahibi bir insan olduğunun en büyük delillerinden birisidir.

Mimar Sinan, Selimiye Caminin muhteşem ve büyüleyici görünmesi için her detaya dikkat etmiştir. Bu detaylardan bir tanesi de çini ustasına Allahü tealanın doksan dokuz ismine işaret etmesi için  99 adet lale motifi kullanması olmuştur. Cami tamamlanıp ibadete açılmasına yakın bir zaman kala, çıraklardan bir tanesi çini ustasının yanına gidip çinilerde bulunan lale motif sayısının 99 değil  98 adet olduğunu söylemiştir. Bunun üzerine çinilerde bulunan laleleri bir kaç kez sayan çini ustası hep 98 sayısına ulaşmıştır. Boynu bükük bir şekilde Mimar Sinan’ın yanına giden Çini ustası durumu Mimar Sinan’a anlatmıştır. Bunun üzerine gülümseyip secdeye kapanan Mimar Sinan, “Allah’ım nerede bir eksik çıkacak diye bekliyordum. Elhamdülillah çıktı. Mükemmel, noksansız olmak Allahü Tealaya ve insan eli, iradesi karışmadan yarattıklarına aittir. İnsan elinden çıkan da mutlaka bir kusur olmalı” demiştir.

Daha sonra müezzin mahfilinin mermerleriyle uğraşan çıraklardan bir tanesini yanına çağırmıştır. Mimarbaşı ondan mahfili ayakta tutan direklerden bir tanesine mahcubiyetini ve tevazusunu göstermek için ters lale motifi işlemesini ister. Böylece camide bulunan lale motifi sayısı 99 a ulaşmış olur.

istanbul’un sular altında kalan adası Vordonisinin hikayesini okumak için tıklayın.

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir