Aydos Ormanı Nasıl Gidilir? |Gezilecek Yerler

Yemyeşil bir ormanda yürüyüş yaparken  temiz havayı ciğerlerinize çekip, sonrasında harika manzaralı bir göletin yanında sabah kahvaltınızı yapmak ve güne mesire yerinde devam etmek. Böyle söylendiğinde  İstanbul’da yaşayan herkesin “nerede” dediğini duyar gibi oluyorum. Evet İstanbul için hayal gibi gözüküyor ama  Anadolu yakasında oturanlar için hiçte zor değil böyle bir gün geçirmek. Avrupa yakasında oturanlar da sabahın erken saatlerinde yola çıkıp trafik derdi olmadan Aydos Ormanı ve içinde yer alan göleti ve Aydos Tepesi’nde  bu keyfe dahil olabilirler.

Aydos Ormanı Nerededir, Nasıl Gidilir?

Aydos Ormanı; Kartal ilçesinde yer alan Uğur Mumcu ve Samandıra mahalleleri sınırlarında yer alıyor. İçerisinde 537 metre ile İstanbul’un en yüksek tepesini barındıran orman yaklaşık 6620 dönümlük alana yayılmış.

Aydos Ormanı’na şehir içi otobüsler  ile bir çok duraktan ulaşım sağlayabilirsiniz.

Buradan İ.E.T.T duraklarına ulaşabilirsiniz.

Aydos Göl kenarına gitmek için kullanılabilecek en yakın güzergahlı araçlar;  11SA, 132C,  KM60

Özel araç ile ulaşım için ise gitmek istediğiniz yere bağlı olarak farklı kapılardan giriş yapabilirsiniz. Çünkü ormana çok sayıda giriş var.  Açıkçası biz ilk gidişimizde biraz karıştırdık kapıları. Bu yüzden buraya ayrıntılı olarak yazmak istedim. Tepeye çıkmak navigasyon’a “Kartal Adnan Kahveci Parkı”, Gölet içinde  “Şehit Hasan Çelik Caddesi” olarak giriş yapabilirsiniz.

Giriş ücreti özel araç için 17 TL. (Bir de Tüyo vermek gerekirse orman girişinde bulunan restoranlara geldiğinizi söylerseniz. Giriş ücretinden kurutulabilirsiniz)

Aydos Ormanında Ne yapılır?

Sizinle önce kendi tecrübelerimizi paylaşmak istiyorum. Çünkü yapılacaklar mevsimsel olarak değişiklik gösteriyor. Biz Şubat ayının güneşli bir günü özel araç ile giriş yaptık ormana. Önceliğimiz orman içerisinde yer alan göleti görmekti ve bu nedenle  soğuk havada yürüyüşün uzun olduğunu düşündüğümüz yolda araçla gölete kadar ilerledik. Yol üzerinde çok sayıda tabela bulunduğundan kolayca gölete ulaştık. Daha uygun bir havada girişten itibaren  yaklaşık 50-60 dakikada yürüyerek gölete ulaşılabilirsiniz. Yol yürüyüşe çok elverişli ancak araç için biraz engebeli sayılabilir. Biz erken saatte gittiğimizde çok az olan araç sayısı öğlene doğru bayağı arttı.

Aydos Kahvaltı
Aydos Kahvaltı

Göl kenarında kahvaltı ve  yemek için bir tesis var. Burada da farklı alternatifler mevcut. İsterseniz yemeğinizi  yanınızda getirip tesisten semaver ile çay alabilirsiniz. Göl kenarındaki masalara kurulup kahvaltınızı, mangalınızı yapıp yemeğinizi yiyebilirsiniz. Ya da tesiste uygun denebilecek fiyatlara kahvaltı veya yemek yiyebilirsiniz. (2018 Şubat ayı için iki kişilik serpme kahvaltı 50 TL idi)  Dilerseniz göl kenarında yapacağınız bir yürüyüşle yediklerinizi eritebilirsiniz.  Gölde çok sayıda bulunan kazlar size yol boyunca arkadaşlık yapacaktır. Farklı bir deneyim yaşamak isterseniz cüz’i bir ücretle göl üzerinde deniz bisikletine binebilirsiniz. (yarım saat : 20 TL , 1 saat: 30 TL )

Ayrıca; gölde balıkta tutabilirsiniz. Biz karaya vurmuş bayağı büyük bir balığı görünce açıkçası büyük bir şaşkınlık yaşadık.

Aydos Kalesinin fethediliş hikayesine buradan ulaşabilirsiniz.

Aydos Ormanı Piknik  ve Mangal

Bir ufak ayrıntı ise çok sayıda olan piknik alanında ateş yakıp mangal yapabiliyorsunuz ama orman içinde ateş yakmak yasak. Aman dikkat!!!!

Diğer taraftan aksi istikamette müthiş bir manzarası olan Aydos Tepesi’ne ulaşabilirsiniz. Bu rota özellikle trekkingcilerin vazgeçemediği bir yer olma özelliği taşıyor. Uzun ve zorlu parkurun sonunda müthiş bir İstanbul manzarası ve Aydos Kalesi manzarası sizi karşılıyor.

Bence İstanbul’da yaşayan herkesin gezi rotasına alması gereken bir yer burası. Her mevsimi ayrı güzel olan ve ayrı aktivitenin yapılabileceği Aydos Ormanı’na yakın bir zamanda bir gezi ayarlayıp kışın orman keyfini çıkartın….

Geziniz öncesinde ve sonrasında yorumlarınızı ve sorularını paylaşırsanız çok mutlu olacağımı da unutmayın olur mu?

Foto Galeriye ulaşmak için tıklayınız…

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın. https://www.instagram.com/geziyourumcom

Sevgiler,

4 thoughts on “Aydos Ormanı Nasıl Gidilir? |Gezilecek Yerler

Yorumlar kapatıldı.