Amasra Gezilecek Yerler | Bartın | Tarihi Mekanlar

Adını sıkça duyduğumuz ancak gezmeye bir türlü fırsat bulamadığımız Bartın – Amasra için sonunda bir fırsat bulup yola koyulduk. Çok sevdiğimiz rahmetli sanatçı Barış Akarsu‘nunda memleketi olma özelliğini taşıyan bu belde bizlerde bir heyecan yaratmadı desek yalan olur.

Bartın – Amasra Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan  420 km uzaklıkta olan Amasra’ya yaklaşık 5 Saatte ulaşabilirsiniz.Amaç sadece Bartın’a gitmek değilse ve keşfetmeyi seviyorsanız  yol boyunca diğer şehirleri gezip konaklayabilirsiniz.Biz, Düzce ve daha sonra Safranbolu‘ya uğradıktan sonra Bartın’a gittik. 

Madenci Heykeli
Madenci Heykeli

Bartın – Amasra Gezilecek Yerler

Şehir Merkezi oldukça küçük ve her şeyin iç içe olduğu bu ilçeye yaptığımız  gezimizde çok fazla zorlanmadığımızı söylemek doğru bir ifade olacaktır.Hemen hemen gezilecek bütün yerlerin yürüme mesafesinde insanlarının gayet sıcak kanlı olduğu Amasra özellikle fotoğrafçıların ilgisini çekecektir.

Amasra Kalesi
Amasra Kalesi
Amasra Kalesi

Bizans döneminden kalma olduğunu öğrendiğimiz Kale, Cenevizlilere de bir süre ev sahipliği yapmış.Kale surları Boztepe ve Zindan Mahallesini çevrelemektedir.Bu iki mahalleyi birbirlerine bizans döneminden  kalma ‘ Tarihi Kemere Köprüsü’ bağlamaktadır.Aslında kale hakkından söylenecek çok şey var ancak benim en çok dikkatimi çeken kale surlarının içerisine evlerin yapılması oldu.Kaleyi daha küçük bekliyordum fakat kale büyük ve şehrin bir kısmı surlarının içerisine kurulmuş.

Amasra kalesİ efsanesini okumak için tıklayınız.

Amasra Plajları

Karadenizin saklı cennetlerinden olan Amasra’da çok sayıda plaj ve koy olduğunu söylemek doğru bir ifade olacaktır.

Sahil ve Balıkçılar
Sahil ve Balıkçılar

Koylara iskelelerden kalkan  tekneler ile tur düzenlemektedir. Tekne turu fiyatını soracak olursanız emin olamamakla birlikte 15 TL civarı olduğunu söyleyebilirim.Ben Nisan ayında gittiğim için tekne turu yapamadım.Denize girmek içinde hava oldukça soğuktu.Tur fiyatları  kış aylarında değişebilir.Bölgede denize girmek için Çakraz,İnkumu Bozköy, Akkonak kıyılarını tercih edebilirsiniz.Aldığım yorumlara göre bu yerler içerisinden en iyi Bozköy ‘müş karar sizin.Büyük ve Küçük liman alanlarıda denize girebileceğiniz yerler arasında bulunuyor.

Aslında deniz ve sahil konusunda beni en çok üzen olay kirlilik oldu.Kumsallarda çok fazla çöp olduğunu üzülerek söylemek istiyorum.Bu kadar güzel bir şehrin sahillerinin daha temiz olmasını beklerdim.Bir daha ki gelişimizde umarım daha güzel manzaralarla karşılaşırız diyerek yolculuğumuza devam ediyoruz.

Ağlayan Ağaç

Ağlayan Ağaç
Ağlayan Ağaç

Tarihi Kalenin kapısından girip iki mahalleyi birbirine bağlayan Tarihi Kemere Köprüsünü geçtikten sonra Ağlayan Ağaç’a ulaşabilirsiniz.Burada bulunan büfede  çayınızı veya kahvenizi yudumlarken şehre tepeden bakma fırsatı bulup hemen karşıda bulunan tavşan adasındaki canlıları yine burada bulunan dürbünle izleyebilirsiniz.

Bura hakkında benim en çok merak ettiğim konu ise  neden Ağlayan Ağaç ismi verildiği oldu.Çok geçmeden biraz araştırma ile anladım ki ; Buradaki yaşının oldukça büyük olduğunu öğrendiğim selvi ağacının denizden aldığı nemli havayı emmesi ve daha sonra bu nemli havayı yaprakları aracılığıyla salması.İlkbahar aylarından bir kaç defa gerçekleşen bu ağlama olayına denk gelmeniz temennisiyle ilçenin diğer yerlerini gezmeye gidiyoruz.Unutmada Ağlayan Ağaç’ta bulunan hediyelik eşyacılardan eşya satın alabilirsiniz.

Direkli Kaya

Kale kapısından girip biraz yürüyünce hemen sol taraftaki merdivenlerden aşağı inip buraya ulaşabilirsiniz.Merdivenler hasar görmüş düşmemeye dikkat edin 🙂7 metre uzunluğunda olan Direklikaya Cenevizliler döneminde denizi gözetlemek için yapılmış.Burada fotoğraf çekebilirsiniz.Ama maalesef burada sahil gibi  çok pis ve çok sayıda çöp var. 🙁

Çekiciler Çarşısı

Çekiciler Çarşısı
Çekiciler Çarşısı

Benim en çok sevdiğim yerlerden bir tanesi de Çekiciler Çarşısı oldu. Ahşaptan oyma hediyelik eşyalar, Mumluklar, kolyeler, Magnet ve aklınıza gelebilecek her şeyi burada bulabilirsiniz.Dar sokaklarda gözleriniz sürekli bir yerlere gidecektir ve iddaa ediyorum buradan geçince muhakkak hediyelik eşya alacaksınız. 🙂

Gürcüoluk Mağarası

Merkezin yaklaşık 10 km güneydoğusunda bulunan Gürcüoluk Mağarası’nın toplam uzunluğu 169 metredir.Gelişimini tamamlamayan mağara çok sayıda odacık ve salondan oluşmaktadır. Mağara içerisi son derece güzel sarkıt, dikit, sütun, duvar ve perde damlataşları ile kaplıdır.Bartın’a gitmişken Gürcüoluk mağarasını da gezmeden dönmeyin.

Gezilecek Diğer Yerler

 – Amasra Müzesi

Müzede Roma , Ceneviz, Osmanlı ve Bizans dönemine ait heykeyler ,cam,bronz , demir ,seramik eşyalar bunların dışında giysiler,küpler , çömlekler gibi bir çok eşyayı görebilirsiniz.

 – Kuş Kayası Yol Anıtı

 – Koru Aquapark

– Ahatlar Tabiat Parkı

– Amasra Deniz Feneri

Amasra Deniz Feneri
Deniz Feneri

– Tavşan Adası

Tavşan Adası
Tavşan Adası

– Barış Akarsu  Parkı

Amasra’da Nerede Kalınır?

Konaklamak için çok sayıda otel ve pansiyon bulunuyor. İnternetten araştırma yaptığımda pansiyonlar için pek olumlu şeyler yazıldığına rastlamadım. Bu yüzden biz tercihimizi merkeze yaklaşık 2 km uzaklıkta olan Diamond Hotel‘den yana kullandık ve oldukça memnun kaldık.

Amasra Diamond Hotel
Amasra Diamond Hotel

Amasra’da Ne Yenir ?

Bir Liman kenti olan Amasra’da tabiki balık çeşitleri menülerin çoğunda gözünüze çarpıyor.Döneminde gidilirse hamsi,mezgit ve kalkan balığını oldukça taze yiyebilirsiniz.27 çeşit farklı sebzeden oluşan Amasya salatasını da beğeneceğinize eminim.Bu Salatanın çıkış yeri olarak 1945 yılında açılan  ‘Mustafa Amcanın Yeri’ mekanı olduğu söyleniyor.Yine sahile çok yakın olan Mavi Yeşil Restoranda seçeneklerinizin arasında bulunsun.Yine Amasra Feneri yakınlarında bulunun Rıhtım Kafe Pub’dan ilçenin manzarası eşliğinde alkollü veya alkolsüz içkiler tüketebilirsiniz. Bunların dışında pazarlarda bal,süt ürünleri ,mantar gibi bir çok besin kaynağı da satılıyor.

Gezimize son verirken, gezimizin üzerinden bir özet geçecek olursak Amasra’nın potansiyeli olan bir yer olduğunu söyleyebilirim.Ancak beklentimizi çok fazla karşılamadı.Deniz kenarlarını ve sahillerini daha temiz görmek isterdik bir turizm beldesi olan bu ilçeyi  umarım ilerleyen zamanlarda tekrar yolumuz düşerse daha güzel ve temiz buluruz.

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın. https://www.instagram.com/geziyourumcom