Danimarka | Kopenhag | Gezilecek Yerler

Sıradaki yolculuğumuz İskandinavya’nın bir başka güzel ülkesi olan Danimarka.

Danimarka Hakkında Genel Bilgi ;

Danimarka İskandinavya’nın en güneyindeki en küçük ülkesi. Burada gözünüze çarpan en önemli ayrıntılar  her yerin yemyeşil olması, geçen sene itibariyle araba sayısını geçen  bisikletleri ve diğer İskandinav ülkelerine göre bayağı pahalı olması.  Ülke ağırlıkla soğuk, bu yüzden en iyi ziyaret zamanı yaz ayları. Kışın gidenler hayatları boyunca karşılaşmadıkları bir soğuk ile karşılaştıklarını  söylüyorlar. İşin enterasan kısmı bu soğuğa rağmen araştırmalarda dünyanın en mutlu ülkesi çıkıyor burası. Ve kesinlikle kibar insanların ülkesi Danimarka.

Gelelim bu heyecan verici seyahate;

Qresund Köprüsü
Qresund Köprüsü

Yurt dışı seyahatlerine başladığım ilk rotam olan Norveç/Oslo ’dan bu ülkeye doğru sabaha karşı yola çıktık. İsveç üzerinden planlanan rotamızda ilk durak Göteborg oldu. Oradan  Malmö ’ye ulaştık. Malmö ile Danimarka’nın başkenti Kopenhag ’ı birbirine bağlayan Øresund (Öresun) adı verilen yapay ada köprü ve daha sonra tünele dönen yolda gördükleriniz hayranlık uyandırıyor.

Kopenhag’ a ulaştığımızda ilk dikkatimi çeken şehrin merkezindeki tren garının etrafından başlayarak  tüm gezimiz  boyunca sık sık karşılaştığım bisiklet yığınları ve çok farklı tarzdaki mimari yapısı oldu. Danimarka bisiklet dostu bir ülke hatta bisikletçilerin rüya şehri burası sanırım. Bisiklet yolları , sadece bisikletlerin geçebildiği köprüleri  ve  bisiklet park yerleri ile  her şey bisikletliler için düşünülmüş.  Komik yanı bizim ülkemizde araba park etmek ne kadar zorsa burada bisiklet park etmek aynı dert ?

Danimarka ‘ya Nasıl Seyahat Edilir?

Danimarka Sokakları
Danimarka Sokakları

Yine de eğer bir tur ile bu şehri gezmiyorsanız  bisiklet kiralamanızı öneririm. Çünkü zaten pahalı olan bu ülkede araç kiralamak inanılmaz maliyetli. Bir diğer yol oldukça gelişmiş olan metro ağı ve otobüsler ile toplu taşıma araçları. En onemli önerimde daha sonra bana duacı olmanızı sağlayacak Copenhagen Card almanız. Kartın ücreti ilk başta gözünüzü korkutabilir ama tüm masraflar toplandığında ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Artık Kopenhag ’ın sokaklarında turlamaya hazırız.

Danimarka Gezilecek Yerler

KOPENHAG /STROGET CADDESİ

Şehrin ünlü Stroget Caddesi’ne girdiğimde hiç yabancılık çekmedim. O kadar  İstiklal Caddesi’ni andırıyor ki  hem etraftaki dükkanlar, hem de  caddelerin yapısı birbirine gerçekten benziyor.

Caddeyi turlarken hafiften  başlayan yağmur bizde olduğu gibi hayatı durdurmuyor, hatta gayet alışıldık bir durum. Temmuz ayında  insanlar şort ve tişörtle dolaşıp ıslanırken dahi kimse yağmura aldırış etmiyor.

Biz burada Araplar tarafından işletilen kebap dükkanında yemek yedikten sonra dondurulmuş  yoğurt mağazasına girip meyveli yoğurt yedik. Bu turun en keyifli yanı bir çiçek satıcısıyla sohbet etmek ve insanların bize resmimizi çekmeyi teklif etmesi kibarlığını göstermesiydi  sanırım…

 VEJLE

Daha önce  rezervasyon yaptığımız Vejle kıyı şehrindeki Vejle Camping alanında sessizliğin ve temiz havanın keyfini sürerek doğa ilebaş başa güzel birkaç gün geçirdik. Burası karşınıza geyik ve ceylanların çıktığı hatta ellerinizle onları besleyebileceğiniz güzel bir kamp alanı. Kampta kalmak, bu huzuru yaşamak  bana harika geldi ve unutulmaz bir yere  dönüştü  benim için Vejle şehri.

LEGOLAND BILLUND

Ertesi sabah erken saatlerde Vejle’ye çok yakın olan Billund’daki Legoland’a doğru yola çıktık. Eğer biletlerinizi internet üzerinden alırsanız ziyaret size daha ucuza gelecektir.

Ayrıca yine internet sitesi üzerinden gezeceğiniz yerleri önceden planlamakta çok işinize yarayacaktır. Çünkü yazları bayağı kalabalık oluyor ve alan çok büyük olduğu için tüm aktiviteleri tamamlamanız mümkün değil.

Burada Star Wars’un legolardan yapılmış karakterleri, Türk Hava Yolları uçakları ilk gözüme çarpan bölümler oldu, ayrıca çok farklı aktivitelere katılabilir, legolardan yapılma şehirler ve oyun alanlarını gezebilirsiniz.  Legoland apayrı bir şehir gibi gez gez bitmiyor, bizde günümüzün önemli bir bölümünü burada geçirdikten sonra bu alandaki çok sayıdaki restoranlardan birinde yediğimiz güzel bir yemek ile günü bitirdik.

 BONBON LAND

Bir sonraki sabah  Holmegaard’a doğru yola çıktık. Burada dünyanın en büyük lunaparklarından biri olan Bonbon Land’a gittik.

Yeme içme pahalı olduğu için dışarıdan getirdiğiniz yiyecek ve içecekleri tüketebildiğinizi bilmek eminim işinize yarar.

Gayet büyük bir alanda her türlü eğlence aktivitesini bulabileceğiniz bir lunapark burası,  bir günümüzü dolu dolu eğlenerek geçirdiğimizi söylemek isterim.

Bonbon Land ta geçirdiğimiz bol eğlenceli günün sonunda büyük bir yorgunlukla daha önce yer ayırttığımız Dyrlevvej, Præstø’daki Dyrlev Bed & Breakfast pansiyonuna doğru yola çıktık. (Ufak bir not: Mola verdiğimiz yerdeki markette Türk markalı Hayat Sularının raflarda olması ayrıca dikkatimi çekti.) Pansiyon büyük yatay iki katlı bir binaydı ve aklıma eski İskandinav filmlerini getirdi.

Odanın içi tamamen tahtadan yapılmaydı ve kapısı  büyüktü. Bahçesinde masa, hamak ve mısır tarlalarına giden bir yol vardı. Tabi ki bu durumda o mısır tarlalarına gitmemek olmazdı ?

KNUTHENBORG SAFARİ PARK

Danimarka’da toplam 4 gün geçirdikten sonra son gün dünyanın en büyük açık alanında bulunan hayvanların yaşadığı bir bahçeye Aarus, Holme’deki  Knuthenborg Safari Park’a gitmek için yola çıktık. Biletimizi alıp araba ile içeri girdikten sonra zürafalara, zebralara ve birbirinden farklı bir çok hayvana ilk kez bu kadar yakınlaştım. Arabadan inip yanlarında resim çekme fırsatı bile bulduk. Bu bahçeyi gezmek bir günümüzü aldı. İnanın mutlaka görmeniz gereken bir yer burası.

Danimarka’da ne yenir ne içilir?

Tahmin edeceğiniz gibi burada ağırlıkla tüketim balık üzerine. Ayrıca kırmızı et ve patateste ağırlıkta. Ancak diğer şeylerde olduğu gibi yeme içme de pahalı olduğu için ülkenin geleneksel tatlarından ringa balığı, uskumru balığı ve pisi balığından hazırlanan yemeklerinden  birini yeme şansı yakalayabilirsiniz.

Ayrıca ayaküstü atıştırmalık olarak Danimarka sosisini deneyebilirsiniz. Genelde öğle yemeklerinde tüketilen ve  lezzetli olan bir çeşit sandviç çeşidi olan smorrebrod’u da tavsiye ederim.

Bu güzel ülkeye yolculuğumuzu bitirdikten sonra Belçika yolculuğumuza başlamak üzere akşam saatlerinde yola çıktık…

Belçika‘ da görüşmek üzere ?

İnstagram sayfamıza ulaşmak için tıklayınız.