Amasya Gezilecek Yerler | Amasya Konaklama

Uzun zamandır  planladığımız  Doğu Karadeniz turunun ilk durağını Amasya olarak belirlemiştik ama ne kadar doğru bir karar verdiğimizi şehre girince anladık. Sadece fotoğraflardan ve Miniatürk gezimiz sırasında maketinden gördüğümüz o eski evlerin asılları karşımıza dikilince ve tarihin korunmuş ruhunu hissedince Amasya’nın beklentilerimizin çok üzerinde bir şehir olduğunu fark ettik.

Şimdi de bizdeki aynı etkiyi yaşamanız ve tereddüt etmeden bu güzel şehri gezmeniz için size kılavuzluk edecek gezi notlarımızı paylaşalım; 

Amasya Hakkında Genel Bilgi

Orta Karadeniz bölümünde yer alan Amasya; Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden birisi. Zengin bitki örtüsü ve  iki dağın arasından geçen Yeşilırmak Nehri ile büyüleyici bir görüntüye sahip. Çeşitli medeniyetlere de  ev sahipliği yapan şehir, zamanında Osmanlı Devleti için de önem arz etmiş. Amasya; padişah oğulları olan şehzadelerin sancakbeyliği yaptığı az sayıda şehirden biri.

Amasya Haritası
Amasya Haritası

Amasya Gezilecek Yerler

 – Kral Kaya Mezarları 

Pontus Krallarına ait olduğu bilinen  Kral kaya Mezarları, Harşena Dağı’ndaki  kayalara oyularak yapılmış. 21 tane mezarın sadece bir kaç tanesi günümüze kadar gelebilmiş. Kızlar Sarayı bölgesinde Kral I. Mithridates Ktistes’den I. Pharnakes’e kadar beş krala ait kaya mezarları bulunmakta. Kentin hakim noktalarında bulunan mezarların içlerinden çok, arkalarına oyulmuş geçitler dikkat çekici.

Mezarlara merdivenleri çıkarak ulaşabilir ve hemen mezarların yanında bulunan Kızlar Sarayı Cafe’de  şehrin manzarasına  karşı kahvenizi yudumlarken şehrin dinginliğini hissedebilirsiniz.

Kizlar Sarayı
Kızlar Sarayı Kafe

Kral Kaya Mezarlarına Giriş Ücreti 5 TL 

-Amasya Kalesi

Harşena Dağı’nın tepesinde Kral Kaya mezarlarının hemen üzerinde bulunan Amasya Kalesi ,Herşena Kalesi olarak da biliniyor.  Kale Persler, Romalılar, Pontus ,Bizans, Türkler gibi bir çok devlete ev sahipliği yapmış.

Amasya Kalesi
Amasya Kalesi

Kale ;

1. İçeri Şehir (Hatuniye Mahallesi),

2. Kızlar Sarayı 

3. Yukarı Kale olmak üzere üç bölümden oluşur.

Amasya Kalesi Giriş Ücreti 5 TL

– Boraboy Gölü Tabiat Parkı 

Şehrin merkezine yaklaşık 62 km uzaklıkta bulunan Boraboy Gölü Tabiat  Parkı’na özel araç ile geldiğinizde giriş ücreti 12 TL. Ayrıca; gölde kamp yapabileceğiniz bir alanda bulunuyor. Günlük çadır ücreti 40 TL. Kamp yapacaklar için tuvalet ve elektrik tabiat parkında bulunuyor. Ancak tuvaletin ücretli olduğunu da  belirtmeliyim.

Yeşilin tüm tonlarını görebileceğiniz çam kokularının arasında yürüyüş ve piknik yapabileceğiniz çok güzel bir doğa harikası olan Boraboy Tabiat Parkına vaktiniz varsa uğramanızı tavsiye ediyorum. Ayrıca deniz bisikleti kiralayıp gölde gezinti yapabilirsiniz.

Amasya’da Gezilecek Diğer Yerler
– Amasya Arkeoloji Müzesi

Oldukça büyük ve çok eski uygarlıklardan kalma bir çok esere sahip olan bu müze eminim Amasya hakkında size oldukça fazla bilgi verecektir. Giriş Ücreti 7 TL ve Müzekart Geçerli.

– II. Beyazıt Camisi ve Külliyesi

Külliye şehrin merkezinde olduğu için ayrı bir öneme sahip ve Amasya’nın başyapıtlarından. Külliyede Şehzade Ahmet’in oğlu Şehzade Osman’ın türbesi bulunuyor. Yeşilırmak nehrinin kıyısında bulunan külliye eminim tarihi dokusuyla ilginizi çekecektir. Ayrıca Külliyenin hemen yanında bulunan otoparka aracınızı park edebilirsiniz. Şehirde araç park yeri bulmak oldukça zor.

-Sabuncuoglu Tıp ve Cerrahi Müzesi

Modern Tıpla yarışabilecek tüm cerrahi aletleri burada görebilirsiniz.

– Minyatür Amasya Müzesi

Tüm Amasya’nın minyatürünü görebileceğiniz ilginizi çekecek bir yer.

– Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi

Ferhat ile Şirin’in aşkının ne derece yoğun yaşandığını görmek için bu müzeyi ziyaret etmelisiniz.

Amasya Konaklama

Eğer Amasya’da konaklamayı düşünüyorsanız ilk tercihiniz Yeşilırmak’ın kıyısında bulunan konaklar olmalı. Gerek manzarası ve su sesi, gerekse uygun konaklama ücretiyle oldukça cazip olan bu konakları eminim çok beğeneceksiniz. Biz 220 TL ye Şehrizade Konağı’nda  kaldık ve odaları oldukça güzeldi.

 

Amasya Yeme-İçme

Gelelim Amasya’da ne yenir ne içilir kısmına… Yöresel yemekleri bulabileceğiniz restoranlar ağırlıkla ana cadde üzerinde. Öncelikle tavsiye edebileceğim restoran Amasei Mutfağı. Hem yemekleri, hem mimari yapısı hem de manzarası dört dörtlük. Ayrıca yine güzel bir manzaraya sahip olan Ali Kaya Restoran’da yöresel yemekler tadabilirsiniz. 

Merzifon’un meşhur  Keşkeği nerede yenir derseniz de Rumi Usta’nın Yeri önerilerimiz arasında.

Lezzetini tadınca anladık ki Amasya Çöreği de meşhur olduğu kadar varmış, bir kahvaltıda da bu leziz çörekle sahil kenarında çay keyfi yapabilirsiniz

Özetle; Bazı şehirler vardır çok güzel olmasına rağmen reklamı iyi bir şekilde yapılmamış. işte o şehirlerden biriside Amasya, Şehre gitmeden önce Amasya hakkında en iyi bildiğimiz şey meşhur olan elmasıydı.(Yoldan aldık gerçekten çok güzeldi:) )Ancak şehre gidince binlerce turist çeken Safranbolu’dan pek bir farkı olmadığını gördük.

Şehrin  Belediyesini de ayrıca tebrik etmek gerekir.

Bir sonraki Yazımızda Görüşmek üzere hoşça kalın… 

instagram hesabımızı ziyaret etmeyi unutmayın.  https://www.instagram.com/geziyourumcom

One thought on “Amasya Gezilecek Yerler | Amasya Konaklama

Yorumlar kapatıldı.