Üçgüzeller Efsanesi | Kapadokya’nın En Güzel Peri Bacaları

Kimi zaman acıklı, kimi zaman neşeli ne çok efsaneye ev sahipliği yapmış bir coğrafyamız var. Bu coğrafyanın en kıymetlilerinden Kapadokya ’da yer alan üçgüzeller peri bacaları da bu efsanelerden nasibini almış. Bölgenin en güzel Peri Bacalarından olan bu oluşumlar aynı zamanda içerisinden duygusallığı da barındırıyor. Biz yazarken çok duygulandık umarım sizde okuduğunuzda bu hikayeyi çok seversiniz.

Gelelim Üçgüzeller efsanesine;

Kapadokya topraklarında yaşayan bir kral ve kızı varmış. Kral otoriter aynı zamanda kızına son derece bağlı bir adammış. Gel zaman git zaman kız büyüyüp serpilmiş, gönlü bir çobana kaymış. Olmayacak iş ya çoban da sevmiş prensesi. İmkansız aşklar içlerinden yanarak büyür beslenir umutsuzlukla ya bu sevdalıların aşkları da içlerini yakmaya başlamış, büyüdükçe büyümüş, yayıldıkça yayılmış ama nafile kral bu aşka tüm gücüyle karşı çıkmış. Ama sevdalılar durur mu? Duramamışlar tabi ki ve bir gece kaçmışlar uzaklara. Kral yakalayamamış onları ve mütevazi bir hayat yaşamaya başlamışlar. Bir de çocukları olmuş bu arada. Ama aşk hep aynı kalmış yüreklerinde.

Üçgüzeller
Kapadokya Üçgüzeller

Prensesin de zaman geçtikçe içinde bir ümit belirmiş. Babası tarafından affedilebilme ümidi. Açılmış eşine, almış çocuğunu da babasından af dilemeye yola koyulmuş. Haberi alan kralın içindeki ateş hiç azalmamış oysaki, gittikçe büyümüş. Hemen adamlarını göndermiş kızının ve ailesinin üzerine ve onların ölüm emrini vermiş. Bunu yolda haber alan prenses ve ailesi çaresizlik içinde dua etmişler bu zor durumdan kurtulmak için. Efsaneye göre o anda üçü de taşa dönüşüyor, önde duranın çoban, arada duranın çocuk, en arkada duranın da prenses olduğuna inanılıyor.

Yüzyıllar geçse de imkansızlıklar hala var, aşk ta var nefrette dostlar. Efsanelerde bu yüzden nesilden nesile aktarılmaya devam edecek bizde elimizden geldiğince bu efsaneleri yazımızda sizlerle buluşturmaya çalışacağız.

Keyifli Günleriniz olsun…

Kapadokya gezinizde sizlere rehberlik edecek olan yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

Kapadokya’da konaklayabileceğiniz muhteşem ve uygun fiyatlı otel Dilek Kaya Otel yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

İnstagram sayfamıza ulaşmak için tıklayınız.

 

One thought on “Üçgüzeller Efsanesi | Kapadokya’nın En Güzel Peri Bacaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir