Akçakoca Gezi Notları I Nereye Gidilir ? Neler Yapılır?

Havalar soğumadan yakın yerlere yaptığımız gezilere son sürat devam ediyoruz. Bu sefer rotamız Karadenizin hırçın dalgalarının kıyısında bulunan şirin bir yer Akçakoca. İstanbul ve Ankara’nın belki de tam ortası.  Özel araçla yaklaşık 3 saatte rahatça ulaşabiliyorsunuz. Aslına bakarsanız deniz ve güneşin keyfini çıkarmak için Akçakoca’ya gidecekseniz bence temmuz ve ağustos ayları uygun olabilir. Yok ben  dalga sesleri eşliğinde biraz kafa dinlemek istiyorum derseniz ilkbahar ve sonbahar ayları sizin için biçilmiş kaftan.

Akçakoca’da Neler Yapılır?

Birazda gezimizden bahsedelim isterseniz. Biz Eylül ayının ortasında bir cumartesi sabahı çıktık yola. Yaz ayları dışında yapılacak gezilerinizde ilk önerim Karadeniz’in hırçın havasını hesaba katıp öncelikle hava durumu raporlarını kontrol etmeniz ve daha sonra yola çıkmanız. Biz ne yazık ki hafif şekilde beklediğimiz yağmurun sağanağa dönüşmesi azizliğine uğradık. Neyse ki yağmur öğle saatlerinde durdu da Akçakoca’yı gezme şansı yakalayabildik.

Akçakoca’da en dikkat çekici şeylerin başında upuzun sahil şeridi ve dalgalı denizi geliyor. Eşyalarımızı otele bıraktıktan sonra bizde bu sahil şeridinde keyifli bir yürüyüş yapma şansı yakaladık. İnsanı rahatlatan sessiz sakin bir havası var Akçakoca’nın sonbaharda, her tatil yerinde olduğu gibi bir de terkedilmişlik hissi…

Biraz dinlendikten sonra sıra geldi gezilecek yerleri keşfetmeye. Buyurun bakalım yeni maceralara;

Akçakoca’da gezilecek yerler

  • Ceneviz Kalesi ve sahili

Unesco’nun Geçici Miras Listesi’nde yer aldığını öğrendiğimizde Akçakoca’da ilk gidilecek yerin bu kale olduğuna karar verdik ama öncelikle belirtmem gerekiyor ki biraz hayal kırıklığına uğradık. Çünkü kaleden geriye pek bir şey kalmamış aynı zamanda restorasyon çalışmaları devam ettiği için kaleye de pek yaklaşamadık. Kalenin yanından inen yolda güzel bir koy ve tesis var. Tesiste yemek yemek, koydan da denize girmek mümkün ancak giriş ücretli. (önemli not: tesiste ve dışarda kredi kartı geçmiyor, yanınızda nakit bulundurun) Plaj kum ancak deniz kayalık bu yüzden biraz dikkat etmekte fayda var

  • Kurugöl Kanyonu

Gelelim gezimizin en eğlenceli kısmına. Kanyon ismini Akçakoca’ya 14 km uzaklıktaki Kurugöl Köyü’nden alıyor. Kanyona girişin hemen başında İkizdere Alabalık Tesisi var. Aracınızı buraya yakın bir yere bırakarak yürüyüşe başlayabilirsiniz.Ulaşım kanyona kadar rahat. Ancak kanyonda sizi zorlu bir parkur bekliyor, parkurun sonunda da ufak bir şelale. Zor parkur olan dere yatağının kenarından yapacağınız yürüyüşlerde tabanı kaymayan iyi bir yürüyüş ayakkabısı ve uygun kıyafetler  yürüyüşünüzü rahatlatacaktır. Ancak hiç bir işaretlemenin olmaması ve bakımsızlık bu doğal güzelliğin çok fazla ziyaret edilememesine sebep oluyor bence.Düşmemeye dikkat edin 🙂

  • Aktaş Şelalesi

Merkeze yaklaşık 10 km uzaklıktaki şelaleye ulaşmak gerçekten kolay, yollar düzgün. Cüz’i bir giriş ücreti var. Alanda ufak bir yeme içme yeri de mevcut. Ayrıca Kurugöl Kanyonuna göre daha bakımlı. Aracınızı park ettikten sonra yaklaşık 15 dakikalık bir yürüyüş sonucunda şelaleye ulaşabilirsiniz. Şelale gördüğümüz diğer şelalelere göre biraz küçük geldi bize. Ancak Akçakoca’ya gelmişken ziyaret edilmeli mi ? edilmeli 🙂

  • Fakıllı Mağarası

Buraya ulaşımda gayet kısa ve kolay. 3 TL‘lik bir giriş ücreti var. Köyün hemen içinde mağara. Ufak ve genel anlamda çok bakımlı olmayan mağaranın içine ne yazık ki ziyaretçilerin verdiği zararlar göze çarpıyor.  Yine de Akçakoca’nın gezilecek yerler listenize ekleyin derim.

  • Akçakoca Plajları

Geniş bir sahile sahip olan Akçakoca’da çok sayıda plaj mevcut. Bunlardan en önemlileri yukarıda da bahsettiğim mavi bayraklı  Ceneviz Kalesi Plajı, sadece bayanlara hizmet veren Kadınlar Plajı, merkezde yer alan Akevler Plajı, merkeze 7 km uzaklıktaki sığ bir denize sahip olan Akkaya Plajı ve komşusu Limancık Plajı. Ayrıca; kamp yapmayı sevenler için Çayağzı Plajı’nda kamp olanakları mevcut. Dünyada nadir olarak bulunan “Siyah İnci” türü kumu, 1 km uzunluğundaki plajı ile en çok tercih edilen plajı ise Çuhallı Plajıymış.

  • Akçakoca Merkez

Gezileri tamamlayıp akşam üzeri yemek yemek için dışarı çıktığınızda canlı bir sahil şeridi ile karşılaşacaksınız. Burada irili ufaklı pek çok teknenin bulunduğu sahil muazzam bir manzaraya sahip. Balıkçıların ağ onarmalarını izlemek bile çok büyük keyif verdi bize. Merkezde Akçakoca Saat Kulesi, değişik bir mimariye sahip Akçakoca Merkez Cami ilk göze çarpan yapılardan. Ayrıca hediyelik eşya dükkanlarında da vakit geçirebilirsiniz.

Akçakoca’da Ne Yenir, Ne içilir?

Akçakoca denilince aklımıza ilk gelen şeylerden biri fındık olacak galiba. Her yer fındık ağaçları ile dolu. Bir torba taze fındığı, fındık ezmesi ve fındıklı tahin helvasını dönüşte bagaja mutlaka atın. Gelelim burada yiyeceklerinize; ağırlıkla Alabalık tesisleri ve deniz mahsullerinin yer aldığı restoranlar sahil şeridi boyunca uzanmakta. Yöresel olarak yemek üzerine melengüç tatlısını deneyebilirsiniz.

Akçakoca’da Nerede kalınır?

Sahil şeridinde bol miktarda pansiyon, butik otel mevcut. Ayrıca kamp alanlarının çokluğu da göze çarpıyor. Biz hemen girişte yer alan Turkuaz Beach Otel’de konakladık. Hemen sahil kenarında yer alan otelin özellikle kahvaltısı gayet başarılıydı. Ayrıca her akşam canlı müzik olduğunu da belirteyim.

Bu gezi için size iki günlük hafta sonu tatili yeterli oluyor. Havalar iyice soğumadan Akçakoca’yı keşfe ne dersiniz?

Sevgiler,

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın. https://www.instagram.com/geziyourumcom

One thought on “Akçakoca Gezi Notları I Nereye Gidilir ? Neler Yapılır?

Yorumlar kapatıldı.