Yedigöller Efsanesi | Göllerin İsimleri Nereden Geliyor?

Demiştik ya dostlar coğrafyamızın hamurunda var acısı, tatlısı bin türlü efsanesi. Bu sefer bahsettiğim efsane YediGöller de geçiyor. Burası öyle bir mekan ki içine girdiğinizde efsanenin kendisi bende olabilirim diye geçiriyorsunuz. Büyüsüne kaptırıyorsunuz kendinizi. Sizleri yedi farklı gölde geçen yedi farklı aşk hikayesine konu olan  Yedigöller Efsanesi ile baş başa bırakıyorum …

 Yedigöller Efsanesi
Yedigöller Efsanesi

Bakalım bu cennet nasıl bir efsaneye vatan olmuş;

Gittiyseniz görmüşsünüzdür bu yedi göl birbirine yakındır çünkü birbirine aşık yedi çifti barındırır içinde. Bu çiftler imkansız aşkları nedeniyle vatanlarından sürülerek bu yedi gölün bulunduğu yere kadar birbirlerine can yoldaşlığı yapmışlar.

Buraya geldiklerinde yerleşim yerini o kadar beğenmişler ki uzun yolculuklarının son durağının burası olmasına karar vermişler. Büyük gölü en yaşlı çift almış, küçük gölü de en gençleri. Saz çalan damadın olduğu çift sazlı gölü almış, en nazlı gelinin bulunduğu çift nazlı gölü almış. Kalmış üç adet göl.  İncegöl’ü yolculuktan bitap düşüp hastalanan damadın olduğu çift almış, Seringöl’ü de yolculukta dili damağına yapışmış, açlıktan zayıflamış çift. Kala kala sadece Deringöl kalmış yüzme bilmeyen aşıklara. Ama bilmezlermiş adının Deringöl olduğunu onlarda.

Bolu Yedigöller Milli parkı
Bolu Yedigöller Milli parkı

Kıyıda başlayan hayatları yavaş yavaş göle doğru çekilmeye başlamış ve bir gün gelin çok derine gitmiş, tabi durumu gören damatta arkasından. Diğer aşıklar da görememiş onları, derin su aşıkları içine çekmiş. Sonraki gecelerde diğer aşıklar baktıklarında hep görmüşler siluetlerini aşıkların, seslerini duymuşlar göle yaklaştıkça ama göl vermemiş bir daha aşıkları. İşte dostlar Deringöl’e yaklaştığınızda duyduğunuz o güzel su sesi ve baktığınızda gördüğünüz bulanık şekiller bu aşıkların şekilleriymiş. Hala kalbinde aşk taşıyanların bu sesleri duydukları, aşıkları gördükleri söylenir.

“Yedigöller gezinizde sizlere rehberlik edecek yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.”

Bolu Yedigöller ‘e gittiğinizde bir de bu gözle bakmanızı öneririm göllere ve muhteşem bitki örtüsüne , O kadar güzel ve etkileyici bir coğrafyada yaşıyoruz ki , ülkemizde güzellikte bitmez anlatılacak efsanevi hikayelerde biz yazmaya devam edeceğiz elimizden geldiğince belki bir rivayet belki bir gerçek ama etkileyici olduğu konusunda hem fikirizdir diye düşünüyorum.

Bu yüzden dostlar kalbiniz sevgiye hep açık olsun, belki sizde bir efsanenin yüzyıllar sonraki kahramanı olabilirsiniz…

İnstagram sayfamıza ulaşmak için tıklayınız.