Adrasan |Olimpos | Çıralı Gezi Notları

Ve geldik bu seneki yaz tatilinin son durakları olan Adrasan ve Olimpos‘a. Keşfetmekte geç kaldığımızı düşündüğümüz için geç kalmadan size de tatil rotanıza bu doğa güzelliklerini eklemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Adrasan Gezilecek Yerler

Sabahın ilk saatlerinde Adrasan ‘a ulaştığımızda pırıl pırıl berrak bir deniz, uçsuz bucaksız bir sahil ve sahilde çok sayıda çadır ile karşılaştık. Ancak saat 8:00’e doğru çadırlar ortadan kayboldu. Kocaman bir çadır kurulması yasaktır yazısı da bu sırada gözümüze çarptı ve burada çadır kurma hayali olan biz, büyük bir hayal kırıklığına uğradık. Aslında sahilin diğer tarafında içeri kısımlarda çok sayıda ücretli camping alanı mevcut. Sizde çadır kurma hayali ile gittiyseniz buralarda daha uygun fiyatlı olarak konaklayabilirsiniz. Sahil sağlı sollu ikiye bölünmüş. Sol tarafta tur düzenleyen çok sayıda tekne mevcut.

Adrasan
Adrasan sahili
Tekne Turu Ve Muhteşem Koylar

Biz de bir günümüzü tekne turu ile geçirdik ve tur inanılmaz bir keyifti. Tekne gezimizde Suluada, Sazak ve Ceneviz Koylarını gezme fırsatı yakaladık ki Suluada’ya hayran kalmamak mümkün değildi. Tekneler saat 10:00, 10:30 gibi kalkıyor akşam 17:00 gibi de sahile yanaşıyor, sizde bütün gün ıssız koylarda denize girme şansı yakalıyorsunuz. Ücret yaklaşık kişi başı 90 TL.

Ayrıca burada dalış dersleri alacağınız yerler var. Bir çılgınlık yapıp bu tertemiz denizin keyfini çıkarmakta gayet güzel bir plan olabilir.

Adrasanda Ne Yenir? Nerede Kalınır?

Gelelim ne yedik ne içtik sorusuna, ne yazık ki Adrasan sahil kısmında yeme içme bayağı kısır. Ağırlıklı olarak fast food ve  gözleme var. Hatta her iki dükkandan biri gözlemeci. Ancak Çıralı tarafında seçenek çok daha fazla orayı tercih edebilirsiniz. Biz sahilden araçla 5 dk. uzaklıktaki otelimize yakın salaş bir restoranda lezzetli yemeklerimizi yedik, bol çeşit vardı ve fiyatları da gayet hesaplıydı.

Konaklama seçeneğiniz ise çok fazla, 5 yıldızlı otelden dediğim gibi kamp alanları ve pansiyonlara kadar çok sayıda yer var. Bütçenize göre bir yer ayarlamanız mümkün. Pansiyon tarzı otellerde konaklamak 150-200TL arası değişiyor.

Biz internetten bulduğumuz 7 Green Adrasan Boutique Hoteli seçtik. Aslında şans eseri bulduğumuz bu otelden son derece memnun kaldık. Gerek sahibinin nezaketini ve ilgisini, gerek sahilden biraz uzak ama yemyeşil doğanın içinde  yer alan oteli o kadar çok beğendik ki 1 gece düşündüğümüz konaklamayı 2 geceye çıkarttık.

7greenadrasan
7greenadrasan

Adrasan’dan sonra yolumuza komşuları Olimpos ve Çıralı ile devam ettik.

Olimpos Gezilecek Yerler

Sabah erkenden Adrasan’dan Olimpos‘a doğru yola çıktık. Yolculuk yaklaşık yarım saat sürdü. Olimpos, hep duyduğumuz gibi doğa ve tarihin iç içe geçtiği bir yer. Biz arabamızı Milli parkın biraz dışına park ettik ama burada da otopark olduğunu sonradan gördük. Biraz yürüyüp etrafı keşfettikten sonra Olimpos Beydağları Milli Parkı‘ndan giriş yaptık. Milli park giriş yolu üzerinde ağaç evler, bungalovlar, marketler ve restoranlar var. Girişte müze kart geçerli, müze kartınız yoksa yaya girişi kişi başı 7,5 TL, araç ile giriş 22 TL. Müze Milli parkın girişinden denize kadar buz gibi bir nehir size yol gösteriyor. Ayrıca içerilere doğru Olimpos Antik Kent kalıntılarına ulaşabilirsiniz. Ancak ne yazık ki Antik Kent ile ilgili çok az sayıda tabela mevcut.

Antik kent gezisi sonrası yolun sonunda Olimpos Plajı‘na ulaşıyoruz. Buraya gelirken şemsiye, plaj ekipmanları ve yeme içmenizi yanınızda getirmenizi  tavsiye ederim. Hazırlıksız gelirseniz plajda resmi bir işletme olmamasına rağmen, şemsiye ve şezlong kiralayabileceğiniz birileri var. Ama tabi gayet pahalı bir fiyata. Bu arada atlamayalım çeşitli su sporu yapabileceğiniz bir plajdasınız.

Olimpos’a gelmişken Yanartaş‘ı görmeden olmaz.   Ama bunun için zahmetli bir yürüyüşü göze almanız gerekiyor. Nedenini anlayamadık ama buraya girişte ücretli, kişi başı 8 TL. Ayrıca; ateşi net bir şekilde görmek için akşamüstü gitmenizi ve alacakaranlık olmadan dönmenizi, spor ayakkabı ile yola çıkmanızı ve yanınıza yiyecek içecek almanızı şiddetle tavsiye ederim.

Çıralı Gezilecek Yerler

Yolculuğumuzun son durağı Çıralı. Olimpos’a komşu olan Çıralı caretta caretta deniz kaplumbağalarına ev sahipliği yapması ile ünlü. Cam gibi bir denizi var Çıralı’nın, bu yüzden 3 km’lik sahilde denize girmek çok keyifli. Ayrıca  Tatilin son günlerinde beklediğimiz huzur ve sakinlik için biçilmiş kaftan oldu burası. 

Çıralı Yanartaş Efsanesini okuman için tıklayınız.

Bir yaz tatili daha arkamızda pek çok hikaye ve anı ile bitti. Pek çok deneyim kazandık bu gezilerimizde, umarım sizde bize yaşadığınız  deneyimleri yazarsınız.

Hayat paylaştıkça güzel, sevgiler…

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın.   https://www.instagram.com/geziyourumcom

One thought on “Adrasan |Olimpos | Çıralı Gezi Notları

Yorumlar kapatıldı.