Vordonisi Adası Efsanesi | İstanbul’un Kayıp Adası

Günümüzde Prens Adaları diye adlandırılan İstanbul’un en eski ve en çok ziyaret edilen turistik yerlerinden olan adalar ile ilgili gerçekten sizi şaşkınlığa uğratacak bir hikayeyle karşınızdayız bu sefer. Şaşıracaksınız çünkü yüzyıllar boyunca anlatılan bu hikayenin gerçekliği yakın zamanda kanıtlanmış. Prens adaları toplam dokuz adadan oluşuyor diye biliyoruz değil mi hepimiz, peki size kayıp bir onunca adanın varlığından bahsetsek…. Onuncu ada yani Vordonisi Adası.

Vordonisi Adası 

Batık adanın üzerinde yaklaşık 1000 yıllık bir Bizans Manastırı olduğu ve bu manastırın Küçükyalı’daki Satyros Manastırı ile aynı dizaynda inşa edildiği yapılan araştırmalarda ortaya çıkmış. 

Gelelim hikayemize;

Photios adlı keşişin kardeşi dönemin Bizans İmparatoriçenin kardeşi ile evlenince kardeşi ile birlikte saraya yerleşir. Sarayda kendisine verilen görevlerde bilgisi ve zekasıyla kısa sürede diğer keşişler içinden sıyrılmış ve İmparatoriçenin güvenini kazanmış. Bir zaman sonra İmparatoriçe Dönemin Patriği Ignatios’u görevinden azlederek yerine 858 yılında Photios’u Ortodoks Rum Kilisesi Patrik’i  olarak atar. Görevden alınan eski patrik İgnatios’ta bugün Küçükyalı’nın bulunduğu bölgedeki bir manastıra sürgün gönderilir.

Prens Adalarının 10. Adası Vordonisi Adası 

Yeni patrik hayatı boyunca kadersel olarak yolunun düşeceği Marmara Denizindeki 10. ada olan Vordonisi’ye bir manastır inşa ettirir. Ardından Bulgar Kilise’sini kendine bağlar, Vatikan’daki Papanın görevine son verir.

Gel zaman git zaman aldığı radikal kararlarında etkisiyle yeni patrik İmparatoriçe ile ters düşmeye başlar, yaşanan gerginler sonucu görevden azledilir, yerine ise daha önce görevine son verilen Ignatios getirilir.

Vordonisi Adası
Vordonisi Adası

Ve bilin bakalım Photios nereye sürgüne gönderilir? Evet kendi yaptırdığı onuncu ada Vordonisi’deki manastıra.

Yaşanan bu olaylarla iki patrik arasında ölümlerine kadar sürecek olan bir güç mücadelesi başlar. Birbirleri ardından türlü işler çevirerek patrikliği yeniden ellerine geçirmenin yollarını ararlar. Ve yıllar içinde her ikisi de ikişer kez birbirleri yerine patrik olurlar.

Ignatios görevine devam ederken hayatını kaybetmesi sonucu Photios onun yerine göreve getirilir, 10 sene Patrik olarak görev yaptıktan sonra tekrar azledilir ve ölünceye kadar yaşamını sürdüreceği  Vordonisi’deki manastıra son kez gönderilir. Ömrünün kalanını bu manastırda geçiren Photios 7 yıl sonunda ölür.

Büyük İstanbul Depremi ve Yok Olan Vordonisi Adası

Onun ölümünden bir kaç yüzyıl sonra ise Manastır içindeki keşişlerle birlikte Büyük İstanbul Depreminde suların altına gömülür.

Ve yeni ortaya çıkan haritalar ile birlikte adanın yeri kesinleştirilmiş, sualtı arkeolojik çalışmalar ile son hali verildikten sonra onuncu adanın hikayeleriyle birlikte Türkiye’nin ilk ve tek sualtı arkeoloji alanı olacağı söyleniyor.

Sevgiler,

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın.   https://www.instagram.com/geziyourumcom

2 thoughts on “Vordonisi Adası Efsanesi | İstanbul’un Kayıp Adası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir