Brugge Gezilecek Yerler | Belçika Gezi Notları

Brüksel’deki büyülü yolculuğumuzu tamamlayıp Belçika’nın diğer bir şehri olan Brugge ’a doğru yola çıkıyoruz. Tren yolculuğumuz yaklaşık 1,5 saat sürüyor. Şehri gördüğümdeki İlk düşüncem  sihirli bir düğmeye basarak bir masal şehrine düştüğüm  oldu. Şaşırtıcı bir şekilde şehir yüzyıllar öncesinde kalmış gibi.  Bu nedenle de Brugge Unesco tarafından koruma altına alınmış .

Brugge ’de Şehir İçinde Ulaşım Nasıl Yapılır?

Şehir küçük olduğu için metro ve benzeri bir ulaşım aracı yok. Toplu taşıma otobüslerle sağlanıyor. Biletler tek yöne 1,30 EUR, daha fazla otobüs kullanacağınızı düşünüyorsanız günlük bilette alabilirsiniz. Duraklar arası mesafe çok kısa. İsterseniz  çan kulesinin bulunduğu yerden kalkan 50 dakikalık otobüs turlarına katılarak da şehri otobüs ile gezebiliyorsunuz.

Biz gezimize şehrin merkezi olan Grote Markt’tan başladık ve buraya trenden inip otobüsle 10 dakikada ulaştık sonrasında  ilk gün şehri yürüyerek keşfettik. Kısaca bizim gibi yürümeyi seviyorsanız  bir şehir haritası ile her yeri yürüyerek gezebilirsiniz. Bisiklet ile seyahat etmek nasıl olur diye merak ediyorsanız bu şehir  denemek için en iyi yer olabilir.  Trenden indiğiniz yerin karşısından uygun fiyatlara günlük bisiklet kiralayabilirsiniz. Biz ikici günü bisiklet ile dolaşmaya  ve sandal gezisine ayırdık doyamadık inanın 🙂

Brugge - bisiklet parkları
Brugge – bisiklet parkları

Genel Bakış;

Bir diğer önemli konuda sizde bizim gibi müze müze gezme meraklısıysanız Brugge City Card alabilirsiniz. Bu kartlar 48-72 saatlik olabiliyor. Ücretler 40-45 Eur, isterseniz internet üzerinden de online alım yapabilirsiniz.

Açıkçası şehri bir  günde gezmek mümkün  ama rahat rahat gezmek için 2 gün ayırmanızda fayda var. Aslında o kadar güzel otantik oteller var ki sırf bunun için bile bir gece kalınır bence. Yok ben gezimi günübirlik planladım ama bu ağır çantalarla nasıl gezerim diyorsanız onun da bir çaresi var. Tren istasyonunda cüz’i bir bedele dolap kiralayıp eşyalarınızı  burada bırakarak gönül rahatlığıyla gezinize devam edebilirsiniz.

Benim Brugge’den aklımda kalanlar birası, enfes çikolataları, kanalları, geçmişi yaşıyor hissi uyandıran  mimarisi olacak herhalde…

Kanalları sandalla dolaşmadan şehri gezdim demek mümkün değil zaten. Ortalama yarım saatlik bir tur yetişkinler için 8 Eur. Bu turda şehir hakkında bilgi sahibi olup bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Bence bu tur size Venedik kanal turunu aratmayacak.

Tahmin edebileceğiniz gibi şehir yazın turist akınına uğruyor ve bu güzel şehri o kalabalıkla birlikte gezmek çok eğlenceli olmayabilir, bu yüzden ilk baharın ilk ayları ve sonbaharı tercih etmek şehrin atmosferine dahil olmanızı kolaylaştıracaktır.

Yeri gelmişken söyleyeyim yurt dışında pek çok turistik ülkede bu sorun var. Yazın çok kalabalık olan şehirler diğer aylarda daha tenha ve uygun fiyatlı olabiliyor. Sadece buraya kışın gelmeyi planlarsanız  kanalların donma ihtimali bulunuyor, bu durumda kanal gezisi yapmanız mümkün olamıyor aklınızda bulunsun.

Gezimize gelecek olursak;

Brugge’de  Nerelere Gidilir , Nereler Gezilir?

Grote Markt

Gezimize şehrin en bilinen meydanından başlıyoruz. Burası şehrin nereye giderseniz gidin sonunda dönüp dolaşıp geleceğiniz yeri. 900’lü yıllarda pazar olarak kullanılan meydan yıllar içerisinde şehrin merkezi haline gelmiş. Bu arada halihazırda Pazar günleri kocaman bir pazarın kurulduğunu öğrendik. Meydanda İlk gözümüze çarpan Brugge’un simgesi  olan saat kulesi Belfry, Historium ve Brugges Beer Museum Müzesi oldu.

Ayrıca etrafı faytonla dolaşmanız da mümkün ancak ücreti 50 EUR olarak oldukça yüksek. Bu nedenle pek önermem açıkçası, bence yine ücretli olan müzeyi gezmek ve kuleye  çıkmak çok daha keyifli. Ayrıca; meydanda yer alan yeme içme mekanları ve hediyelik eşya dükkanları da oldukça pahalı. Biz meydandan biraz daha içerilere girerek güzel yemek mekanları bulduk. Bu konuya birazdan değineceğim.

Belfry Çan Kulesi

1240 yılında inşa edilen yapı önce şehir arşivi olarak tasarlanmış,  daha sonra yangın gözetleme kulesi olarak kullanılırken 2 kere yanmış ve son olarak  1822 yılında onarılarak çanlar eklenmiş .

Kule gerçekten çok görkemli, içeride asansör olmadığından şehri tepeden izlemek için 366 merdiven çıkmanız gerekiyor, giriş ise 12 Eur ve 09:30-18:00 saatleri arasında açık. 47 farklı çana sahip ve 83 metre uzunluğundaki kulede her saat farklı bir çan çalıyor, oldukça orijinal.

Historium

Historium  bir tarih müzesi ve burada 15.yüzyıla bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Bu yüzyılda  Brugge’de yaşayan  insanların hayatlarını anlatan  müzede gezebileceğiniz 7 adet oda bulunuyor.  Ayrıca filmler, animasyonlar ile tanıtım destekleniyor. Biz çok eğlendik müzede, grup halinde gezilebilen müzeye giriş yetişkinler için 14 Eur ve 10:00-18:00 saatleri arasında açık .

 

Brugges Bira Müzesi (Beer Museum)

Brugges inanılmaz bir bira cenneti, 200’ün üzerinde bira çeşidi olduğu söyleniyor. Tabi böyle bir  şehirde bira müzesi bulunması da çok doğal. Müzede bira tarihi hakkında bilgiler edinebilir, bira yapımını deneyimleyebilir ve  deneme odalarında Markt’ın muhteşem manzarasına karşı 16 çeşit birayı tatma  fırsatı yakalayabilirsiniz. Kişi başı ücret 15 Eur ve 10:00 – 18:30 saatleri arasında açık.

Aziz Salvator Kadetrali

Burası şehrin ana kilisesi. Geçmişi yaklaşık 12. Yüzyıla dayanıyor ve savaşlarda çokta hasar görmediği için bugünlere kadar hasarsız bir şekilde gelebilmiş. Katedral gece ışıklandırılınca bir başka güzel gözüküyor. İçeride de muazzam bir atmosfer var, tablolar çok etkileyici mesela ki ben bu konuda bir uzman sayılmamama  rağmen gözlerimi alamadım. Katedrale giriş ücretsiz ve  10:00 – 17:30 saatleri arasında açık.

Burg Meydanı

Şehrin diğer önemli meydanı burası. Aslında kısaca buraya yönetim merkezi de diyebiliriz. Meydan da gezebileceğiniz pek çok tarihi yer mevcut. Bunlar  arasında en dikkat çekenler Stadhuis (Belediye Sarayı),  Brugse Vrije (Brugge Müzesi), Bishop’s Palace(Piskoposun Sarayı) ve  Heiligbloed basiliek (Kutsal Kan Bazilikası) yer alıyor.

Burg Meydanı
Burg Meydanı

Kutsal Kan Bazilikası( Heiligbloed Basiliek)

Hz. İsa’nın kanının bir bez parçası üzerinde bulunduğu inanılan ibadethane burası. Bahsi geçen hususa İncil’de yer verilmediyse de  inanış büyük ölçüde bu yönde olduğundan bayağı kalabalık bir ziyaretçi kitlesi var. İbadethanenin bir bölümü de müze olarak kullanılıyor. Giriş ücretsiz, müzeye giriş ise 2,5 Eur ve 09:30 – 17:30 saatleri arasında açık.

Brugge Heiligbloed Basiliek
Brugge Heiligbloed Basiliek

The Church of Our Lady

Şehrin her yerinden görülebilen 122 metrelik bir kulesi bulunan kilisenin bir diğer özelliği de Madonna ve Çocuk (Madonna and Child) heykeli. Heykele 5 metreden öteye yaklaşamıyorsunuz çok iyi korunduğu kesin çünkü birkaç kez çalınıp tekrar yerine konulmuş. Gezi sırasında en etkilendiğim yerlerden biri olan kiliseyi mutlaka gezmek gerekiyor.  Kiliseye  giriş ücreti ücretsiz ama heykeli görmek isterseniz 3 Eur ödemeniz gerekiyor.

 Minnewater Parkı

Bu kadar tarihi yapıyı gezip yorulmuşken bir mola vermek için biçilmiş kaftan Minnewater Parkı. Türkçeye Aşk Gölü olarak çevriliyor. Bence yeryüzündeki cennet daha uygun olabilirmiş. Gölde Brugge’nin simgesi haline gelen kuğular ve ördekler de görüntüye ayrı bir tat katılıyorlar. Unutmadan söyleyeyim eğer geziye sevdiğiniz ile birlikte çıkmak gibi harika bir şans yakaladıysanız bu gölün üzerindeki köprüde ona kocaman bir öpücük kondurun. Çünkü burada öpüşen çiftlerin hiç ayrılmayacaklarına dair bir inanış varmış. Bende durur muyum konuyu biraz araştırdım ve  bu tarih kokan yazımızda ileriki günlerde hazır olacak 🙂

Kuğular
Kuğular

Etkileyici Minnepark hikayesini okumak için tıklayınız. 

Brugge ’te Nerede Kalınır?

Biz hem şehir merkezine yakın hem de uygun fiyatlı olan Novotel Brugge Centrium’da konakladık. Merkeze 850 metre yürüme mesafesinde, tren istasyonuna da 1 km uzaklıkta otel.  Ücretsiz Wi-fi hizmeti var . Odalar rahat ve konforlu. 2 kişi için 1 gece yaklaşık 400 TL ödedik.  Kısa 50 Eur ile 100 Eur arasında aradığınız gibi bir otel bulabilirsiniz.

Şehirde benzer özellikli çok sayıda otel var. Biz “booking.com”’dan yaptık rezervasyonu ve gayet memnun ayrıldık otelden.

Brugge ’te Gece Hayatı?

Şehrin ünlü konser salonu olan Concertgebouw’da güzel bir konsere gidebilirsiniz, aynı zamanda kent merkezinde çok farklı zevklere hitap eden pek çok gece kulübü ve bar mevcut. Fiyatları da gayet makul. Biz geceyi bu şehrin ünlü mekanlarından Le Trappiste’de geçirdik dolaşmayı planlıyorduk ama ortak bizi o kadar sardı ki bir yere kıpırdayamadık. Burada bol bol bira tadabilirsiniz tavsiyeyi garsonlara bırakabilirsiniz. Diğer bir ünlü mekan ise 2be Beer Wall burası da biraları ve harika manzarası ile ünlü. Son olarak canlı müzik tercih ederseniz de bize de tavsiye edilen t’Poatersgat’ı önerebiliriz.

Brugge 2be Beer Wall
Brugge 2be Beer Wall
Brugge ’de Ne yenir, Ne İçilir?

Burada meydanlarda yiyeceğiniz her şey için şehrin diğer yerlerinde yediklerinizden neredeyse 2 katı para ödüyorsunuz. O yüzden bence daha öncede belirttiğim gibi ara sokaklara dalmakta fayda var. Yeme içme Brüksel ile paralel diyebiliriz. Patates kızartması, midye, waffle, bira, çikolata buranın da vazgeçilmezleri . Biz akşamı Resto Nous’ta çok leziz bir menü ile sonlandırdık. Burayı kesinlikle tavsiye edebilirim. Ortalama olarak 15 Euro’ya güzel bir yemek yenebiliyor.

Böylece dolu dolu bir Belçika turunu sonlandırmış oluyoruz. Gezinin özeti ; özellikle Brugges’i görmeden ölmeyin bu tarihi atmosfer kolay kolay bulabileceğiniz bir şey değil dostlar. Gördükten sonra da Colin Farrel’lı ‘”In Bruges” filmini izlemenizi öneririm böylece şehri ölümsüz kılacaksınız.

Yeni seyahatlerde görüşmek üzere önerilerinizi ve eleştirilerinizi bekliyorum 🙂

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın. https://www.instagram.com/geziyourumcom

Sevgiler,