Adana Gezi Notları | Gezilecek Yerler

Hepimizin hayallerinden bir tanesidir yöresel lezzetleri yerinde tatmak.Biz de bu hayalimizi gerçekleştirmek adına aylar öncesinden planladığımız Adana, Gaziantep ve Şanlıurfa illerini kapsayan turumuzu ,gezi  programımıza aldık. Oldukça uzun bir yazı olmaması adına bu yazımda ilk olarak Adana’dan bahsetmek istiyorum.

Gezi Başlangıcı

3 ay öncesinden Mart ayına planladığımız gezi için, İstanbul – Adana  gidiş-dönüş biletine  95 TL ücret ödedik. Gitmeden önce tüm planlarımızı yapmıştık izlenen videolar , okunan yazılar, kiralanacak araba, kalınacak otel gibi.

Adana'ya Gidiş
Adana’ya Gidiş

20 Mart günü İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan, 1 saat 15 dakika gibi bir sürede Adana Havalimanına ulaştık. Çok sayıdaki araç kiralama firmaları arasından bütçemize en uygun olan Garenta firmasını tercih ettik ve oldukça memnun kaldık. Fiyatlar sürekli  değiştiği için yanlış bilgi vermemek adına fiyat belirtmekten kaçınıyorum. Bizim gibi 4-5 kişilik bir grup iseniz araba kiralamak en mantıklı seçenek olacaktır. Garenta firmasına ulaşmak için tıklayınız.

BirBiçer Ciğer – Kebap

Gezide kullanacağımız arabayı kiraladıktan sonra kahvaltı için ilk durağımız  havalimanına yaklaşık 5-10 dakika uzaklıkta olan Birbiçer Ciğer ve Kebap Salonu oldu. Havalimanında uçaktan inenlerin kahvaltı için soluğu burada aldıklarını mekana oturunca fark edebiliyorsunuz. “Kahvaltıda ciğer mi yenir ? sorusunu soranlar için belirtmek isterim ki yeniyormuş ve oldukça da güzel oluyormuş.:) İnanın bende gitmeden önce sizin gibi  ön yargıyla yaklaşıyordum.

1952 yılından beri hizmet veren ve ücretsiz otoparkı bulunan Birbiçer ‘in oldukça salaş bir mekan olduğunu belirtmek isterim.Adana’ya gelen ünlü isimlerinin de uğrak mekanı olan bu yerin ciğer konusunda oldukça başarılı olduğunu ciğerin tadına bakınca sizde anlayacaksınız.Bol mezesi ve sunumu oldukça güzel olan Birbiçer Ciğer’de 4 kişi yaklaşık 90 TL hesap ödeyerek mekandan ayrılıp şehri keşfe çıktık.

Tarihi Taş Köprü ve Sabancı Merkez Cami

Birbiçerden çıkıp arabayla  5-10 dakika uzaklıkta olan  Tarihi Taş Köprü ve Sabancı Merkez Caminin bulunduğu Adana Merkez Parka gittik. Seyhan  Nehri kıyısında kurulan bu park aynı zamanda Türkiye’nin  en büyük parklarından birisi olma ünvanını da  taşıyor.  Adana Merkez park altında kurulu kapalı otoparka yaklaşık 7 TL  ücret ödedikten sonra gezimize yürüyerek devam ettik.

Adana Tarihi Taş Köprü

Seyhan Nehri üzerinde kurulu olan ve yıllardır ayakta duran Tarihi Taş Köprü şehrin Seyhan ve Yüreğir ilçelerini birbirine bağlıyor.319 Metre uzunluğunda olan ve eski adıyla Justinianus Köprüsü Adana’nın simgelerinden bir tanesi. 2007 yılında restore edildikten sonra araç trafiğine kapanan köprü  Dünyanın halen kullanılan en eski köprüsü olma özelliğini taşıyor.Burada arka plana Sabancı Merkez Camisini de alarak bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.Beni üzen en olumsuz şey ise köprüye yazılan yazılardı.

Sabancı Merkez Cami

Merkez Parkta ihtişamıyla sizleri selamlayan bir diğer yer ise Sabancı Merkez Cami.1998 yılında hizmet vermeye başlayan 6 minareli ve yaklaşık 59.000 m2 alan üzerinde kurulu olan cami şehrin Taş köprü ile birlikte sembollerinden birisi olma özelliğini de taşıyor.Oldukça modern ve gösterişli olan cami 28.500 kişiye ibadet imkanı sunuyor.Bu camiyi ülkemize kazandıranlara ve emeği geçenlere teşekkür edip gezimize devam ediyoruz.

Sinema Müzesi

Adana’da bizi memnun eden önemli olay gezilecek bütün yerlerin yürüme mesafesinde olmasıydı. Şehri gezerken tesadüf eseri karşılaştığımız Sinema Müzesini de gezmeden gezinizi tamamlamayın derim. Yeşilçam‘ın bir çok ünlü isminin fotoğrafının ve film afişlerinin bulunduğu bu yere giriş ücretsiz. Burada bol bol fotoğraf çektireceğinize de eminim.

Atatürk Evi ve Müzenin Kahvesi

Atatürk’ün Adana’ya geldiğinde konakladığı, yaverleriyle birlikte ülke sorunlarını özellikle Hatay sorununu istişare ettiği Atatürk Müzesini de gezmeyi unutmayın. Sinema Müzesinin hemen yanından olan Atatürk Evi Müzesi’ne giriş ücretsiz.Buradan hediyelik eşya da alabilirsiniz.

Ramazanoğlu Medresesi

1495 yılından Ramazanoğlu Halil Bey tarafından yaptırılan camiyi gezip cami avlusunda çay içerek dinlenebilirsiniz.

Adana Tarihi Büyük Saat ve Çarşısı

Adana’da bir diğer durağımız ise 32 metre uzunluğuyla Türkiye’nin en uzun saat kulesi olan Tarihi Büyük Saat ve etrafında yer alan çarşısı oldu. Çarşının içerisinde  Şehre ait şalvar ve şapka gibi yöresel kıyafetleri satan dükkanlar, kalaycılar ve tabi ki dürüm ve ciğer salonları mevcut. Yine çarşı içerisinde bulunan Lokum ve Cezerye dükkanlarına da ayrı bir parantez açmak isterim.

Yeni Uğur Lokum ve Cezerye

Tarihi çarşının içerisinden bulunan Yeni Uğur Lokumcusu’nda tam anlamıyla lokuma doyduk diyebilirim.Lokumu sevmeyen biri olarak bu lokumcu bana daha önce yediklerimin lokum olmadığını öğretmiş oldu.İkram olarak yaklaşık yarım kilo lokum yediğim söylenebilir. 🙂 Tadına bakınca eminim lokum ve cezerye almadan burayı terk edemeyeceksiniz.Çalışanların güler yüzlü ve samimi olduğunu da ayrıca belirtmek isterim.

Yağ Cami

Evliya Çelebinin seyahatnamesinde Eski Cami olarak geçen Yağ cami ismini önünde kurulan yağ pazarından almış.Eskiden Kilise olarak kullanılan cami 1501 yılında Ramazanoğlu Halil Bey tarafından camiye çevrilmiştir.

Arzu Şalgam

Yağ Caminin yanında bulunan Arzu Şalgam’dan Şalgam içmenizi de tavsiye ederim.

Kaburgacı Yaşar Usta

Adana’da yemek için ziyaret edeceğiniz o kadar fazla yer var ki bunlardan bir tanesi de Kaburgacı Yaşar Usta.Oldukça kalabalık olan kaburgacı Yaşar Usta’nın mekanı da tercihleriniz arasında olabilir. Kaburgacı Yaşar Usta’da 4 kişi 120 TL hesap ödedik.

Kebapçı Mesut

Gelelim Adana’da en çok beğendiğimiz yere, gezip gördüğümüz her yer bizde farklı bir etki yarattı.Ancak bu yerler arasında “1921 yılından beri aynı yerde hizmet veren Kebapçı Mesut çalışanların yaklaşımı ve dükkan sahibinin hoş sohbetiyle farkını ortaya koydu.Burada 4 kişi adana dürüme 90 TL hesap ödedik.Yediğimiz en güzel adana dürüm buradaydı diyebilirim.Çok sayıda ünlünün fotoğrafının duvarlarda olduğu bu yeri gezmeden ve dürümünün tadına bakmadan gezinizi tamamlamayın.

Şırdancı Bedo

Bu lezzet gezimizde son durağımız Şırdancı Bedo oldu.Adana’nın yöresel yemeklerinden birisi olan şırdan hayvanın midesinin bir bölümünden yapılıyormuş.Görünüşü akla başka şeyler getirse de bol kimyonlu şırdanın Adana’da hastaları olduğunu  söylemek isterim.Biz şırdan yemek için Şırdancı Bedo’yu tercih ettik tanesine 8 TL ödediğimiz şırdan hakkında  en azından fikir sahibi olmak için tadına bakmanızı öneririm.

Foto Galeriye Ulaşmak için Tıklayınız…

Böylece Adana gezimize son vermiş olduk.Yeni rotamız olan Gaziantep’e doğru yola koyulduk.

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın. https://www.instagram.com/geziyourumcom