Brüksel Gezilecek Yerler | Belçika Gezi Notları

Fransa seyahatinin ilk yurt dışı seyahatim olması dolayısıyla öğrendiğim pek çok şey oldu. Zaten her zaman önem verdiğim planlı olmanın yurt dışı seyahatlerinde hayati önem taşıdığı,  yolculuktan önce hava durumunun da mutlaka kontrol edilmesi ve uygun kıyafet seçilmesi, belki de en önemlilerinden biri uygun yürüyüş ayakkabılarına sahip olmak ve son olarak acil durum ilaçlarını yanınıza almak. Artık bu bilinçle yeni yerleri keşfe devam. Bu sefer rota Belçika. Belçika’da iki şehir planladık gezmek için başkent Brüksel ve diğer bir turistik şehir olan Brugges. (Brugges yazımızı ilerleyen tarihlerde paylaşacağım).

Brüksel Sokakları
Brüksel Sokakları

Belçika Schengen  vizesini en zor ve kısa süreli veren ülkelerden biri bu yüzden ülkeye girerken pasaport polislerinin detaylı sorularına maruz kalabilirsiniz, şaşırmayın.
Biz 3 günlük bir gezi programı yaptık, bu da iki şehir için yeterli geldi diyebilirim ama Brüksel’de görmeyi planlayıp göremediğimiz birkaç yer kaldı. Öncelikle itiraf etmeliyim ki ikinci yurt dışı seyahatim için bu ülkeyi seçmek biraz riskliydi. Çünkü araştırdığımda bazı gezginlerin bu ülkeyi sıkıcı bulduğunu gördüm. Ama şehirlerin resimlerine bakınca benim gibi tarih tutkunu biri için içinde çok fazla malzeme barındırdığını gördüğümde olumsuz eleştirilere kulaklarımı kapadım. Şimdi ne diyorum biliyor musunuz İyi ki de öyle yapmışım.

Geziden önce ufak bir bilgi de vereyim.; Brüksel tarihi dokusunun yanı sıra siyasi olarak da bir merkez niteliği taşıyor.  AB Komisyonu, AB Bakanlar Kurulu ve AB Parlamentosu’nun yanı sıra NATO Merkez Karargahı da Belçika’nın başkenti Brüksel’de
bulunuyor.

Artık gezimize başlayabiliriz;

Brüksel’e  nasıl gidilir?

Brüksel’de iki büyük havaalanı var.   Bunlar; Brüksel Havaalanı BRU ve Charleroi Havaalanı. THY ile İstanbul’dan aktarmasız olarak şehre yaklaşık 11 km uzaklıktaki Brüksel Havaalanı BRU ‘ya yaklaşık 3.5 saatte ulaşabiliyorsunuz. Charleroi Havaalanı şehre daha uzak , merkeze ulaşmak için 2 ayrı araca binmeniz gerekiyor ve yolculuk yaklaşık 1 saat sürüyor. Bu yüzden yine bileti erkenden THY ‘dan almanızı tavsiye edebilirim. Yine de Charleroi Havaalanı kullanımı ücreti çok daha uygun, onu da belirtmeden geçmeyelim. Şehir içinde yapacağımız yolculuklarda ise genellikle  metro, tramvay ve otobüs kullandık. Tahmin edebileceğiniz gibi toplu taşıma bu ülkede çok gelişmiş ve gezilecek yerler genelde merkeze yakın ve araları yürüme mesafesinde.

Brüksel Sokakları
Brüksel Sokakları

Ayrıca turistlere özel olarak çıkartılmış “Brussels Card” diye bir ürünleri de var. Bu kart sergilere, müzelere, bazı restoranlara indirimli veya ücretsiz giriş sağlıyor, kartı 24,48 ve 72 saatlik olarak alabiliyorsunuz. Eğer bu kartı ücretsiz ulaşımda da kullanmak isterseniz “Brussels Card + STIB” şeklinde satın almanız gerekiyor ve ilk kullanımınız ile birlikte kart aktif oluyor. Kışın gittiğinizde toplu taşıma kullanmak  uygun olabilir ama diğer zamanlarda sokak aralarındaki çikolata kokuları eşliğinde yürümek daha eğlenceli.
Çikolata demişken bu şehri en güzel tanımlayacak kelimeler, çikolata, bira ve waffle  galiba. Mesela şehirle özdeşmiş. “Manneken Pis”  işeyen çocuk heykeli sizde nasıl bir duygu bırakacak bilmiyorum ama ben pek etkilenmedim.

Brüksel’de  Nerelere Gidilir , Nereler Gezilir?

Grand Place

Biz otelimizi meydana yakın bir yerden ayarladığımız için gezmeye buradan başladık. Öncelikle belirtmeliyim ki sanırım  hayatımda gördüğüm en güzel meydan burası. Görür görmez buraya yakın bir yerde yaşayıp her gün bu meydandan geçmenin
hayalini kurdum diyebilirim. İnanılmaz bir tarih örgüsü var meydanda, aynı zamanda Brüksel’in  en turistik alanlarından biri olması dolayısıyla çok hareketli, kalabalık, yaşayan bir ruhu var gibi.

İlk gözünüze çarpan yapı Hotel De Ville Brüksel Belediye Binası oluyor. Karşısında ise Maison du Roi (Kral Evi) binasında bulunan Brüksel Kent Müzesi yer alıyor. İçerisinde geçmişten itibaren şehrin nasıl değiştiğini gösteren  ufak şehir maketlerinin  de yer aldığı  müze,  son derece kapsamlı bir tarihi gözler önüne seriyor. Şehrin sembolü haline gelen Manneken Pis heykeli için ayrıca bir oda ayrılmış. Birkaç hırsızlık denemesi sonrası orijinal heykel olması gereken yerden alınıp müzeye konulmuş. Bu odada farklı kıyafetli 100’e yakın heykel var. Bu arada müzeye giriş kişi başı 8 EUR.

 

Meydanın çevresinde yemek yiyebileceğiniz, bir şeyler yiyip  içebileceğiniz bir çok yer var. Meydan gezinizi bitirdikten sonra  burada mola verip bira ve patates keyfi yapmadan gezinize devam etmeyin.

2 yılda bir Ağustos ayında çiçek festivali (Grand Place Flower Carpet) varmış  meydanda, eğer 2018 yılı için ayarlayabilirseniz harika bir görüntü olduğunu duydum.

Brüksel Çiçek Festivali
Brüksel Çiçek Festivali

Manneken Pis

Grand Place’e çok yakın olan Manneken Pis heykeli şehrin en önemli sembollerinden biri. Heykel 1619 yılında yapılmış, 61 cm boyutlarındaki küçük heykelin niçin yapıldığı ile ilgili kentte birçok efsane  anlatılmakta. Bu efsanelerden birine buradan ulaşabilirsiniz.  Bir diğer güzel ayrıntı ise özel günlerde heykele giydirilen farklı farklı kıyafetler.  Ancak bu denli ünlü olacak nasıl bir özellik taşıyor acaba  diye etrafına bir göz atmadım değil 🙂 Bence bu pazarlamanın gücü….

Manneken Pis ‘in hikayesini okumak için tıklayınız.

Atomium

Sırada bir başka turistik mekan olan 102 metre yüksekliğindeki Atomium var.  Yapı 1958 yılında Expo 58 fuarı için yapılmış, demir atomunun 165 milyar kez  büyütülmüş halinden ve birbirlerine bağlı 9  çelik küreden oluşuyor. Her bir kürede farklı aktiviteler, sergiler bulunuyor, en üst kısımda şehri 360 derece açı ile izleyebileceğiniz bir bölüm bile var. Ufak bir bilgi; burada bulunan restoranda yemek yemek için mutlaka önceden rezervasyon yaptırmak gerekiyormuş.  İnternet sitesi üzerinden
de alabileceğiniz biletler kişi başı 13 EUR, birazdan bahsedeceğim Mini Avrupa girişi ile birlikte alırsanız da 25,70 EUR.

Mini Europe

Atomium’a oldukça yakın olan  ve bizdeki Miniatürk’ün bir benzeri olan parkta  Avrupa Birliği içerisindeki yaklaşık 80 Şehirden 350 yapı sergileniyor.   Eğer merakınız varsa Atomium ’a gitmişken gezebilirsiniz.

Royal Palace (Kraliyet Sarayı)

Kraliyet ailesinin resmi sarayı olan bu yapı mimari açıdan muhteşem bir görüntü arz ediyor. Ancak sarayın merkezde olması dolayısıyla aile  bu saray yerine merkeze uzak olan Laeken Kalesi’nde yaşıyor. Eğer yaz aylarında Brüksel’e gittiyseniz sarayın çevresini  ve  içini  gezebiliyorsunuz. Ayrıca;  Sarayın  içerisinde yer alan Belçika tarihinin sergilendiği Musee Belvue  da  ziyaret edebilirsiniz.

St. Michael ve St. Gudula Katedrali Ziyaret Bilgileri

Katedral gotik mimari özelliklerini taşıyor ve Brüksel’in en ünlü dini yapılarından biri.  Katedralin bulunduğu alanda ilk olarak 8. yüzyılda bir şapel, ardından 11. yüzyılda bir kilise yapıldığı düşünülüyor. Sonrasında 11. yüzyılda Aziz Gudula’nın kutsal hazinesinin buraya getirilmesi ile yapıya Cathedrale Saint – Michel et Gudule adı verilmiş. Katedralde halen kraliyet ailesinin düğün ve cenaze merasimleri düzenleniyor.

Katedrale giriş ücretsiz ancak  içerisinde değerli eşyaların görülebileceği küçük  müzeye giriş ücretli.

Cinquantenaire Parkı

Belçika’nın özgürlüğün 50. yılı anısına yapılmış olan park Brüksel’in  sembollerinden biri sayılıyor. Bizde bu yüzden gezi rotamıza aldık parkı. Allah’tan havada güzeldi, çok dinlendik burada,  güzel fotoğraflarda çekebiliyorsunuz çünkü harika bir Brüksel manzarası var. Tabi tahmin edeceğiniz gibi bol bol da turist çekiyor park.

Cinquantenaire Parkı
Brüksel Cinquantenaire Parkı

Bu rota bizim 2 günde gezebildiğimiz yerler, bir de aklımızın kaldığı yerler onları da sizinle paylaşmak isterim belki siz süreyi daha uzun tutarsınız ve gezmek için fırsat yakalayabilirsiniz;

–              Notre Dame de la Chapelle
–              Belçika Karikatür Müzesi (Centre Belge de la Bande Dessinee),
–              Brüksel Oyuncak Müzesi (Musee de Jouet)

Brüksel ’de nerede kalınır?

Açıkçası konaklayacağınız otel tamamen sizin seyahat rotanıza, bu iş için ne kadar bir bütçe ayırdığınız ile alakalı. Biz gezi rotamız nedeniyle Grand Place bölgesine konaklamayı uygun bulduk. Öncelikle metro istasyonuna ve merkeze çok uzak olmaması,  ekonomik olması bizim için öncelikliydi. Bu arada otel fiyatları Paris’e göre daha uygun diyebiliriz, Erken rezervasyonla gecelik 100-200 Eur’ya çift kişilik konaklama gerçekleştirmeniz mümkün. Biz Booking.com ‘dan seçimimizi Mercury Hotel Bruselles ‘den yana kullandık. Otel konforlu, uygun fiyatlıydı. Memnun kaldık açıkçası.

Brüksel’de gece hayatı?

Bir gece dışarı eğlenmeye çıkalım dedik tam olarak nereyi seçeceğimizi bulamadık açıkçası. Şehirde 50‘nin üzerinde gece kübü varmış. Biz Boody Louis‘i tercih ettik içerde çok farklı bir atmosfer vardı. Gerçekten çok eğlendik. Ayrıca aklımızın kaldığı YOU, Bazaar veya Poechenellekelder’i de belki ilk siz deneyimleyip bizimle paylaşırsınız.

Brüksel ’de ne yenir, içilir?

Tabi ki bira içilir hem de farklı farklı lezzetlerde, midye yenir müthiş midye yemekleri var. Waffle ve soslu patatesi de atlamamak lazım. Birayı nerede içeceksiniz tabi ki Delirium‘da hangisini tercih edelim derseniz ben Kwak birası derim. Tadın bakalım sevecek misiniz. Ayrıca yanınıza dönüş için bol bol çikolata alın. Hatta alabilirseniz Chocopolis‘ten alın.

Brüksel gezisi rüya geçti sanki. Nerede başladı nerede bitti hiç anlamadık inanın. İnsan bir kere başladı mı keşfe durduramıyor kendini, durmakta istemiyor ama ne yazık ki fotoğraf makinemizde bir sürü anı ile bizim için kısa olan ziyaretimizi bir başka geziye yelken açmak için bu seferlik bitirdik.

Yaşananları  aklımızın bir kenarına kazımaya çalışarak çikolata kokularının bizi takip ettiği  hissi ile Brugges’in yolunu tuttuk.

Sizin de Brüksel ile ilgili paylaşımlarınız olursa okumaktan büyük zevk duyarım.

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın. https://www.instagram.com/geziyourumcom

Sevgiler,