Delikli Koy Kamp Alanı | Çeşme-Alaçatı-Ovacık

Yazın son zamanlarını değerlendirmek için bulduğumuz ilk fırsatta daha önce görmediğimiz bir tatil cenneti olan Alaçatı‘ya gitmeye  karar verdik. Ayrıca; Ege’nin eşsiz güzellikteki koylarında kamp yaparak farklı kamp deneyimlerine sahip olmakta planlarımız arasındaydı. İşte bu yazımızda da gecesi de gündüzü kadar eğlenceli olan  gözde tatil yeri Alaçatı ile Ovacık arasındaki doğal bir kamp alanı olan “Delikli Koy“dan bahsetmek istiyorum.

Önceki yazılarımızı okuyanlar hatırlayacaklardır kamp kurma isteğimizi türlü aksilikler nedeniyle geciktirmiş sonunda Sardala Koyu‘nda harika bir kamp deneyimi yaşamıştık. Bu gezimizde de kamp kurma fikri ile yola çıktığımızdan kamp malzemelerimiz  eksiksiz bir şekilde bagajdaki yerlerini almışlardı. Unutmadan söyleyeyim; ne kadar çok kamp kurarsanız her seferinde daha pratik bir şekilde kurulumu ve hazırlıkları tamamlayabiliyorsunuz.

Delikli Koy Ulaşım

Öncelikle belirtmeliyim ki Delikli Koyu’na planlayarak gitmedik.  Size koyu nasıl keşfettiğimizden bahsedeyim isterseniz biraz. Gezimizin 4. gününde doğal bir kamp alanı bulmaktan çoktan vazgeçmiştik. Yaptığımız araştırmalarda genelde ücretli kamp alanlarına rastlamıştık ancak  biz tamamen doğal bir kamp alanı arıyorduk. Bu alanı Alaçatı gibi son derece popüler bir yerde bulmayı ise hiç beklemiyorduk.

Delikli Koy Park Alanı
Delikli Koy Park Alanı

Akşam Jolly Joker’de gideceğimiz bir konser öncesi çevrede keşfe çıktığımız sırada  yol kenarına park eden bir kaç arabayı izlediğimizde  bu muhteşem güzellikteki koya ulaştık. Ne yazık ki koya toplu taşıma ile ulaşım yok.  Öncelikle Alaçatı Port’a ulaşabilir sonrasında sahil yolunu izleyerek bu koya rahatlıkla gidebilirsiniz. Alaçatı Port  ile Delikli Koy arasındaki mesafe yaklaşık 3,6 km. Yol kenarında arabanızı park etmeniz için bir otopark bulunuyor. Aracını sahil kenarına kadar indirmek isteyenler için ise bayağı engebeli bir yol mevcut. Bu nedenle aracınıza zarar verebilirsiniz. Biz aracımızı bu ücretsiz otoparka park ettikten sonra sahile kadar yürümeyi tercih ettik.Bu da 5-6 dakikalık bir mesafe.

Delikli Koy ve Muhteşem Manzara

Koya hakim olan tepeden bakıldığında muhteşem bir manzaranın sizi beklediğini görüyorsunuz. Burada bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Bu arada bahsetmeden geçemeyeceğim bu eşsiz manzara eşliğinde düğün, nişan fotoğrafı çektirmeye gelmiş bir çok çift vardı koyda. Sahile inen yolun bir kısmı Pamukkale travertenlerini andıran taşlardan oluşuyor. Gerçekten çok farklı bir yapıya sahip.  Sahile geldiğinizde koyun iki ayrı kısma ayrıldığını görebilirsiniz. Ayrıca koya ismini veren ve denizin aşındırması sonucu yıllar içinde içerisinde delik oluşan kayada burada yer alıyor. Koy bu kaya sayesinde ikiye ayrılıyor.

Biz merdivenlerle ulaşılan koyun sağ kısmındaki bölüme çadırımızı kurduk. Koyda su ve çeşitli meşrubatlar satan ufak bir araba olsa da mutlaka yeme içmenizi yanınızda getirmeniz gerekiyor. Zaten kamp deyince akla hemen mangal ve kamp ateşi gelmiyor mu? Biz gittiğimizde koy boydan boya kamp çadırları ile doluydu ama geniş bir sahile sahip olduğu için hiç rahatsız olmadık diyebiliriz.

Gece yıldızların altında kamp ateşi eşliğinde oturmak ayrı bir keyifti, sabah ise uyanır uyanmaz denize girmek anlatılamaz bir deneyimdi. Denizinde gayet güzel ve berrak olduğunu  söylemek isterim.Yolunuz düşerse mutlaka ama mutlaka uğrayın derim. Denizde bir kulaçta bizim için atın, mangalda pişen kahveden bir yudum bizim için için.

İnanın o muhteşem görüntü tatil sona ermiş olsa da hala gözümün önünde. Bazı güzellikler zamana direniyor oradaki anılarımızda o fotoğraf kareleri ile birlikte hep hatırlanacak.

Delikli Koy kamp alanını sevdiyseniz Sardala Koyunuda beğeneceğinizi umuyorum. Sardala Koyu yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın. https://www.instagram.com/geziyourumcom

Sevgiler….

2 thoughts on “Delikli Koy Kamp Alanı | Çeşme-Alaçatı-Ovacık

Yorumlar kapatıldı.