Abant Gölü Gezilecek Yerler | Abant Gölü Giriş Ücreti

Bahar ayları gelip havalar ısınmaya başlayınca kışın çok fazla hareket etme kabiliyeti bulamayan bizler güneşin ve  doğanın bizi çağıran sesine doğru çekilmeye başlıyoruz. Sizde bizim gibi bu  karşı konulamaz çekim alanına girmeye başlayanlardansanız  ve  bunun için  ufak bir hafta sonu kaçamağı planlıyor iseniz  bu yazı  tam size göre.  Bir doğa harikası olan Abant Gölü  ’nü  bizimle birlikte keşfe çıkmaya  davet ediyoruz sizi.  Kışın ayrı güzel olduğunu duyduğumuz gölün ben ilk bahardaki uyanış halini de çok sevdim.

Gezinizi günü birlik ayarlayabileceğiniz gibi dilerseniz bizim gibi bir gece konaklamayı tercih ederek yakın yerlere yapacağınız gezilerle birlikte unutulmaz bir hafta sonu yaşayabilirsiniz.

Abant Gölü Hakkında Kısa Bilgi

Bolu’nun Mudurnu ilçesi’nde yer alan göl, Abant Milli Tabiat Parkı’nın içerisinde bulunuyor. Göl çevresi zengin bir bitki örtüsüne sahip ve gölün içerisinde Abant Alası denilen kendine özgü bir çeşit alabalık türü  bulunuyor.

Abant Gölü’ne nasıl gidilir?

Özel araçla gelmek isterseniz İstanbul’dan Abant’a ulaşmak için Anadolu Otoyolu üzerinden Kaynaşlı ayrımından çıkarak Bolu Dağı çıkışında Abant yoluna saparak tabelaları takip etmeniz gerekiyor.

Eğer toplu taşıma ile gelecekseniz Bolu şehir merkezindeki terminalden iki saatte bir kalkan Abant Birlik dolmuşları ile buraya ulaşmanız mümkün.

Abant Gölü Gezilecek Yerler

Daha önce Bolu Yedigöller’e gitmiş biri olarak Abant Gölü’ne ulaşımın çok daha kolay olduğunu belirtmeliyim. Yedigöller Milli Parkı’nın virajlı yollarını görmüşken ve benzer şekilde zorluğa kendimizi hazırlamışken yolculuk rahat geçince  daha keyifli başladı gezimiz. Biz yollardaki kalabalığa karışmamak için  kahvaltıyı Abant’ta yapmak üzere sabah erken saatlerde yola çıktık. Abant yolu üzerinde irili ufaklı bir çok kahvaltı mekanı mevcut.  İsterseniz sizde erkenden yola çıkıp bu mekanlarda kahvaltı yapmayı planlayabilirsiniz. Sonra da rahat rahat parkı gezebilirsiniz.

Parka giriş ücretli;

Abant Tabiat Parkı’na Giriş Ücretleri;
  • Yaya Girişi: 5 TL
  • Motosiklet: 7 TL
  • Otomobil: 15 TL
  • Çadır Yeri: 20 TL
Göl Etrafında Tur

Çevresi 6,5 km. olan gölün etrafında sizi pek çok alternatif gezi planı ve aktivite bekliyor; piknik, kamping, ata binme, yürüyüş, bisiklet ve faytonla gölün etrafında  tur gibi. Ayrıca  parkın  girişinde bulunan satış reyonlarından da yöresel lezzetler ve hediyelik eşya satın alabilirsiniz.

Girişte bulunan park alanlarına arabanızı park ettikten sonra dolaşmak için iki alternatifiniz var. Otoparkın biraz ilerisinde bisiklet kiralayabileceğiniz bir ofis bulunuyor. Ancak belli bir saatten sonra bisiklet bulamayabilirsiniz çünkü bisikletlerle gölün etrafını dolaşmayı tercih edenlerin sayısı bir hayli fazla. Tek kişilik bisiklet için fiyat 20 TL, çift kişilik için ise 30 TL. Biz hiçbir kareyi kaçırmamak için yürüyerek gölün etrafını turlamayı tercih ettik. Bu yüzden iyi bir çift spor ayakkabı ve güzel bir hava şart. Ufak bir mola vererek ve bol bol çevreyi fotoğraflayarak yürüyüşümüzü yaklaşık 2,5-3  saatte tamamladık.

Piknik

Etrafta güzel havada piknik yapmanın keyfini süren çok sayıda insan vardı. Piknik yerleri  geniş  bir alana yayıldığından rahat hareket edebiliyorsunuz. Yer yer top oynayanlara, kurdukları hamakta keyif yapanlara rastlamak mümkün. Faytonla geziye çıkanların sayısı da azımsanmayacak şekildeydi. Ama atların çelimsizliğine rağmen ara ara dört nala koşturulmasına yüreğimiz dayanmadı aslında. Gölün çevresinde faytonla tam bir tur için 80 TL, yarım saatlik kısa bir tur için 60 TL ödeme yapmanız gerekiyor.

Parkta kafe ve restoranlar da mevcut. Biz bu kafede manzaraya karşı bir kahve keyfi yaparak soluklandık. Ayıca bu mekanları kahvaltı ve diğer öğünler içinde rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Biraz kafenin biraz ilerisinde ise “at binme” alanında çocuklarınız veya belki de siz ata binme deneyimi yaşayıp güzel hatıralar edinebilirsiniz. Biz balık tutan birkaç kişi bile gördük. Eminim insanı çok rahatlatan bir aktivitedir.

Ayrıca parkın biraz ilerisinde kamp alanı mevcut. Sanırım bu alanlar için Nisan sonrası aylarda konaklamak uygun olacaktır. Çünkü gündüz gece arasında bayağı bir sıcaklık farkı olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Bu Arada Abant Efsanesini ve Gölün Nasıl Oluştuğunu Öğrenmek İçin Tıklayınız.

Abant’ta nerede kalınır?

Aslında gölün etrafındaki otelleri görünce şaşırmadım desem yalan olur. Özel koruma altına alınan bir bölgede direk otel görmek beni biraz üzdü aslında. Ama neyse ki otellerin mimarisi doğa ile uyumlu. Burada bulunan Abant Palace Otel ve Büyük Abant Otel’inin ücretleri bayağı yüksek.  Biz parka 20 dk. uzaklıktaki Vonresort Abant Otel’de konakladık. Otel ücreti de  nispeten uygundu. İki kişilik oda için yarım pansiyon konaklamada 330 TL ücret ödedik. Çokta memnun kaldık. Ayrıca; Otel ile ilgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Bu arada yol üzerinde konaklanabilecek çok sayıda otel mevcut.

Biz yorucu ve bir o kadar keyifli turumuzun ilk gününü bu tabiat parkının güzel havasında tamamlayıp hem dinlenmek hem de gelecek rotamız olan Mudurnu için enerji toplamaya…..

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın. https://www.instagram.com/geziyourumcom

3 thoughts on “Abant Gölü Gezilecek Yerler | Abant Gölü Giriş Ücreti

Yorumlar kapatıldı.