Roma Gezilecek Yerler | İtalya Gezi Notları

Yurt dışı gezi sayısı arttıkça yaşanan tecrübeler paralelinde daha konforlu nasıl seyahat edileceği konusunda rahatlıyorsunuz. İlk seyahatteki heyecan, ellerin ayakların birbirine dolaşması  hisleri daha sonraları yerini yeni yerler görme heyecanına bırakıyor .Bu sefer ki yurt dışı rotamız İtalya’nın Roma şehri.

Avrupa’ya yapılacak seyahatlerde   planlanacak ilk 3-4  ülkeden biri İtalya . Biz gezimizi bir haftaya yaydık bu sefer, en az üç şehir gezme amacındayız. Roma’dan  diğer şehirlere ulaşım kolay olduğu için bu şehirden keşfe başladık. Gezi için yine çok turistik bir şehir seçtiğimiz için naçizane tavsiyem yazın kalabalık olan turistik dönemlerden uzak durmanız. 3 milyonluk şehir nüfusunun yaz aylarında 5-7 milyona ulaştığı söyleniyor. İşte ben o kalabalık içerisinde koşuşturma halindeki gezmeyi sevmiyorum. Her yazımda belirttiğim gibi yine ilkbahar sonbahar ayları için seyahat ayarlamanızı tavsiye edeceğim. Yolculuğunuzu İstanbul’dan planlayacaksanız Roma’nın hava durumu İstanbul ile paralel diyebilirim.  Paris’ten daha ucuz olsa da yine de her turistik şehir gibi pahalı. O yüzden tatili uygun maliyetlerle planlamak için de bazı ufak tüyolarım olacak yazıda…

 

Roma’ya Nasıl Gidilir?

Öncelikle belirtmeliyim ki İtalya’da Schengen vizesi ile giriş yapabileceğiniz ülkelerden ancak buranın artısı daha uzun süreli ve daha rahat vize alabilmeniz. Hele daha önce yurt dışına çıktıysanız bu süre daha da  kısalıyor. Bu yüzden uçak biletinizi 3 ay önceden almanız büyük bir sıkıntı çıkmazsa vizenizi rahatlıkla alabileceğiniz için sorun olmuyor. Biz  2,5 ay önce aldığımız biletler ve Pegasus Havayolları ile yaptığımız aktarmasız 2,5 saatlik yolculuğumuz için kişi başı yaklaşık 1000-1100 TL arası uçak bilet parası ödedik.

Roma’da  Şehir İçin Ulaşım Nasıl Yapılır?

Roma’da 2 adet havaalanı var. Türkiye’den kalkan THY ve Pegasus Havayolları’na ait uçaklar  Fiumicino Havalimanı’na iniş sağlıyor. Buradan şehir merkezine ulaşım en ucuz ve rahat şekliyle otobüs firmalarının suttle hizmetleri ve Terravision  Otobüsü  ile sağlanıyor.  Bu şekilde yaklaşık 5 EUR’ya şehir merkezi sayılan Termini İstasyonu’na ulaşabilirsiniz. Biletleri online  olarak da alabileceğiniz yolculuk yaklaşık 55 dakika sürüyor, gayet de konforlu.

Tercihiniz metro olursa yaklaşık 32 dakikada Termini İstasyonu’nda olabilirsiniz ancak bu biraz daha maliyetli bir taşıma yöntemi oluyor. Kişi başı 14 EUR gibi…

Roma’da kaldığımız süre boyunca toplu taşıma araçlarını uzun süre  beklemek zorunda kaldık ne yazık ki. Avrupa’nın diğer şehirlerde çok dakik bir şekilde sağlanan bu hizmet burada zamanınızın bir kısmının boşa harcanmasına sebep oluyor, bu yüzden biz  bol bol yürümeyi tercih ettik.

Bu arada gezi süreniz boyunca kullanabileceğiniz Roma Pass Card’tan da biraz bahsedelim. 48 ve 72 saatlik alabileceğiniz kartların bedeli sırasıyla 28 ve 38,50 EUR. 48 saat için olan kart ile ücretsiz yapacağınız şehir içi yolculukların yanı sıra 1 adet müzeyi bedava gezebiliyorsunuz, 72 saatlik kart ile 2 müzeyi ücretsiz gezmeniz mümkün. Başlangıçta ücret yüksek gelebilir, bu şehri ne kadar dolaşacağınıza bağlı olarak değerlendirilmeli bence.

Yine her gezi de olduğu gibi bir başlangıç noktası belirledikten sonra bir şehir haritası ile birlikte gezimize başlıyoruz. Bu sefer merkezimiz Termini İstasyonu…

Roma’da  Nerelere Gidilir, Nereler Gezilir?

Collesium (Kolezyum/Colosseum)

Roma’da filmlerde  izleyerek hakkında hayaller kurduğunuz Kolezyum’u bir anda karşınızda görmek inanılmaz bir duygu. Hele Gladyatör filmi hayranı olan benim gibilerin ağızları bir karış açık kalıyor olmalı. Kolezyum’un  55.000 kişilik  izleyici kapasitesi mevcut ve 80 farklı girişe sahip.

Dünyanın en büyük amfi tiyatrosu olan yapı MS 72 yılında yapılmış, başta tiyatro gösterileri için inşaa edilmiş olsa da tarihin en kanlı gösterilerine tanıklık etmiş.

Yalnız özellikle belirtmeliyim ki Roma’nın en turistik mekanı olan yapıya giriş için uzayıp giden bir kuyruk beklemeniz gerekiyor. İşte burada devreye Roma Pass Card giriyor. Çünkü biz bir müzelik bedava giriş hakkımızı burada kullandık ve bu kartla giriş için tahsis edilen turnikelerden sıra beklemeden geçtik.  Diğer bir seçenekte gelmeden önce internet üzerinden biletinizi online almanız.  Bu arada giriş ücreti the Roma Forum ve Palatino Tepesi giriş ücreti ile birlikte 16 EUR ve her ayın ilk haftasının Pazar günü  giriş ücretsiz. Açılış  saat 08:30,  mevsime göre kapanış saati değişiyor.

Kolezyum’un  girişinde gladyatör kostümlü kişiler var isterseniz hatıra fotoğrafı çektirebilirsiniz. Söylemeden geçemeyeceğim, buradan atıştırmalık bir şeyler almayı düşünmeyin hem çok pahalı hem de lezzetsiz. Yeme içme işini buraya gelmeden önce tamamlamaya bakın.

Roma Forum

Kolezyum gezimizi tamamladıktan sonra aldığımız  bilet  ile  giriş yapabileceğimiz ve Kolezyum’a yürüme mesafesi olan Roma Forum’a doğru ilerliyoruz. Bu alan yüzyıllar  boyunca imparatorluğun her alanında merkez  olarak kullanılmış. İnanılmaz ihtişamlı binalar, dini yapılar, anıt ve tapınaklar var Forum’da.  Benim en çok hayran kaldığım yapıların başında Septimius Severus Zafer Takı, Vesta Tapınağı ve Vesta Bakireleri Evi, Curia, Titus Zafer Takı, Vespasianus Tapınağı, Satürn Tapınağı, Faustina Tapınağı var.  Açılış saati 08:30 ancak kapanış saati mevsimsel olarak değişiyor. Bir dönem ise tamamen kapanıyor o yüzden ziyaretten önce resmi web sitesinden kontrol etmenizde  fayda var.

Ayrıca; Forum’a yakın çevrede  sadece  sokak satıcıları var, onlarda pahalı yani Kolezyum gezisinde belirttiğim konu burada da geçerli o yüzden tok bir şekilde Forum’u ziyaret etmenizi öneririm.

Yaz aylarında ise forumu gezmek istiyorsanız, direk sıcağa maruz kalacağınız için sabahın erken saatlerini veya akşam üzerini tercih etmenizde fayda var

Palatino Tepesi

Forumun 40 metre ilerisinde kentin en eski bölgesi olarak anılan Palatino Tepesi yer alıyor. Tepe tarih severler için muazzam bir kaynak niteligi taşıyor. Tepede İmparator Augustus’un ve eşi Livia’nın evleri başta olmak üzere Kybele Tapınağı, Flavia Sarayı, Farnese Bahçeleri, Hipodrom gibi önemli yapılar yer alıyor. Palatino’da ayrıca gezebileceğiniz küçük bir müze de var.

Trevi Çeşmesi (Roma Aşk çeşmesi)

Geldik bir çok filme konu olan bir başka tarihi mekana. Sormadan söyleyeyim içine para attığınızda dileğinizin gerçek  olacağına ve Roma’ya tekrar gelineceğine inanılan çeşmeye bende bir dilekte bulunup para attım. Belki de dileğim gerçekleştikten sonra buraya tekrar gelirim. Çeşmeden her hafta binlerce EUR toplanıp hayır kurumuna bağışlanıyormuş. Bu kadar çok insan inanıyorsa bir gerçekliği olmalı değil mi?

Trevi üç yol anlamına geliyormuş. Çeşmenin bulunduğu alana üç yoldan ulaşıldığı için bu adı aldığı düşünülmekte. 1732 yılında yapımına başlanıp 30 yılda tamamlanmış. Ayrıca,  çeşmede farklı heykeltraşlar tarafından yapılan çok sayıda heykel görebilirsiniz.

Çeşmenin ortasında Neptunus heykeli (Yunan mitolojisinde denizler, depremler ve atlar tanrısı), solunda Ceres heykeli (anne sevgisinin ve büyüyen bitkilerin tanrısı) ve sağında ise Salus heykeli (sağlık tanrıçası) var.

Belirtmeden geçemeyeceğim,  gece çeşme gündüze göre daha büyüleyici gözüküyor. Romalılar ışıklandırma işinde inanın çok iyiler.

İspanyol Merdivenleri ve İspanyol Meydanı (Piazza di Spagna)

Trevi Çeşmesi’ne yürüyerek 10 dakika mesafede bulunan 135 adımlık  merdivenler ve merdivenlerin bulunduğu meydan adını bölgede bulunan İspanyol Elçiliğinden almış. Yerel halkın ve turistlerin  toplanma ve buluşma noktası burası. Şehrin en ünlü alışveriş caddesi olan Via Condotti de merdivenlerin hemen karşısında yer alıyor. Ayrıca çevresinde çok sayıda alışveriş yapılacak dükkan ve yemek yiyebileceğiniz alanlar mevcut. Dikkat edilmesi gereken noktaya gelirsek merdivenlerin üzerinde yeme içme yasak.

Merdivenlerin üst kısmında Trinita dei Monti Kilisesi, alt kısmında ise Fontana Della Barcaccia Çeşmesi var. Hazır buradayken ziyaret etmek isteyebilirsiniz.

 

Vatikan

Gelelim dünyanın en küçük ülkesindeki gezimize. Katoliklerin dini merkezi olan Vatikan’ın nüfusu 900 kişi ve Papa tarafından yönetiliyor.

Burayı bir günde gezip bitirmeniz imkansız. O yüzden size kesin gitmelisiniz dediğim yerleri tercih edebilirsiniz. Vatikan’a giderken dikkat etmeniz gereken nokta kıyafetlerinizin uygun olması. Şortla veya kısa ve dekolte kıyafetle içeri giremiyorsunuz. Bir diğer önemli konu biletinizi gelmeden önce almanız, yoksa yine uzayan kuyruklara maruz kalabilirsiniz.

Gelelim mutlaka görmelisiniz dediğimiz yerlere; 10 adet müzeye ev sahipliği yapıyor Vatikan.  Sistina Şapeli ve Raffaello odaları hayran kalınacak yerlerin başında geliyor. Sonraki durak ise San Pietro Meydanı  ve Dünyanın en büyük kiliselerinden biri olan San Pietro Bazilikası.

Ayrıca kalan vaktinizi diğer müzelerde değerlendirebilirsiniz. Şunu rahatlıkla  söyleyebilirim ki; Vatikan  gördüğüm en zengin müzeleri bünyesinde barındırıyor.

Sant Angelo Kalesi (Castel Sant Angelo)

Vatikan’dan rahatlıkla ulaşabileceğiniz bu kale Roma’ya gittiğinizde mutlaka gidilmesi gereken yerlerden biri. Özellikle Melekler ve Şeytanlar kitabını okuduysanız ya da filmini izlediyseniz  sizin içinde benim gibi inanılmaz bir deneyim olacaktır.

Sant Angelo kalesi M.S. 139 yılında mozale olarak yapılmış. Ortaçağ’da ise kaleye çevrilmiş. Siyasi karışıklık dönemlerinde papaya ev sahipliği yapan kale bir dönem de kanlı infazlara sahne olan  bir hapishane olarak kullanılmış. Zaten girer girmez o kasvetli hava sizi karşılıyor. Ayrıca kalenin Türk tarihinde de önemli bir yeri var. Çünkü Fatih Sultan Mehmet’in oğlu olan Cem Sultan bu kalede hapis yatan mahkumlar arasındaymış.

Bu arada papanın kaçış  güzergahı olarak belirlenen kale ile Vatikan arasında gizli bir geçit bulunduğunu öğrenmekte beni bayağı şaşırttı. Pazartesi günleri  ve Ocak ayında kapalı olan kaleye diğer günler giriş 09:00 da başlıyor ve ücreti 14 Eur.

Castel Sant Angelo photo:francesca_polcini
Castel Sant Angelo

Santa Maria Maggiore Bazilikası

Roma’nın en büyük 4 bazilikasindan biri olan ve Meryem Ana’ya adanan en büyük kilise olan Santa Maria Maggiore ‘nin yapılış hikayesi oldukça ilginç. Bazilika, Papa Liberus tarafından 4. yüzyılda  Meryem Ana’nın rüyasında kendisine görünmesinden sonra yapıldığı rivayet ediliyor. Altınlar ile süslü farklı mimari tarzlar barındırıyor. Bence en etkileyici kısmı ise  kilisenin tepesinde yer alan piramit şeklinde olan Romanesk çan kulesi.

Bu arada belirtmeden geçmeyelim giriş ücretsiz.

Roma - Santa Maria Maggiore Bzilikası
Roma – Santa Maria Maggiore Bzilikası

Pantheon Tapınağı

Tapınak ismini tüm tanrılar anlamına gelen Pantheon kelimesinden alıyor ve  buradan Antik Roma’nın bütün tanrıları için inşa edildiği anlaşılıyor. Aynı zamanda Roma tarihinde önemli yer tutan kişilerinde mezarlarını barındırıyor.

Girişi ücretsiz olan Tapınağın en önemli yeri ise 43 metre uzunluğundaki kubbesi. Kubbe yapımı için  eski Romalılara özgü bir çeşit beton kullanılmış. Kubbenin ortasında bir delik var. Bu delik içeri ışık girmesini sağlayan tek nokta ve aynı zamanda  deliğin şeytanların gökyüzüne çıktığı yer olduğuna inanılıyor. 

Giriş ücretsiz, pazartesi ve cumartesi günleri 08:30-19:30, pazar günleri ise 09:00-18:00 arasında gezilebilir.

Piazza de Venezia

Roma’nın merkezi olarak düşünülecek meydanı burası. Çok hareketli, kalabalık ve bir o kadar eğlenceli. Turistlerin en uğrak yerlerinin başında gelen meydan ismini Venedik Elçiliğinden almış.

Meydanın ortasında büyük bir anıt var. Girişi ücretsiz olan anıt I. Dünya Savaşı sırasında ölen 11 askerin anısına yapılmış. Anıtta hiç sönmeyen bir ateş yanıyor ve askerler önünde nöbet tutuyor.

Fotoğraf çekmek için can atacağınız, birşeyler atıştırıp alışveriş yapacağınız harika bir meydan burası, keyfini çıkartın. Müthiş sokak sanatçıları var meydanda ve gecesi de ayrı güzel.

Roma öyle bir şehir ki kaldığınız süre boyunca  gezmeyi bitiremeyebilirsiniz açık hava müzesi gibi bir kent.

Bu yüzden eğer bizim daha çok vaktimiz var derseniz bizim bir sonraki ziyaret planımıza aldığımız yerleri de yazayım da burada dursun. Bakarsınız siz bizden önce gidip deneyimlerinizi buradan bizimle paylaşırsınız.

– CapitolinoTepesi

-Piazza Navona

-Piazza di Popolo

-Villa Borghese

-Trastevere

-Via del Corso

Roma’da Nerede Kalınır?

Bu aslında biraz bütçenize ve rotanıza bağlı olarak değişebilir. Öncelikle belirtmeliyim ki uygun fiyata, temiz hosteller var şehirde.

Lokasyon olarak  bizim de tercih ettiğimiz Merkez Tren istasyonu(Termini)çevresinin konaklama için uygun diye düşünüyorum. İlk neden Roma’nın en çok otelinin olduğu bölgenin burası olması. Diğer neden merkezden daha uygun fiyatla daha kaliteli otellerin bulunması ve son ve çok önemli başka bir konu ise ulaşım.

Biz Hotel Nord Nuova’da konakladık. Kişi başı yaklaşık 100 Eur ödedik. Tarihi bir otel olan mekanda wifi mevcut, odalar temiz ve istasyona 5 dakika uzaklıktaydı.

Roma’da Gece Hayatı

Roma’da gece hayatının renkli olduğunu hep duyardım ve deneme şansı yakalar yakalamaz Ice Club’de denemek istedim. Müzikler vasat olsa da her şeyin buz olduğu,(oturduğunuz yerden bardaklara kadar) içerisinin sürekli -5 derece olduğu bir ortamda bulunmak çok eğlenceli ve unutulmaz bir deneyimdi. Giriş için kişi başı 20 Euro ödedik. İnanın değerdi.

Roma’da Ne Yenir?

Roma’da bir Türk olarak aç kalmanız imkansız çünkü hem pizzaları, hem makarnaları damak zevkimize uygun. Uygun fiyata kilo ile pizza dilimleri satın alabilirsiniz. Oturup yiyebileceğiniz gibi dilerseniz daha uygun fiyata hem dolaşıp hem de pizzanızı yiyebilirsiniz. Ben makarnalarını da çok leziz buldum. Bizim makarnalarımıza göre daha diri pişiriyorlar ve harika sosları var.

Ama ben bir dondurma sever olarak doldurmalarına aşık oldum. Rengarenk dondurmaları müthiş lezzetli. Size bir çok yerde şubesi olan “Blue Ice” dondurmacısını öneririm.

Bir ufak hatırlatma da burada çeşmeden akan sular son derece temiz ve lezzetli. İçiniz rahat ederek bizim gibi rahatlıkla içebilirsiniz.

Şehrin Kuruluş Hikayesini Okumak için tıklayınız.

Yeni seyahatlerde görüşmek üzere. Önerilerinizi ve eleştirilerinizi bekliyorum.

Foto Galeriye Ulaşmak İçin Tıklayınız…

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın. https://www.instagram.com/geziyourumcom

Sevgiler,

3 thoughts on “Roma Gezilecek Yerler | İtalya Gezi Notları

 • 6 Aralık 2018 tarihinde, saat 22:59
  Permalink

  It’s an awesome article designed for all the internet people;
  they will take benefit from it I am sure.

 • 24 Şubat 2019 tarihinde, saat 09:57
  Permalink

  Hello. And Bye.

 • 5 Mart 2019 tarihinde, saat 21:50
  Permalink

  Hello. And Bye.

Yorumlar kapatıldı.