Oslo Gezilecek Yerler | Norveç I Frogner I Sagene Kirke

Biz Türklerin İskandinav ülkelerine gitme hayali hep olmuştur. Nasıl olmasın; üst seviyede bir refah seviyesi, yağlı boya tablolardan fırlamışçasına güzel yemyeşil bir doğa, her döneme hitap eden mimari yapılar, fotoğraf çekmeyi seven maceraperestler için sonsuz gibi gözüken kayalar, uçurumlar. Oslo şehri benim için her karesi ayrı güzellikte resmedilmiş okumaktan hiç bıkmayacağım kocaman bir çizgi roman gibiydi.

Frogner Parkı

Görmeniz gereken yerlerden ilki Oslo’nun en büyük parkı olan Frogner Parkı’dır. İçinde Norveç ‘li ünlü heykeltıraş Gustav Vigaland’ın heykellerinin sergilendiği park aynı zamanda Oslo ‘nun en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir.(Diğer adı Vigeland Parkı ‘ dır.)

Dünyanın en büyük açık hava heykel müzesi olan parka giriş ücretsizdir. Parkın kapıları Vigeland tarafından yapılan demir dökmelerden oluşmaktadır.  600’ün üzerinde insan figürü barındıran heykellerin tamamının çıplak olduğunu da atlamamak gerekir.

Parkın en ilgi çeken ve maskotu olarak bilinen parça “Kızgın Çocuk” (Sinnataggen) heykelidir. Parkı hedef alan protestocuların en çok saldırısına uğrayan heykelde o olmuştur.

1992 yılında bir defa çalınmış  Birkaç hafta sonra bu 40 kiloluk heykel bulunarak yerine daha sağlam montelenmiştir. Ayrıca protestocular tarafından defalarca farklı renklere boyanmıştır 121 insan bedeninden oluşan ve 17 metre boyuyla Monolith parkın sembolü olarak bilinir.

Sütun (Monolith)

Eseri oluşturan 180 tonluk granit bloğunu şu an bulunduğu yere getiren heykeltraş Gustav Vigeland bu eser üzerinde 14 yıl çalışmış ve ölmeden kısa bir süre önce eserini tamamlamıştır. Eserde insan hayatının çeşitli evrelerini anlatan 36 heykel bulunur.

Bu eseri görmeden asla Oslo turunu tamamlamanızı şiddetle öneririm. Gerçekten gördüğünüzde sizi büyüleyecek ve fotoğraf makinenize sarılıp güzel kareler yakalamanıza sebep olacak bu yapıdan mahrum kalmayın.

Oslo Sokakları

Oslo da en çok dikkatimi çeken konuların başında insanların hiç bir olumsuz hava koşuluna aldırış etmeden sürekli bisiklete binmeleri ve koşu yapmalarıydı.

Bu arada Oslo sokaklarında yaptığım gezilerde tadı cok hoşuma giden “bringebaer” ismini verdikleri bir çeşit böğürtlen keşfettiğimi söylemeden geçemeyeceğim. Bu meyveyi ormanda koşarken, yürüyüş yaparken de bulmanız mümkündür.

Norveç’te ulaşım çoğunlukla bisiklet otobüs ve metro ile sağlanmaktadır. Rahatça seyahat etmek için metro ve otobüste kullanılan geçiş kartları almanız gerekiyor.

Norveç ‘ te Ne Yenir ?

Doğası ile harika olan Norveç’ te sık yağan yağmurlar nedeniyle meyve sebze yetiştirmek cok kolay. Balık çeşitleri her daim taze, özellikle ünlü somon balığını yemeden dönmeniz büyük kayıp olur. Fiyatları bize göre biraz pahalı bir ülke burası ama tabi İskandinav ülkelerine gidiyorsanız bunu göze almanız gerekecek ne yazık ki . Ayrıca insanların 20 derece sıcaklıkta denize girdiğini görürseniz sakın şaşırmayın.

Sagene Kilisesi ( Sagene Kirke )

Norveç Oslo ‘da diğer bir gezilecek mekan, Sagene kilisesi. Farklı iç ve dış  mimarisiyle hemen dikkat çeken kilise kartpostal gibi görünümüyle sizi büyüleyecek , en azından beni büyüledi 🙂

Sagene kilisesinin dışarısında ve içerisinde fotoğraf çekinmeyi ihmal etmeyin derim unutursanız büyük bir kayıp yaşarsınız benden söylemesi…

Opera House

Şehir merkezinde bulunan ‘ Oslo Opera House ‘opera binası da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Opera sahnesi izlemek için gitmeseniz bile ki pahalıdır diye düşünüyorum 🙂 İçerisini mutlaka gezmenizi öneririm gerçekten farklı ve göze hoş gelen bir mimariye sahip bir yer gitmeyi ihmal etmeyin derim.

oslo opera house
oslo opera house

Bu binanın yakınında Cruise gemilerini de görebilirsiniz.Zamanınız ve imkanınız varsa fyordlara ve farklı ülkelere bu gemiler ile eğlenceli bir yolculuk yapılabilir.

Rockefeller Music Hall

Sabahın erken saatlerine kadar kesintisiz müzik ve eğlence istiyorsanız eğer Oslo’nun en iyi eğlence mekanlarından 1986 yılında açılmış olan Rockefeller Music Hall’ i tavsiye ederim. Burada güzel arkadaşlıklar edinip, eğlenebilirsiniz , etkinlik takvimini takip ederseniz güzel bir konsere de denk gelebilirsiniz. Bu soğuk ülkenin insanlarının çok sıcak olduğunu Fotoğrafıma bakınca da anlayabilirsiniz.:)

Oslo Rockefeller Music Hall
Oslo Rockefeller Music Hall

Holmenkollen kayak merkezi ( Holmenkollen Ski Area )

Son olarak bahsetmek istediğim yerlerden biri de genelde kış mevsiminde kullanılan ve bir çok etkinliğin yapıldığı Holmenkollen kayak merkezi ( holmenkollen ski area ) burası da bir çok turistin uğradığı yerler arasındadır.

Girişinde bulunan mağazadan güzel hediyelik eşyalar bakıp alabilir ve Oslo şehrini tepeden görebilirsiniz. Girişi ücretlidir. Kendime beğendiğim birkaç anahtarlık ve bir mont almıştım.

Yazımı umarım beğenirsiniz size Norveç geziniz sırasında yardımcı olacağını düşünüyorum…

 

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın.